• HaberciGazete

Samsun Kanatlarımızın Altında haberleri…

Güncelleme tarihi: 26 Oca

Ayasofya’da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da katıldığı bir programda; Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camisi eski İmam Hatibi Mustafa Demirkan’ın adını vermeden Atatürk’e hakaret etmesi, bütün yurtta olduğu gibi Samsun’da da infiale neden oldu. Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, Başkan Dr. Işık Özkefeli’nin önderliğinde Samsun Adalet Sarayı’na giderek Demirkan hakkında suç duyurusunda bulundu.


ADD Samsun Şubesi’nin suç duyurusunda Mustafa Demirkan’ın Atatürk’e hakaret olarak nitelenen sözleri nedeniyle ” Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek sürüklemiştir.” denildi.


Suç duyurusunun ardından açıklama yapan Başkan Özkefeli şunları kaydetti: “Gaflet ve delalet içerisinde olduğu bizce aşikâr olan bu şahsa İlkadım Şehri Samsun’dan cevabımız; Cumhuriyeti kurduğu 98 yıldan beri, Ölümünden üzerinden geçen 83 yıldan beri Gazi Mustafa Kemal Atatürk hep yol göstericimizdir. Bitti denilen bir Ulusu küllerinden yeniden ayağa kaldırarak ümmet olma bilincinden Milet olma iradesine o ulaştırmıştır. Daima İlke ve Devrimleri ile, bize bıraktığı yegane miras olan akıl ve bilimin ışığı ile Türk Milletinin yol göstereni olacaktır. Kurtuluş reçetesi Atatürk’ün bize çizdiği ve miras bıraktığı muasır medeniyet yolu, Atatürkçü Düşüncedir. Ve hep böyle kalacaktır.”


“Hilafet ve şeriat özlemi içinde olanların bu hadsizliği ve cüreti nereden ve nasıl aldıkları apaçık ortadadır!” diyen Özkefeli, ” Öncelikle; Türkiye Cumhuriyetinin kamu görelilerinin, Cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun davranmaları gerekmektedir. Türkiye de milyonlar Atatürk’ü saygı, minnet ve rahmetle anarken bu bölücü söylemler Milleti kutuplaştırmaktadır. Bu söylem; İstanbul’u ve Türkiye’yi düşman işgalinden kurtaran Kurucu Liderimiz GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e, çağdaş kazanımlara, laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okumadır.” ifadelerini kullandığı açıklamada, “Atatürk tarafından kurulmuş ve laik Cumhuriyetin teminatı olarak görülmüş” Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “bu görevin sorumluluğunu yapamadığı” iddia edilerek şöyle denildi: “Laiklik ve demokrasiden uzaklaşmış Ülkemizde; Maalesef son yıllarda kimi devlet erkânın da içinde bulunduğu gerek Atatürk gerekse Cumhuriyetimizin tüm kazanım ve devrimlerine hakaret, hatta iftiralara dayanan şiddetli bir saldırıyı üzüntüyle görüyoruz. Üstelik bu tecavüzlerin devletin en üst makamlarından başlayarak, adeta komut alınmış gibi tüm seviyelerde görülmesi Türkiye Cumhuriyetinin yıllardır sistemli bir saldırıya maruz kaldığının da göstergesidir.


Unutulmamalı ki ulus olmak ancak sahip olunan ortak değerleri korumakla olur. Türkiye için bu değerlerin en önemlilerinden biri Cumhuriyet, bir diğeri ise Mustafa Kemal Atatürk’tür. Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin bir simgesidir. Milli mücadelenin kahramanı, memleketin kurtarıcısı, devrimlerin mimarı olması nedeniyle hatırasına, eserlerine ve onu ifade eden varlıklara saldırılar, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyetine ve onun kazanımlarına da bir saldırıdır. Bu tarz saldırılar milletimizde derin yaralar açmakta, toplumu kin ve nefrete itmektedir.

Özellikle Atatürk’ün mirası makamlarda Cumhuriyetin faziletleri sayesinde oturanların fütursuzca sarf ettikleri hadsiz değerlendirmeler, ne yazık ki kimi kraldan çok kralcı yaltakçılarında Atatürk’e hakaret, hatta iftira etme cüretini doğurmuştur.”

