• HaberciGazete

Samsun Kanatlarımızın Altında

Güncelleme tarihi: 26 OcaAtaMarket Gıda Bankası 516 yararlanıcıya ulaştı

SAMSUN -Atakum Belediyesi’nin 8 ay önce hizmete açtığı Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket’in yararlanıcı sayısı 516’ya yükseldi. Bugüne dek bin 605 alışverişin yapıldığı AtaMarket Gıda Bankası’nda 30 bin 495 adet ürün ihtiyaç sahiplerine ulaştı.


Atakum Belediyesi’nin dayanışmayı kalıcı hale getirdiği ve bağışçıların katkılarıyla yüzlerce haneye ulaşan Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket’te yararlanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin en önemli sosyal dayanışma projelerinden biri olan AtaMarket’te yararlanıcı sayısı, 8 ay içerisinde 516’ya ulaştı.

İhtiyaç sahibi olduklarını belgeleyerek AtaKart kullanıcısı olan yararlanıcılar, bu süreçte AtaMarket Gıda Bankası’ndan bin 605 kez alışveriş yaptı, 30 bin 495 ürün aldı.
EN ÇOK SIVI YAĞ, ÇAY VE

ÇİKOLATA TERCİH EDİLDİ

340 kalem gıda, temizlik, giyim ve kırtasiye malzemesini ihtiyaç sahiplerine ulaştıran AtaMarket’te en çok tercih edilen ilk beş ürün sıvı yağ, şeker, çay, çikolata ve kahvaltılık ürünler oldu. Aynı zamanda ayakkabı, kıyafet, kırtasiye ürünlerinin de yer aldığı raflarda yararlancılar bu ürünlere de ilgi gösterdi. AtaMarket’in mevcut yararlanıcılarının aylık puan limitleri, belgeledikleri ihtiyaç sahipliği durumlarına göre 90 ila 300 puan arasında değişiyor. AtaMarket Gıda Bankası’nda Kasım-Ocak döneminde 55 bin 87 puanlık alışveriş yapılırken Haziran ayına gelindiğinde bu sayı 214 bin 870’e ulaşarak yaklaşık dört katlık bir artış yaşadı.


BAŞVURULAR YÖNETMELİĞE

GÖRE DEĞERLENDİRİLİYOR

Gıda Bankası’ndan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, Atakum Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak gerekli belgeleri ulaştırıyor. Değerlendirme Komisyonu’nda, Atakum Belediyesi Gıda Bankası Yönetmeliği’ne göre belgeleri incelenen yurttaşlara aylık alışveriş puanı tanımlanıyor ve bu puan AtaKartlarına yükleniyor. Yararlanıcı olmaya hak kazanan Atakumlular, AtaKartlarına her ay yüklenen puanlar ile AtaMarket Gıda Bankası’ndan alışveriş yapabiliyor. İlgili ay içinde kullanılmayan puanlar bir sonraki aya devretmiyor. İhtiyaç sahipleri, kartları ile AtaMarket’in raflarında yer alan gıda, temizlik, giyim ve kırtasiye ürünleri arasından dilediğini alabiliyor. Yararlanıcıların, hak sahipliğini devam ettirebilmeleri için başvuru sırasında sundukları evrakları her altı ayda bir yeniden Atakum Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne ulaştırması gerekiyor. AtaKart sahiplerinin güncel durumları, yenilenen evraklar ile birlikte Değerlendirme Komisyonu’nda incelenerek Atakum Belediyesi Gıda Bankası Yönetmeliği’ne göre hak sahipliğine devam edip edemeyeceğine karar veriliyor.


BAĞIŞÇILARA VERGİ AVANTAJI SAĞLIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözünden yola çıkarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı yapılan Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket, veren el ile alan elin birbirini görmediği örnek bir dayanışma sistemi olma özelliğini taşıyor. İhtiyaç sahiplerine ulaşmak isteyen Samsunlu yardımseverler, Atakum Belediyesi’nin gıda bankacılığı paydaşı olan Özgür Bölüşüm Derneği’ne gıda, temizlik ve giyim ürünlerinin yanı sıra nakit bağışta bulunabiliyor. Dernek tarafından kayıt altına alınan tüm bağışlar, AtaMarket Gıda Bankası’nın rafları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Ticari faaliyet yürüten kişi ya da kurumlar, ticaretini yaptıkları ya da sosyal sorumluluk amacıyla satın aldıkları gıda, temizlik ve giyim ürünlerini, Özgür Bölüşüm Derneği’ne, “İhtiyaç sahiplerine yardım şartıyla bağışlandığından KDV hesaplanmamıştır” ibareli fatura keserek belge karşılığında bağışlayabiliyor. Bağışa konu olan ürünlerin maliyet bedeli, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/10. maddesi uyarınca gelir ya da kurumlar vergisine tabi işletmeler tarafından gider gösterilebiliyor. Bu mevzuat kapsamında AtaMarket’e yapılan bağışlar, yardımseverlere vergi avantajı sağlıyor. AtaMarket Gıda Bankası’na nakdi bağış yapmak isteyenler bağış bedelini, Özgür Bölüşüm Derneği’nin Halkbank Atakum Şubesi’nde bulunan TR75 0001 2001 2110 0016 1001 26 IBAN numaralı hesabına havale ya da EFT yoluyla ulaştırabiliyor.


