top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Seçme ve Seçilme Hakkı etkinlikleri ve mesajları

Güncelleme tarihi: 6 Ara 2022CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca:

“Kadınları yok sayamazsınız”

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 88. yıl dönümünde CHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Samsunlu kadınlarla buluştu. Karaca, “Biz kadınlar tıpkı bize yol gösteren Satı kadınlar ve bağımsızlık için mücadele eden kadınlar gibi ‘Biz buradayız, varız, bizi yok sayamazsınız’ diyeceğiz” dedi.
SAMSUN - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Kadın Kolları’nın düzenlediği 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 88. yıl dönümü etkinliğinde CHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca Samsunlu kadınlarla buluştu. Atakum Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleşen buluşmaya CHP Samsun Milletvekili ve PM Üyesi Neslihan Hancıoğlu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, Samsun Barosu Başkanı Av. Pınar Gürsel Yıldıran, Samsunspor Kulübü’nün kadın yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda kadın katıldı.


“KADINLAR BAŞARMAYA DEVAM EDECEK”

Programın açılış konuşmasını yapan CHP Samsun İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Yurttutan Güneysu, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilişinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi vererek, “Atatürk, çok sayıda Avrupa ülkesinden önce kadınlara bu demokratik hakkın verilmesini sağladı. 1934 yılından günümüze kadar kadınlar eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına; siyasetten ekonomiye, sanattan spora kadar hayatın her alanında başarıyla görev aldılar ve almaya devam edecekler. Konuşmamı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muhteşem sözlerinden biriyle bitirmek istiyorum ‘Kadınlarını geri bırakan bir toplum geride kalmaya mahkumdur’” diye konuştu.

“KADIN ÖRGÜTLENMEZSE

DEMOKRASİ KURULAMAZ”

5 Kasım’ın önemli bir gün olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Sadece Türk kadını için değil, bizim olduğumuz coğrafyaya öncülük edecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde Avrupa’da kendisini demokratik bir ülke olmakla övünen pek çok ülkeden daha önce Türk kadınını bağımsızlaştıran, özgürleştiren onu toplumsal hayatta var eden Türk Medeni Kanunu kabul edildi. Peşinden de seçme ve seçilme hakkı. Ama ondan önce de Türk kadını Cumhuriyet Halk Partisi kurulmadan kadınlar Türk Kadınlar Birliği’ni kurdu. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı, medeni kanunda bağımsızlık ve özgürlük hakkı, ne Cumhuriyet ne de Atatürk tarafından verildi. Atatürkle birlikte Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde Türk kadını yol arkadaşlığı yaptı ve hak etti. Atatürk, kadın olmadan ulusal bağımsızlık savaşının kazanılamayacağını ve Cumhuriyet’in kurulamayacağını biliyordu. Bu süreç böyle tamamlandı. Kendinizi böyle bir yere koyun. ‘Biz hak ettik, aldık. Orta Doğu’nun, Avrupa’nın hiçbir ülkesinden daha geri değil ama içinde sorunları olan bir toplumuz en çok bedeli de kadınlar ödüyor. Daha çok çalışacağız, daha çok mücadele edeceğiz ve toplumda hak ettiğimiz yeri alacağız’ deyin. O nedenle ben yıllardır sürekli ‘Kadın’ diyorum. Kadın örgütlenmezse, toplumdaki yerine sahip çıkmazsa demokrasi kuralamaz” ifadelerini kullandı.


İKİNCİ YÜZYILDA DA

CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKACAĞIZ”

CHP Samsun Milletvekili ve PM Üyesi Neslihan Hancıoğlu da Anadolu kadınının mücadeleyle, emekle adalet ve eşitlik için yıllarca çalıştığını söyleyerek, “Cumhuriyet de Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği değerle birlikte kadınları onurlandırdı. Cumhuriyet sadece hepimizin değil, bir kadın devrimi olmasıyla bizim için çok kıymetli. Bugün Samsun Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi olarak karşınızdayım. Ama o kimliğimi bir kenara bırakarak, daha dün sokak sokak broşür dağıtırken nereden nasıl buralara geldiğimi anlatmak istiyorum. Hepinize vefa ve teşekkür borcum var. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına giriyoruz. Maalesef kadını sosyal hayattan, siyasetten, ekonomiden soyutlanmış bir varlık olarak gören bir düşüncenin altındayız. Kadına önem verilmiyor. Kadınlara bir nebze olsun güven veren İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıyorlar. Birinci yüzyılında Cumhuriyet’e nasıl sahip çıktıysak, nasıl Kurtuluş Savaşı’nı verdiysek, bu ikinci yüzyılda da yapacağız ve başaracağız. Biz kimsenin önünde yürümek istemiyoruz, arkasında da kalmak istemiyoruz. Biz erkek arkadaşlarımızla beraber yol yürümek istiyoruz” dedi.


