top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Sandıktan 'Erdoğan' çıktı!Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminin galibi Cumhurbaşkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.


AA ve ANKA sandıkların yüzde 99’unun açıldığını bildirdi. Seçim sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52'yi aşan oy alarak seçimi kazandı.2002 yılından bu yana girdiği tüm parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Erdoğan, 5 yıl daha Cumhurbaşkanı olarak görev yapacak.


Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 52.16 ile Tayyip Erdoğan oldu. 2 milyon 200 bin civarında oy farkıyla kazanan Erdoğan, zafer konuşmalarında hem “85 milyon kazandı” derken, hem de muhalefete yönelik terör suçlamalarını yineledi.


Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2. tur zaferini ilan etmesinin ardından gözlerin çevrildiği Kemal Kılıçdaroğlu da CHP Genel Merkezi'nde konuştu. Kılıçdaroğlu istifa etmeyeceğinin mesajını vererek, "Yürüyüşümüze devam edeceğiz" dedi. Altılı Masa gece toplandı, açıklama yapmadan dağıldı.


İşte seçim sürecinde dün...


Türkiye seçimini yaptı, Recep Tayyip Erdoğan, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na bu kez 2 milyon 300 bin civarında oy farkı atarak bir kez daha Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan seçim zaferi sonrası yaptığı ilk iki konuşmasında oldukça sert mesajlar vererek muhalefete yüklenmeye devam etti.


Pazar günü yapılan ikinci tur seçimler, 14 Mayıs'taki ilk tura göre bir ölçüde daha gergin geçti ama yine de Türkiye Ordu'da Cumhur İttifakı taraftarlarının saldırıp bıcakladığı İYİ Partili bir gencin ölmesi dışında bir olay yaşamadan tamamladı. Seçim sonuçları ise oldukça hızlı ortaya çıktı, öyle ki Erdoğan Istanbul'daki evinde ilk zafer konuşmasını yaptığı sırada hava daha kararmamıştı.Seçimi TV başında izleyen yurttaşlar bir kez daha sonuçların açıklanmaya başlandığı ilk saatlerde kafa karışıklığı yaşadılar, çünkü sonuçları aktaran iki kaynak olan Anadolu Ajansı ve Anka haber ajansının rakamları birbirine benzemiyordu. Ama saatler içinde iki rakam birbirine eşitlenmeye, çok yaklaşmaya başladı. AA verilerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk andan itibaren önde gözüktü, Anka verilerinde ise uzun süre küçük bir farkla da olsa Kemal Kılıçdaroğlu öndeydi ama sonuçta seçimin galibi bu ajansa göre de Tayyip Erdoğan oldu. Nitekim gece geç saatlerde Yüksek Seçim Kurulu da resmi açıklama yapıp seçimi Tayyip Erdoğan'ın kazandığını teyit etti.


Ajansların verileri aynı tabloda buluştu Saat 01.00 itibariyle ajansların geçtiği son durum şöyleydi: ANKA'ya göre; Açılan Sandık: Yüzde 99.04 Katılım Oranı: Yüzde 87.35 Erdoğan: Yüzde 52.06 Kılıçdaroğlu: Yüzde 47.94

AA'ya göre; Açılan Sandık: Yüzde 99.02 Katılım Oranı: Yüzde 85.00 Erdoğan: Yüzde 52.08 Kılıçdaroğlu: Yüzde 47.92


Erdoğan'ın zaferini Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, de doğruladı. Oylama sürecinde yapılan itirazların artık sonucu değiştiremeyecek ölçüde küçük olduğunu ancak hepsinin titizlikle değerlendirileceğinin altını çizen Yener, "Türkiye'nin 13.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştur" dedi.


YSK Başkanı'nın Erdoğan için '13. Cumhurbaşkanı' demesi de daha sonra düzeltildi. Erdoğan isim olarak bakıldığında ve Atatürk birinci kabul edildiğinde Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı.

Katılım düştü, liderlerin oy oranı arttı Erdoğan'ın rakibi Kılıçdaroğlu'ndan 2 milyon 292 bin 180 daha fazla oy aldığı seçimde, Erdoğan'ın yüzde 49.51 Kılıçdaroğlu'nun ise yüzde 44.88 oranıyla oy aldığı 14 Mayıs'taki ilk tur seçimlerine göre; Erdoğan'ın oyunu yaklaşık 2.5 puan, Kılıçdaroğlu'nun ise 3 puana yakın artırdığı görüldü.
14 Mayıs'ta yüzde 87 olan katılım oranının yüzde 83.87'ye gerilediği görülen bu seçimde, 14 Mayıs'ta Kılıçdaroğlu'na yüksek oy veren Doğu ve Güneydoğu illerinin bazılarında sandığa gitme oranının düşmesi ise dikkat çekti. Yine de Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'den sonra (yüzde 82.82) en çok oy aldığı il yüzde 76.3 oranıyla Şırnak oldu. Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'daki oy oranı ise 14 Mayıs'takinden 0.3 puan daha az.CHP'nin kalesi Izmir'de ise Kılıçdaroğlu yüzde 67.13, Erdoğan ise yüzde 32.87 oy aldı. Izmir'de 2 haftada Kılıçdaroğlu'nun oylarını yüzde 3.91, Erdoğan'ın ise yüzde 1.29 oranında artırdığı görüldü.

