top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Samsun Kanatlarımızın Altında

Güncelleme tarihi: 26 Oca 2022Atakum’da “Meme Kanseri” farkındalığı


Atakum Belediyesi ve VM Medical Park Samsun Hastanesi iş birliği ile “Meme Sağlığı” söyleşisi gerçekleştirildi. Meme kanseri istatistiklerinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu tarz faydalı etkinliklerin daha çok yaygınlaşması ve daha çok kadına ulaşması lazım” dedi.SAMSUN - Meme Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle Atakum Belediyesi ve VM Medical Park Samsun Hastanesi iş birliği ile Atakumlu kadınlara yönelik “Meme Sağlığı” söyleşisi gerçekleştirildi. Vedat Türkali Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci ile eşi Av. Gülay Deveci de katıldı. Söyleşide Genel Cerrah Op. Dr. Abdullah Taşkın ile Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül meme kanserinde güncel tedaviler ve önleyici tedbirler konusunda katılımcılara önemli bilgiler verdi.


“DAHA ÇOK KADINA ULAŞMASI LAZIM”

Programın açılışında konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Meme kanseri çok fazla sayıda kadında görülebiliyor. Bu konuda istatistikler oldukça yüksek. Meme kanseri vücutta çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Ancak iyi bir tarafı var meme kanseri erken teşhis edilirse, erken müdahale edilebilirse tedavi edilebilir bir hastalık. Biz de bu erken teşhisin önemine ve tedavinin gücüne inandığımız için bugün burada toplandık. Bu hastalıktan zarar görmemek için, hastalık bulaşınca başarıya ulaşabilmek için erken teşhis çok önemli. Bu anlamda kadınlar kendi teşhislerinin bir bölümünü kendileri de yapabilirler. Bizim amacımız erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu kadınlarımıza aktarabilmek. Erken teşhisin önemini yaygınlaştırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak. Bu toplantıları sıklaştıralım. Bu farkındalık sadece Ekim ayına özgü olmasın. Biz bu erken teşhis konusunu özellikle kırsal kesimlerdeki kadınlarımıza da sağlık personellerimiz ile aktarabiliriz. Onlara da meme kanserindeki erken teşhisin önemini aktarabiliriz. Dolayısıyla bu tarz faydalı etkinliklerin daha çok yaygınlaşması ve daha çok kadına ulaşması lazım” dedi.


“TEŞHİSİ ÇOK KOLAY”

Erken teşhisle meme kanserinin tedavi oranının yüzde 100 olduğunu söyleyen VM Medikal Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Abdullah Taşkın, “Birçok etken meme kanseri olmanıza neden olabilir. Özellikle 35 yaşından sonra yaşanan gebelikler meme kanserinde büyük etkinlik sağlar. Bu salgın döneminde hareketsizliğin getirdiği şişmanlık, obezite meme kanseri olanların bize geç gelmesine neden oldu. Dolayısıyla pandemiden çekinerek, korkarak hastaneye gelmeler gecikti. Bu da bizi zor duruma sokuyor. Evre-0 veya evre-1’de yakalayacağımız vakaları evre-3 ve 4’te yakalama imkanı buluyoruz. Bu da hem hastalarımızı hem de bizi üzmektedir. Meme kanserinin yakalanması ve teşhisinin konması çok kolay. Bu da kendinizi muayene etmekten geçiyor. Ayda 1 kere kendinize zaman ayırın, kendinizi muayene edin. Meme kanseri erken evrede rahatlıkla teşhis edilebilir” diye konuştu.


“ERKEN EVRE ÇOK DEĞERLİ”

VM Medikal Park Samsun Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül ise, “’Bir hastalık bugün ortaya çıkmışsa on sene geçmişi vardır. On yıldır ya sigara içiyorsunuzdur ya alkol içiyoruz ya durmadan şişmanlıyorsunuzdur‘’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Tümörler sürekli bir kışkırtmanın ürünüdür. Meme hormona ne kadar erken ulaşırsa, çünkü meme tümörlerinin oluşumunda yüzde seksen beşinde kadınlık hormonunun payı var. Onu ortaya çıkarır, büyütür sıçratır. Dolayısıyla erken adet görmek çok büyük risk faktörü. Kullandığımız şeker ve şekerli gıdaların hepsi erken adetin sebeplerinden biridir. İki meme karşılaştırması yapılarak karşı memede olmayan birtakım değişiklikler varsa tespit edilmeli Çünkü erken teşhis hayat kurtarır. Genel cerrahiye gidilip muayenesi ve testleri yapılmalı. Böylece erken evrede yakalayabiliriz. Erken evre bizim için çok değerli. Hem meme koruyucu cerrahisi olur memenin kozmetiği bozulmaz hem de yüzde doksan iyileşirsiniz. Son yirmi yıldır bilim adamları bir tedavi geliştirmek için uğraşıyor. Şu anda sağlıklı olduğunu bildiğimiz 20 bin adet tümör hücresi ortaya çıktığını biliyor musunuz? Sağlıklı gezen herkeste günde 20 bin adet anarşist hücre olur; ancak vücudun enteresan bir istihbarat sistemi vardır. Bunlar hemen bulunur ve yok edilir. İstihbarat sistemini bozan şeyler ise şişmanlık, alkol, sigara ve şeker hastalığı, hareketsizlik ve strestir.’’