“KADINLAR İSTEDİKLERİ YERE GELECEK”

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel de kadınların verdiği büyük mücadeleye değindiği konuşmasında, şunları kaydetti: “Kadınlarımız milli mücadelede, bu ülkenin varlık ve yokluk günlerinde top taşıdılar, mitingler yaptılar, ‘Bu memleket bizim’ diyerek omuz omuza yürümek lazım dediler. Cumhuriyet kurulduktan sonra da kadınlarımızın mücadelesi bitmedi. Kadına seçme ve seçilme hakkı İsviçre 30, İtalya 12, Hollanda da 16 yıl sonra verilmiş. Kadınlarımız demokrasi mücadelesinde asla yılmadılar. Bu mücadelede kadınlarımız erkeklerin vermesiyle değil söke söke istedikleri yere gelecektir, hiç kuşkum yok”


KILIÇDAROĞLU’NDAN SAMSUNLU

KADINLARA MESAJ

Cumhuriyet öncesinde ve Cumhuriyet kurulduktan sonra kadınların verdiği hak mücadelesinin altını çizen CHP Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Önceki gün Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüm ve buradaki programa geleceğimi söyledim. Sizlere bir mesajı var. Genel Başkanımız ‘Samsun’dan yeniden kurtuluşun, kuruluşun meşalesini onlarla birlikte yak. Onlara bu notumu ve selamlarımı ilet’ dedi. Mustafa Kemal Atatürk, kadınların bu hakkı almasının bilinciyle daha Cumhuriyet’i ilan eder etmez kadının eşit birey ve yurttaş olma hedefini aklına koymuş kadınlara bu konuda ciddi anlamda destek ve manevi güç vermişti. Hani derler ya dünyada kadınlar bu mücadelede can verdiler. Bizim kız kardeşlerimiz sadece siyasette var olmak için değil, özgür ve bağımsız vatan toprağı, o toprakta dalgalanan bayrak için de can verdiler. Sadece kendileri için değil, bu ülkenin kurtuluşu ve kuruluşu için de mücadele ettiler. Çağdaş bir Türkiye için, Cumhuriyet’in demokrasiyle buluşması için kadınların da erkeklerle birlikte eşit mücadelede, eşit yurttaşlıkta var olması Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli hedeflerinden biriydi. Bugün o mücadele sayesinde, 1919’da meydanlarda, 1920’de cephelerde, 1923’te de ekonomik savaşta ‘Biz de varız’ diyen ve yetinmeyip ‘Parlamentoda temsiliyette biz de olacağız’ diyen o kadınların mücadelesi, yol açıcılığı ile bugün bu ülkenin bir milletvekili olarak sizlerin karşısındayım. Onları minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.


İLK KADIN MİLLETVEKİLİ SAMSUN’DAN

İlk kadın milletvekillerinin arasında Samsun’dan da bir milletvekili bulunduğunu hatırlatan Karaca, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Erzurum’dan, Diyarbakır’dan, Sivas’tan, Trabzon’dan çıkan kadın milletvekillerimiz yol göstericiliği yaptı. ‘Avukat olacağım’ dediğimde 10 yaşındaydım. Pamuk işçisi olarak tarlada pamuk topluyordum. Ablalarım, teyzelerim bana güldüler. Ben köyümüzde üniversiteye giden ilk genç kızım. Ticaret lisesi mezunuyum, köyden geldiğim için beni düz liseye almadılar. Ve ben bu Cumhuriyet’in sağladığı olanaklarla hukuk fakültesini kazandım. 10 yaşında pamuk tarlasında kurduğum hayale ulaştım. Ben buna Cumhuriyet ve tabii ki Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kavuştum. Siyasette mücadeleyle ancak bir yere gelebiliriz. Hiç kimsenin bizi keşfetmesini, ‘Gel sen burada ol’ demesini beklemeyeceğiz. Biz kadınlar tıpkı bize yol gösteren Satı kadınlar gibi, o mitinglerde özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi veren kadınlar gibi ‘Biz buradayız, varız, bizi yok sayamazsınız’ diyeceğiz”


ATAŞEHİR'de KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLANDI
Türkiye’de 5 Aralık 1934’te ulu önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. Kadınların kazandığı hakkın 88. yılında ise ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bu kapsamda Ataşehir'de de bir etkinlik düzenlendi. İYİ Parti Ataşehir Kadın Politikaları başkanlığı tarafından düzenlenen ve farkındalık oluşturmasını amaçlayan söyleşi programına ekranların sevilen yüzü Sunucu ve Yazar Ayşenur Yazıcı katıldı.

