top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Sanat dünyasının acı kaybı: Yılmaz Gruda vefat etti

Bir süredir sağlık sorunları yaşayan, tiyatro sanatçısı, yazar, şair, oyuncu ve tiyatro yönetmeni Yılmaz Gruda 93 yaşında vefat etti. Yılmaz Gruda'nın vefatını menajer Tümay Özokur sosyal medya hesabından duyurdu. Film-San Vakfı da sosyal medya hesapları üzerinden "Oyuncu Yılmaz Gruda'ya Allahtan Rahmet, Ailesine ve Sevenlerine Başsağlığı Diliyoruz..." paylaşımında bulundu.

"Yabancı Damat", "İşler Güçler", "Kavak Yelleri" gibi dizilerde de rol alan Yeşilçam'ın usta oyuncusu Gruda, 13 Mart'ta böbrek yetmezliği nedeniyle İstanbul'da hastaneye kaldırılmıştı. Ünlü sanatçı 13 Temmuz'da 93. yaşını kutlamıştı.


YILMAZ GRUDA KİMDİR? Ahmet Yılmaz Gruda, 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Ankara Ticaret Lisesindeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Yılmaz Gruda'nın yazdığı şiirler, 1950'li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. 1956 yılında girdiği Cep Tiyatrosu'nda başlayan oyunculuk serüveni, Ankara Devlet Tiyatrosu'na ait Küçük Tiyatro'da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında görev yaptı. Bir dönem sahnelerden uzaklaşarak asıl mesleği olan memurluk hayatına dönüp muhasebecilik yaptı. Muammer Karaca Tiyatrosu'nu yönetti.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page