Atakum’un 2022 yılı bütçesi 265 milyon TL


Atakum Belediyesi 2022 bütçesi oy birliği ile kabul edildi


Atakum Belediyesi’nin 2022 Mali Yılı Bütçesi, Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. 2022 yılı bütçesinde belediye birimlerine toplam 265 milyon TL ödenek verildi.SAMSUN - Atakum Belediye Meclisi 2021 yılı Ekim ayı 21. Birleşimi 1. Oturumu Atakum Belediyesi Meclis Başkan Vekili Av. Fikret Can Demir başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Atakum Belediyesi’nin 2022 yılı mali hazırlık bütçesi ile 2022 yılı performans programı görüşüldü. Her iki madde oy birliği ile kabul edildi.


“ATAKUM’A HAYIRLI OLSUN”

Atakum Belediyesi’nin 2022 yılı mali hazırlık bütçesi gelir bütçesine denk olarak 265 milyon TL olarak belirlendi. Bütçede bazı kalemler ise şu şekilde oldu: genel kamu hizmetlerine 156 milyon 777 bin TL, kamu düzeni ve güvenliğe 2 milyon 996 bin TL, çevre koruma hizmetlerine 34 milyon 302 bin TL, dinlenme kültür ve din hizmetlerine 10 milyon 217 bin TL, eğitim hizmetlerine 21 milyon 109 bin TL. Oy birliği ile kabul edilen bütçeyle ilgili Atakum Belediyesi Meclis Başkan Vekili Av. Fikret Can Demir, “2022 yılı bütçemiz Atakum’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.


Başkan Deveci, üniversiteli gençlerle buluştu


Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, üniversite öğrencileriyle buluştu. Öğrencilere seslenen Başkan Deveci, “Üniversite öğrencisi yaşadığı kente müdahale etmeli” dedi.SAMSUN - Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Atakum’da bulunan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) İğne Deliği Gençlik Merkezi tarafından 19. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen kahvaltıda Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilerle ayrı ayrı sohbet eden Başkan Deveci, “Üniversite öğrencisi yaşadığı kente müdahale etmeli. Bir adım daha yukarı çıkarak yarın hayata atılacağı ülkenin geleceğine de müdahale etmeli. Eğer bunu yapamıyorsanız gençliğinizin hakkını veremiyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı.


“ÖRGÜTLENİN, BİR ARAYA GELİN”

Başkan Deveci, gençlerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Sizin yaşınızdan geçtik. Bizim sizin yaşınızda olduğumuz dönemlerde Türkiye’nin sorunları vardı ama sizin yaşadığınız kadar değildi. En azından ben köyden gelip yatılı bir okulda okuyabiliyor ve hemen okul biter bitmez mesleğe atılabiliyordum ya da okurken çalışma fırsatı bulabiliyordum. Şimdi o yok. Burada kızlar daha ağırlıktalar, erkekler bir tarafa dursun. Her yerde aynı şeyi söylüyorum: Bir adım öne çıkın. Türkiye’de her gün iki kadın öldürülüyor, şiddete uğrayan kadının hesabı tutulmuyor. Bir bununla mücadele edeceksiniz. İki, erkeklerle mücadele edeceksiniz. ‘Bize alan açın’ diyeceksiniz. Üç, ‘Bu ülkeyi biz yöneteceğiz, yeter artık’ diyeceksiniz. Bunu diyemezseniz bitirdiğiniz, bitireceğiniz okulların bir faydası olmayacak. Koca bir devlet, anasından babasından ayırıyor çocuğu getirip Samsun’da bir üniversiteye kaydediyor. Ev sahibi ‘annenle geleceksin sana ev verebilmem için’, diğeri diyor ki‘yurt yok’ diyor. Böyle bir şey olamaz. Devlet çocuklarını sokakta bırakmamalı. Siz birer Samsunlusunuz. Herkes Atakum’a nüfus kaydını aldıracak, Atakumlu olacaksınız. Şartım bu. Ben size ev, yurt ve burs bulacağım. Her şeyi yapmaya çalışacağım. Hepsini yapamayabilirim ama en azından bu alanda çalışacağız. Atakum’un seçmeni olacaksınız. Belediye başkanı sokakta dolaşırken ‘Ben seçmenim, bu kent benim yaşayabileceğim bir kent değil’ diyeceksiniz. Üniversite öğrencisi yaşadığı kente müdahale etmeli. Bir adım daha yukarı çıkarak yarın hayata atılacağı ülkenin geleceğine de müdahale etmeli. Eğer bunu yapamıyorsanız gençliğinizin hakkını veremiyorsunuz demektir. Bir ağabeyiniz olarak sizden bunları istiyorum. Örgütlenin, bir araya gelin, kendinizi yetiştirin, okulunuzun en iyileri olun. Çünkü artık en iyilerine hayatta yer tanınıyor. Burası da çok önemli bir okul. Hem arkadaşlık, dostluk hem de dayanışma kültürü geliştiriliyor. Birbirimizi hayata hazırlayacak alanlar açmamız lazım. Biz bu kentin sahibi olarak sizin güven içerisinde, mutlu ve huzurlu bir ortamda yaşamanızı sağlamamız lazım. Siz de ne olur bu şehrin yönetimine müdahale edin. ‘Sizin yönettiğiniz kent benim hak ettiğim kent değil’ diyebilin. Bunu yapabilirseniz ülkenin geleceği siz olursunuz. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sizin her türlü inancınıza, eğiliminize açık alanlar bırakıyor. O alanlarda en iyisi olun” diye konuştu.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page