Partili kadınların yoğun ilgi gösterdiği söyleşi programında usta yazar ve sunucu Ayşenur Yazıcı, "Benim Karım Bir Çocuk" adlı gerçek bir yaşam öyküsünün anlatıldığı kitabını imzalayarak deneyimlerini ve anılarını anlattı.

Yazıcı, ülkemizde hala varlığını sürdüren çocuk gelinlerin olduğuna dikkat çekerek, "Başkalarının kurguladığı bir hayatın içinde, onlara itiraz edemeden ve sonunda mecburen alışarak yaşamak… Etrafınızda mutlaka vardır böyle bir kadın. Kim bilir belki siz de büyüklerinizin dediğini yapmak zorunda kalarak kendinizin olmayan bir hayatı yaşıyorsunuzdur.Kitabın hikayesinde boyun eğilmiş sebeplerle erken yaşta evlendirilerek, kendi hayatını değil, yaşamaya mecbur bırakıldığı hayatı süren Bedriye nasıl dayandı dersiniz? Öyle hemen “bunlar eskidendi” demeyin. Etrafımızda hala annesi yaşındaki kumasıyla aynı evde, çocuk gelinler var. Bedriye’nin hikayesini okuyarak, bu iç acısında dur diyenlerden biri olabilirsiniz" diyerek farkındalık çalışmalarının artırılması gerektiğini söyledi.CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun,

“Türk Kadınının Seçme Ve Seçilme Hakkını Elde Edişinin 88. Yılı”

Dolayısıyla Yayınladığı Mesaj:“5 Aralık, Anadolu kadınının ‘eşitlik’, ‘adalet’, ‘toplumsal yaşamda var olma’ mücadelesinin zaferle taçlandığı bir gün olarak tarihe damgasını vurmuştur.

88 yıl önce, kadınların siyasal haklarını elde etmeleri noktasında diğer birçok batılı ülkeye öncülük etmiş olan bir ulus olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu nedenle biz Türk kadınları, eşitlik mücadelemize en büyük katkıyı sunan büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’e minnet borçluyuz.

Ancak bugün geldiğimiz noktada, kadını ikincilleştiren, kadını sosyal, siyasal ve ekonomik hayattan soyutlamayı varlık sebebi olarak gören bir anlayışın tahakkümüyle karşı karşıyayız ve ‘Cumhuriyet Devrimi Rotası’ndan çok uzak bir noktadayız.

Özetle Türk kadınının elde ettiği haklar kâğıt üstünde kalmış, budanmış, özgürlüğünden mahrum kalmıştır.

Bu tespiti yapıyoruz fakat asla umutsuzluğa kapılmıyoruz!

Biz kadınlar, daha önce başardık, şimdi yine başaracağız!

Cumhuriyet devriminin mimarına, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e olan borcumuzu, bu uğurda tarih boyunca büyük mücadeleler yürüten, bedeller ödeyen bütün kadınlara olan borcumuzu mutlaka ödeyeceğiz.

Kazanan, yine kadınlar olacak!

Bu düşüncelerle; Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 88’nci yılı hepimize kutlu olsun.”
"Bu uğurda yaşamını yitirenlere selam olsun"Güzide Önsel Uzun (CHP Trabzon önceki İl Başkanı)

İran’da Kadınlar yerinden oynattı mollaların düzenini,ahlak polisi örgütü lağv edildi,bu daha başlangıç şimdi mücadele başka mevziler İçin devam edecek az kaldı.Canlarını bu uğurda verenlere nasıl şükran sunulması lazım ,Dünya utansın .Devlet denilen aygıtı hükümetleştiren Türkiye’de Kadın örgütlerini 2002 den beri Avrupa birliği fonları ile ağızlarına bir parmak bal çalarak kendilerine karşı susturanların sonu Atatürk Türkiyesinde gelmiştir. Artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.2010'da Anayasa'ya evet verenlerin vebali çok büyük,ülkenin bağırsakları dışarı dökülüyor, tarikat evlerinde çocuklara yapılanları artık herkes görüyor. Kurtuluşu yöneten ve yürüten Kadınlar olacak ,İranlı Kadınlar artık dünyaya örnek.


Bugün aynı zamanda Türkiye’de Kadınlara seçilme hakkının Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetle sunduğu gündür.Kutlu olsun.Bu hakkı alabilmek için Osmanlı’dan beri mücadele eden bu uğurda yaşamını yitirenlere selam olsun.

41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page