Atatürk ve Cumhuriyetin sahipsiz olmadığını, Atatürke yapılan bu hadsiz, terbiyesiz, arsız saldırılara tahammülün kalmadığını ifade eden ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli, suç duyurusunda bulunduktan sonra yaptığı açıklamayı şöyle bitirdi:

“ADD Samsun şubesi ve Türkiye Cumhuriyetinin emanetçileri olarak bizler; ismini dahi söylemek istemediğimiz bu meczup ve onun zihniyetindekilere hakaretlerini iade etmekle kalmıyor, bu ahlaksızlığa karşı Türkiye Cumhuriyetinin yasaları gereğince suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bizler, Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençler olarak haykırıyoruz; Türkiye Cumhuriyetini asla yıkamayacaksınız! Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’da inşa ettiği bu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.

Atatürk demek Türkiye Cumhuriyeti demektir. Atatürk’e saldırı, Türklüğe, Türkiye’ye ve Cumhuriyete de saldırıdır.

Sonsuza kadar Atatürk ve Cumhuriyet demeye devam edeceğiz.

Yaşasın Tek ve Ebedi Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk!

Yaşasın Cumhuriyet!”

CHP’li gençlerden Demir’e kıyı erozyonu tepkisi


SAMSUN – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum Gençlik Kolları üyeleri, Atakum sahilinde seneler içinde gözle görülen bir tahribata yol açan kıyı erozyonun zarar verdiği bölgeyi ziyaret etti. Proje yapıldığı ve çalışmaların başlayacağı açıklanan konuya ilişkin henüz somut bir adım atılmadığını dile getiren CHP Gençlik Kolları Atakum İlçe Başkanı Yasin Sarıkaş,”Mustafa Demir’e soruyoruz. Atakum sahili yok oluyor. Harekete geçmek için daha neyi bekliyorsunuz?” dedi.

Samsun’un Atakum İlçesi Çakırlar Yalı Mahallesi’nden, Dereköy Barınağı’na kadar olan sahil şeridinde, seneler önce yapılan hatalı yapının ve bu hatayı ortadan kaldırmak için yapılan dalgakıranlar nedeniyle yaşanan kıyı erozyonu problemi, bölge sahilini yok etmeye devam ediyor. Yaşanan erozyon nedeniyle bölgedeki kumsalın ve ağaçların büyük kısmı yok oldu. Konuyla alakalı tahribatın en yoğun olduğu bölgeyi ziyaret eden CHP Gençlik Kolları Samsun İl Başkanı Öykü Özkan, CHP Gençlik Kolları Atakum İlçe Başkanı Yasin Sarıkaş, CHP Gençlik Kolları İlkadım İlçe Başkanı Mehmet Başar, CHP Gençlik Kolları Bafra İlçe Başkanı Dursun Ali Sözen ve gençlik kolları üyeleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e sitem etti. CHP Atakum Gençlik Kolları Başkanı Yasin Sarıkaş, Mustafa Demir’in şehrin yöneticisi olarak sarf ettiği sözlerin arkasında durarak, ünvanının verdiği sorumlulukların gereğini yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi.

ATAKUM SAHİLİ YOK OLUYOR

NEYİ BEKLİYORSUNUZ?

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Mart ayı meclis toplantısında yaşanan kıyı erozyonu ile ilgili çalışmalara başlanacağını söyleyen Mustafa Demir’in geçen 3 aylık süreçte konuya ilişkin hiçbir çalışma başlatmadığını ve başlayacağını iddia ettiği projeyle alakalı tek bir çivi dahi çakılmadığını ifade eden Başkan Sarıkaş, “Atakum sahilinin karşı karşıya olduğu en ciddi problem olan kıyı erozyonu sorunuyla alakalı, yaşamını bu bölgede sürdüren genç arkadaşlarımızın Atakum sahilinin geleceğine ilişkin duyduğu kaygıları bizlerle paylaması üzerine, daha evvel incelemelerde bulunduğumuz zarar görmüş olan bölgeyi tekrar ziyaret ederek, yaşanan tahribatın boyutlarını ve çevreye vermiş olduğu zararı bir kez daha görmüş olduk. Meclis gündemine taşındığı dönemde konuya ilişkin çalışmaların projelendirildiğini ve çalışmaların kısa süre içerisinde başlayacağını dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, ‘Vatan sevgisi, ona yapılan hizmetle ölçülür’ şiarıyla buradan hep birlikte soruyoruz. Yaklaşık 3 ay önce başlayacağını söylediğiniz proje ile ilgili neden bölgede tek bir çalışma göremiyoruz? Biz Türkiye’de emsali olmayan Atakum sahilini yok etmekle tehdit eden bu olay karşısında, neden hala harekete geçilmediğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Atakum sahili gün geçtikçe yok oluyor. Siz bu şehrin yöneticisi olarak harekete geçmek için hala neyi bekliyorsunuz? Oturduğunuz makamın sorumluluklarını yerine getirmek boynunuzun borcudur. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı olarak verdiğiniz sözlerin gereğini yapmanız, hangi kurum buradaki çalışmayı yürütecekse konuyu takip etmeniz gerekir. Tüm Samsun halkı adına, kıyı erozyonunun yarattığı tahribatın giderilmesi noktasında başlayacağını ifade ettiğiniz projenin akıbeti hakkında bir açıklama bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Atakum Belediyesi’nden Doğuş Caddesi’ne sanatsal dokunuş