28 Mayıs seçimi bugüne kadar geçerli kabul edilen "Boş tencerenin götüremeyeceği iktidar yoktur" ve "Istanbul'u alan Türkiye'yi alır" tezlerini de somut biçimde çürüttü. Kira ve emlak artışlarına çözüm vadeden ve sahadaki güçlü kozu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu 15 gün boyunca aktif biçimde kullanan Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimlerine kıyasla metropolde oyunu yüzde 3.22 artırarak toplamda yüzde 51.78 oya ulaştı ve rakibi Erdoğan'ı geride bıraktı ancak Türkiye'deki seçmenin 5'te birini barındıran kentte, bu lokal zafer, genel tabloya yansımadı. Bürokrasi ve devlet erkanının kalbi olarak kabul edilen ve yine iki liderin de "kritik" gördüğü Ankara'da da Kılıçdaroğlu yarışı önde bitirdi. Kılıçdaroğlu, Başkentte 2 haftada oylarını yüzde 3.91 artırarak yüzde 51.23, Erdoğan ise yüzde 2.77 artırarak yüzde 48.77 oy oranına ulaştı.


`Herkes kazandı' dedi ama muhalefete yüklendiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ise ilk zafer konuşmasını İstanbul Kısıklı'da kutlama için kendisini bekleyen binlerce yurttaşın huzurunda yaptı. Meydanda çalınan şarkıya başından sonuna kadar eşlik eden, yer yer hoparlörlerin kısılmasıyla şarkıyı tek başına söyleyen Erdoğan'ın buradaki konuşmasında bir yandan "Kazanan Türkiye'dir" derken, diğer yandan seçim sürecinde muhalefete karşı kullandığı sert dili devam ettirmesi dikkat çekti.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:


"Değerli dava ve yol arkadaşlarım sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunu milletimizin teveccühü ile tamamlamış bulunuyoruz. 2 bayram arasında bize bir demokrasi bayramı yaşatan milletime şükranlarımı sunuyorum. Sandık başına giderek kendisi ve evlatlarının geleceği için iradesini ortaya koyan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.


Teşkilatımızın tüm mensuplarını, kadın ve gençlik kollarımızı, gönüllü olarak seçiminin sağlıklı şekilde yürümesini sağlayan herkesi tebrik ediyorum. Kadınlarımızı tebrik ediyorum, gençlerimizi tebrik ediyorum ve AK Parti davasına gönül veren tüm kardeşlerimi tebrik ediyorum. Yurt içinde yurt dışında 2. tura göre yüksek oy oranlarıyla sandığa koşan herkese teşekkür ediyorum. Yaptığı tercihle önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir kez daha bize tebliğ eden milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. inşallah sizlerin güvenine layık olacağız. 21 yıldır layık olduğumuz gibi layık olacağız. Ne dedim; Pazara kadar değil, mezara kadar. Bu sevda burada bitmez dedik,

öyle mi? Biz hep bu kutlu yürüyüş yarım kalmaz demiştik. Biz hep hizmet eden

hezimete uğramaz demiştik. Biz hep Türkiye bize, biz de Türkiye'ye emanetiz

demiştik.Kalbi ve gözü bize dönük dostlarımızın umutlarını beraberce yükselttik. Şimdi Kısıklı

Meydanı tarih yazdı tarih. Bir İstanbullu, bir Üsküdarlı bir Kısıklılı olarak Allah'a

hamdediyorum, sizin gibi yol arkadaşları bana verdiği için hamdediyorum. Her

zaferimizi yine sizlerle beraber kutlayacağız. Önümüzde 2024 var. Ne demek

istediğimi anlıyorsunuz değil mi? 2024'te Üsküdar'ı da, İstanbul'u da yerel

seçimlerde kazanmaya hazır mıyız? Öyleyse durmak yok çok çalışacağız.

Seçimler gelir geçer, sel gider kum kalır. Asıl olan ülkemizin hedeflerinden

sapmaması, milletimizin birliğine, beraberliğine sahip çıkmasıdır. Bugünkü seçimlerin

en büyük mesajı işte budur. Seçim sonuçları bir kez daha göstermiştir ki, hiç kimse

bu ülkenin kazanımlarına göz dikemez. İşte şimdi dünya ülkeleri arıyor. Az önce

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham kardeşim aradı. Özbekistan Cumhurbaşkanı

kardeşim aradı. Libya Başbakanı aradı. Hepsi ardı ardına arıyorlar. Katar arıyor aynı şekilde mutluluğu paylaşıyor. İnsanımızın

sahip olduğu hak ve özgürlüklere el uzatamaz. Hiç kimse milletimize tepeden

bakamaz, hakaret edemez. Gençlerimizi kendi dipsiz karanlıklarına sürükleyemez”.


Kılıçdaroğlu Ankara'da konuştu...

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu,

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur sonuçlarına ilişkin CHP Genel Merkezi'nde

açıklamalarda bulundu.Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

Hakkınızın yenmesinemüsaade edemezdim etmedim. Ben bir kardeşiniz, dostunuz, amcanız her şeydenönce bu toprakların bir insanı olarak hakkınız için bolluk bereket içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye de devam edeceğim.

Her gün, her şeye zam gelirken,

benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi. Bu toprakların bir insanı

olarak her zaman hakkınız, hukukunuz için kimse sizi ezmesin diye bolluk içinde

yaşayın diye mücadele verdim, vermeye devam edeceğim.

Devletin bütün imkânları bir siyasi partiye seferber edildi;

Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkânları

bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlak ve hukuk

dışı baskılara, yayılmak istenen korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet

İttifakı'nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan

vatandaşlarıma teşekkür ederim.


Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız


Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya

çıktı. CHP ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir.

Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı

sürdüreceğiz. Öncelikle bana oy veren 25 milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir

şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız.


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page