İlkadım Belediyesi’nde rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı! Kim bu tombalacı?İlkadım Belediyesi eski Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Aydın Ekiz'in, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının yer aldığı şiirli paylaşımın yankıları sürüyor. Şiirde adı geçen "Dayı"nın kim olduğu merak edilirken şimdi de "Tombalacı Hikmet" diye bir rüşvetçi müteahhitten söz ediliyor. Tahir Ömer Çokluk 28 Haziran 2021 Pazartesi 15:00 İlkadım Belediyesi'nden kirli kokular gelmeye devam ediyor. Görevden alınan Aydın Ekiz, yazdığı şiirle belediyedeki kirli çamaşırları ortaya dökmüş, ima yoluyla rüşvet ve yolsuzluk çarkını ifşa etmişti. Ekiz'in şiirinde "Dayı" diye seslendiği ve rüşvet çarkının içinde gösterdiği kişinin kimliği henüz belirlenemedi. Ancak haberimizin ardından yapılan yorumlarda "Tombalacı Hikmet" diye isimlendirilen bir müteahhidin de İlkadım Belediyesi'nde rüşvet dağıtarak ihale aldığı ve iş yaptırdığı öne sürülüyor.

İHALELER TOMBALACIYA!

Belediyede dönen rüşvet çarkından rahatsız olan bazı çalışanlar isimlerini saklı tutarak Samsunhaber.com’a ihbar yağdırıyor. Birbirinden ilginç iddiaların yer aldığı ihbarlar arasında “Tombalacı Hikmet” diye adlandırılan bir müteahhidin Erdoğan Tok döneminde belediyeye iş yapmaya başladığı, Tok'un verdiği 26 milyon lira tutarındaki çekleri Necattin Demirtaş’ın güçlükle ödediği, ancak sorunlu biri olmasına rağmen İlkadım Belediyesinin bu müteahhitle yine iş yapmayı sürdürdüğü ifade ediliyor.

MÜDÜRLERE EV YAPTIRMIŞ!

Söz konusu Tombalacı Hikmet'in belediyeden aldığı ihalelere karşılık bazı müdürlerin Kavak'taki evlerini yaptırdığı da iddialar arasında yer alıyor. Bu iddiaya göre Tombalacı Hikmet, Fen İşlerinde Müdür Y. K., yine aynı birimde görevli Avni isimli bir yetkili, özel kalemden N. ve Yunus isimli bir belediye çalışanının Kavak'ta bulunan evlerini aldığı ihaleler karşılığında yaptırmış.

DEMİRTAŞ'IN HABERİ YOKTU!

Bir süre sonra durumdan haberdar edilen Başkan Necattin Demirtaş’ın ise küplere bindiği, ekibinden habersiz Kavak'taki müdürlerine ait köyleri tek tek gezdiği, “Tombalacı müteahhit” tarafından rüşvet niyetiyle yapılan evleri yerinde gördüğü kaydediliyor. Ancak Başkan Demirtaş, rüşvet iddialarının üzerine gitmediği, hatta meseleyi kapatmayı tercih ettiği, konuyla ilgili her hangi bir soruşturma başlatmadığı için de eleştiriliyor.

RÜŞVETİ KABUL ETTİLER

Rüşvet iddialarını kendi olanaklarıyla araştıran ve bizzat gözleriyle buna tanık olan Demirtaş’ın, iddialarda adı geçen müdürlerini sorguladığı, Özel Kalem Müdürü N.’nin "Tombalacı müteahhit benim evin sadece dış cephesini yaptı" dediği, diğerlerinin de Tombalacının evlerini yaptığını inkar etmediği ancak "Biz Tombalacıya yaptığı işin parasını ödedik" diyerek kurtulmaya çalıştıkları, hatta bu müdürlerin “Tombalacı müteahhit”ten "Borcumuz yoktur" diye yazı bile aldıkları ifade ediliyor.

GÖZLER SAVCILIKTA

Bu çirkin iddialar karşısında İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın olayı araştırmak yerine üzerini örtmeye çalışması kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Samsun kamuoyunda geniş yankı bulan iddialarla ilgili Cumhuriyet Savcılığının tavrının ne olacağı ise merakla bekleniyor.

Kaynak: Samsunhaber.com


Başkan Deveci: Kırmızı-Beyaz sevdamızSAMSUN - Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Samsunspor’un 56. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Deveci mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Kırmızı beyaz sevdamız Samsunspor’umuzun kuruluşunun 56. yılını gururla kutluyoruz. Yarım asırdır bu kentin yurttaşlarına yalnızca futbolu değil; çocukluktan itibaren dayanışmayı, birlikte olmayı, mücadele etmeyi ve sevmeyi öğreten takımımıza ve köklü tarihine teşekkür borçluyuz. Atatürklü armasıyla, Samsunspor’un içerisinde aynı zamanda Atatürk ve cumhuriyet sevgisi de var. Bu nedenle de Samsunlular için Samsunspor çok başka bir yerde.


Türkiye’nin köklü spor kulüplerinden birisi olan Samsunspor’umuza şimdiye dek emek veren tüm sporcularımıza, teknik heyetimize, yöneticilerimize ve büyük taraftarımıza şükranlarımı sunuyorum. Takımımızın gelecek yıl hak ettiği Süper Lig’e çıkacağına ve şampiyonluklarla gururlanacağımız nice güzel yıllar kutlayacağımıza yürekten inanıyor, takımımıza başarılar diliyorum.”


22 görüntüleme0 yorum