top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Selim Naşit Özcan, Nezihe MeriçBugün 18 Ağustos. Selim Naşit Özcan ve Nezihe Meriç'in ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Selim Naşit Özcan kimdir?1928 tarihinin Ağustos’unda büyük Tuluat Ustası Naşit Özcan Bey ile kantocu ermeni Amelya Hanım’ın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Şehzadebaşı’ndaki Millet Tiyatrosu’nun üstündeki Anne ve babası tiyatrocu olması sebebiyle çocukluğu kızkardeşi Adile Naşit‘le birlikte kulislerde geçmiştir.

Selim Naşit,1943 yılında ticaret lisesinden ayrıldıktan sonra ilk defa profesyonel olarak Muhlis Sabahattin’in operet topluluğunda Gül Fatma operetinde rol almış.Kısa bir süre sonra Muammer Karacaoperetine geçmiş ve Muammer Karaca’nın yanında 16 yıl boyunca çalışmış.

1961’de kardeşi Adile Naşit ve onun eşi tiyatrocu Ziya Keskiner ile Ankara’da babaları adına kurdukları Naşit Özcan Tiyatrosu’nda çalıştılar. Daha sonra Elhamra İstanbul Tiyatro Sahnesi’ni Toto Karaca, Sururiler ve Muzaffer Hepgürler ile paylaştı. 1966’da Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’na geçerek kardeşi ve eniştesi ile tekrar buluştu. 1979’dan itibaren Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda, Karşı Tiyatro’da çalışan, 18 yıl Akbank Çocuk Tiyatrosu’nda yer alarak tiyatroda yarım asrı geride bırakan Naşit, 300’e yakın oyunda rol aldı.


1990’larda Ahmet Uğurlu ve Levent Kırca tiyatrosunda çalıştı. Ferhan Şensoy‘un ve Zeki-Metin’in TV dizilerinde rol aldı. Selim Naşit tiyatroda en son Tiyatro Stüdyosu’nun “Histeri” oyununda rol almıştı. Naşit bu oyundaki rolüyle tiyatro kariyerinin ilk elle tutulur tiyatro ödülü olan Afife Jale En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. 1998’de karaciğer kanserine yakalandıktan sonra Cem Yılmaz‘ın “Herşey Çok Güzel Olacak” filmindeki rolü ise sondu.

Selim Naşit Özcan tiyatronun yanı sıra sinemada da 60’a yakın filmde rol aldı.

Selim Naşit Özcan 1952’de arkadaş toplantısında tanıştığı bir rum olan Sotiriya’yla evlendi. Sotiriya evlendikten sonra adını Oya olarak değiştirmiştir. Bu evlilikten Naşit Özcan (d.1957) adında tiyatrocu bir oğlu vardır. Selim Naşit, eşi Oya’nın bağırsak düğümlenmesi nedeniyle aniden ölmesinden sonra işinden, ailesinden, en çok da hayattan koptu. Daha sonra tiyatrocu Peyker Usta’yla tanıştı. Hemen evlendiler.

Selim Naşit Özcan, Tedavi gördüğü Hastanede pankreas kanserine yenik düşerek 18 Ağustos 2000 tarihinde 72 yaşında hayata gözlerini yumdu. Öldüğü gün odasında eşi Peyker ve çok sevdiği baldızı Binnur vardı.

Televizyon Dizileri: Medeni Haller Gülşen Abi Aynalı Tahir Zilyoner Babam Olur musun? Hastane


Nezihe Meriç kimdir?1925’te Gemlik, Bursa’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Mezun olmadan, 1945’te öğrenimini yarıda bıraktı. Heybeliada İlkokulu’nda müzik öğretmenliği görevinde bulundu. İlk yazısı N. Ufuk imzasıyla, 15 Şubat 1945’te İstanbul dergisinde yayımlandı. 1956’da Salim Şengil’le evlendi. Salim Şengil’in kurucusu olduğu Dost Yayınları’nın ve Dost dergisinin yönetiminde görev aldı.

Eleştirmenlere göre, “toplu yaşayışlarda bile kendi iç yalnızlığını sürdüren genç kız ve kadınları anlatmadaki başarısı ve şiirli havasıyla” ön plana çıktı. Yapıtlarında kadın ve çocuk sorunlarına yoğunlaştı. ABD, Almanya, Fransa ve Rusya’da basılan çeşitli öykü antolojilerinde öykülerine yer verildi. 18 Ağustos 2009'da aramızdan ayrıldı.

Eserleri

Öykü Bozbulanık (1953) Topal Koşma (1956) Menekşeli Bilinç (1965) Dumanaltı (1979) Bir Kara Derin Kuyu (1989) Yandırma (1998) Gülün İçinde Bülbül Sesi Var (2008)

Roman Korsan Çıkmazı (1962)

Oyun Sular Aydınlanıyordu (1969) Sevdican (1984) Çın Sabahta (1984)

Çocuk Kitapları Alagün Çocukları (1976) Küçük Bir Kız Tanıyorum dizisi (7 kitap, 1991-1998 arasında) Dur Dünya Çocukları Bekle (1992) Ahmet Adında Bir Çocuk (1998)

Anı Çavlanın İçinde Sessizce (2004)

Ödülleri Türk Dil Kurumu (1962, Korsan Çıkmazı) Sait Faik Hikâye Armağanı (1990, Bir Kara Derin Kuyu) Sedat Simavi

35 görüntüleme0 yorum

Σχόλια


bottom of page