Atakum Belediyesi, kentin önemli caddelerinden olan Doğuş Caddesi ve çevresinde sanatsal dokunuş gerçekleştirdi. Açık hava galerisi konseptiyle de adeta tarihi yolculuğun yaşandığı cadde yeni çehresine kavuştu


SAMSUN – Atakum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kentin önemli noktalarından birisi olan Doğuş Caddesi’nde Begonit taş döşeme kaplaması çalışması gerçekleştirdi. Samsun’da ilk defa hayata geçiren çalışmada arkeolojik kazılardan çıkan mozaik motiflerden esinlenerek kilim deseni tasarlandı. Caddenin yeni çehresi estetik görünüşü, yaya ve taşıt trafiğinde emniyetli olması nedeniyle yurttaşlar tarafından çok beğenildi.


Samsun’da ilk defa


Atakum Belediyesi ekipleri, uzunluğu 300, genişliği ise 10 metre olan Doğuş Caddesi’nde gerçekleştirdiği özverili çalışmalarda 8 santimetre yüksekliğinde doğal rengine sahip begonit taşları kullandı. Samsun’da ilk defa kullanılan ve dört tarafı raylı kilit sistemine sahip taş döşemeyle birlikte kilit sistemi oluşturuyor. Caddenin her iki yanında bulunan okullar düşünüldüğünde uygulanan sistemde taşıt ve yayalar için emniyet faktörü ön planda olurken aynı zamanda yüzde 100 de konfor sağlıyor. Teknik özellikleriyle kullanım kolaylığı sağlanırken, arkeolojik kazılardan çıkan mozaik motiflerden esinlenerek tasarlanan kilim deseniyle de göz dolduruyor.

Açık hava galerisi konsepti


Belediye ekipleri, Lozan Parkı’nın kesişimindeki Doğuş Caddesi’nde Temmuz 1923’te İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan, Türkiye’nin bugünkü sınırlarını çizen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uluslararası alanda tanınmasını sağlayan Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi önemini anlatan çalışmaya imza attı. Cadde boyunca yerleştirilen panolarda Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı ve Lozan Barış Konferansı’nda Türkiye’yi baş delege olarak temsil eden dönemin Dışişleri Bakanı İsmet İnönü’ye dair tarihi bilgiler ile Lozan Barış Antlaşması’nın tarihi önemini anlatan metinler, fotoğraflar sergilenmeye başlandı. Aynı zamanda cadde üzerinde bulunan Recep Tanrıverdi Ortaokulu’nun da duvarlarına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Lozan Antlaşması’nın baş mimarı İsmet İnönü’nün fotoğraflarını içeren panolar asılarak bütünlüklü bir açık hava galerisi konsepti oluşturuldu. Günde binlerce Atakumlu’nun geçtiği işlek caddede yurttaşlar panoların önünde sık sık durup inceleyerek tarih bilincini tazeledi. Panoların ışıklandırma çalışmalarını da bitiren Atakum Belediyesi ekipleri, akşam saatlerinde caddede yürüyen yurttaşlara da hoş bir ambiyans sunuyor.

SON DOKUNUŞ ‘LOZAN RÖLYEFİ’

Diğer yandan ekipler yaklaşık 2 bin 300 metrekarelik Lozan Parkı içerisindeki düzenleme çalışmaları büyük oranda tamamladı. Yakın zamanda yeni çehresiyle hizmete açılacak parkta yürüyüş yolu, oturma alanları, kafeterya, oyun grupları yer alacak. Atakumluların buluşma noktası olacak olan Lozan Park; tarih, sanat ve doğayı kent sakinleri için bir araya getirecek.

Parka son dokunuşu, İsmet İnönü Bulvarı ve Doğuş Caddesi kesişiminde oluşturulan dairesel alanın orta kısmında ‘Lozan Rölyefi’ yapacak. Barış, bağımsızlık ve özgürlük temalarını simgeleyecek olan rölyefin etrafında sekiz ayrı aydınlatma armatürü kullanılacak. Her bir aydınlatma objesi, Lozan Antlaşması’nı imzalayan sekiz ülkeyi temsil edecek.


Başkan Deveci’den belediye emekçilerine teşekkür

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Atakumluların bayram coşkusunu doyasıya yaşaması için yoğun mesai harcayan belediye çalışanlarına teşekkür belgesi verdi.


SAMSUN – Pandemi kısıtlamaları nedeniyle, yurttaşların evlerinden çıkamadığı bu süreçte organize ettiği kutlama etkinlikleriyle milli bayramların coşkusunu evlere taşıyan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda yoğun mesai harcayan belediye çalışanlarına ve etkinliklere katkı sağlayan gönüllülere teşekkür belgesi takdim etti. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’nin ateşini yaktığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102. yıldönümünde, hem dijital platformlarda hem de Atakum’un sokaklarında düzenlediği etkinliklerle bayram coşkusunun yaşanmasına katkı sağlayan Atakum Belediyesi emekçilerini unutmayan, Başkan Deveci düzenlenen merasim ile personele teşekkür belgelerini takdim etti.

19 MAYIS OLMASAYDI

DİĞER BAYRAMLAR OLMAZDI

Tüm milli bayramları önemsediklerini ancak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının öneminin ve yerinin farklı olduğunu söyleyen Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi, 19 Mayısları büyük bir coşkuyla kutluyor. 100. yılında, geçen sene 101. yılında ve bu sene 102. yıldönümünde aynı coşkuyla kutladık. Atakum adını atasından alıyor. Samsun ilk adım kenti. Bunun bizlere yüklediği sorumluluklar var. O nedenle 19 Mayıs’ı ve diğer milli bayramları coşku içerisinde kutluyor, Atakumluların da bu heyecana ortak olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ama özellikle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını çok önemsiyoruz. Çünkü 19 Mayıs olmasaydı diğer milli bayramlar olmayacaktı. O nedenle 19 Mayıs coşkusunu Atakum’dan, Samsun’a ve tüm Türkiye’ye her sene yansıtmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

COŞKUYLA ÇALIŞAN PERSONELİMİZE

TEŞEKKÜR EDERİM

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nın tüm Atakum’da coşkuyla kutlanması için hummalı bir hazırlık yaparak, pandemi kısıtlamalarının sürdüğü bu süreçte Atakumluların milli bayram coşkusunu evlerine taşıyan Atakum Belediyesi personelini unutmayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, etkinliklerde görev alan tüm personele tek tek teşekkür belgelerini takdim etti. Başkan Deveci, “Arkadaşlarımız büyük bir coşkuyla sorumluluk üstlendiler, görev aldılar. Hem dijital platformlarda, hem de sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bu süreçte mahalle mahalle dolaşan Kuva-yı Milliye TIR’ı ve üstü açık otobüsümüzle; balkonlarda, çatılarda, pencerelerde Atakumluları coşturdular. Samsun’dan canlı yayınla tarihi donanıma sahip uzmanlarımızla, Türkiye’ye 19 Mayıs’ı ve cumhuriyetimizin temel değerlerimizi, kurtuluş yolunu ve kuruluş sürecini anlattık. Bu 19 Mayıs Türkiye’nin her yerinden canlı olarak izlendi. Yüzyılın Rotası Gençlik Forumu yaklaşık 11 milyon kişiye ulaştı. Önceki seneki Yüzyılın Rotası çalışmamızda da 8 milyon kişiye ulaşmıştık. Önümüzdeki yıllarda da her gün coşkumuzu biraz daha arttırarak, hem Atakum Belediyesi çalışanları hem Atakumlu gönüllülerle birlikte kutlayarak devam edeceğiz. Personelimize çok teşekkür ediyorum. Herkes büyük bir coşkuyla sorumluluklarını yerine getirdi. Bu bir bayram. 19 Mayıs bayramı herkesin bayramı. Sadece Atakum Belediyesi çalışanlarının değil. Biz sadece organize etme görevini üstlendik. Ama tüm Atakumlular bu bayramı büyük bir coşkuyla kutlayarak, organizasyona katkı sağladı, paydaşı oldu” ifadelerini kullandı.


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör