top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Siyanürcü şirket Artvin’e göz diktiSiyanür sızmasıyla gündeme gelen Gümüştaş Madencilik gözünü Artvin’e dikti. Dosyada ‘gelecek ay’ madeni devraldığını belirten şirket, ormanlık alanda faaliyetini genişletmek için başvuru yaptı.


ARTVİN - Niğde Ulukışla Tepeköy’de yer alan siyanür havuzundaki sızma sonucu tarım arazilerine zarar veren Gümüştaş Madencilik şimdi de gözünü Artvin’in ormanlarına dikti. Şirket yüzde 71’i maden ruhsatlı Artvin’de ormanlık alanda maden işletmesini genişletmek için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yaptı. Şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduğu dosyada hatalı bilgiye yer verildi. Birçok kez el değiştiren maden ocağının son olarak ‘gelecek ay’ yani 9.11.2021 tarihinde PB Nakliyat adlı şirketten Gümüştaş Madencilik’e devredildiği yazıldı.


2 TONLUK PATLAYICI DEPOSU Şirket, Yeraltı Maden İşletmeciliği Kapasite Artışı ve Alan Genişletme projesi kapsamında 3 adet galeri girişi, 2 adet pasa stok alanı, 1 adet şantiye alanı ve 1 adet karothanenin yanı sıra 2 ton kapasiteli patlayıcı depo inşa edecek. Toplamda 2 bin 175 hektarlık işletme sahasının 24,32 hektarlık ÇED alanı bulunuyor. ÇED yönetmeliğine göre 25 hektarın altında olan birçok projeye ÇED gerekli değildir kararı veriliyor. Yılda 36 bin ton cevher çıkarılan maden ocağında kapasite artırma projesiyle birlikte 100 bin tona çıkarılması hedefleniyor. Öte yandan proje yerleşim yerlerine çok yakın. Faaliyet alanı Yüncüler köyüne 110 metre Dokumacılar köyüne ise 3 bin 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre maden ocağının faaliyet alanı orman, hazine ve şahıs arazilerinden oluşuyor. Ancak dosyada projenin ne kadarlık alanı ormanlık alanda bulunduğu belirtilmedi. Ulukışla’da işlettiği ve havuzdaki patlamanın sonucu tarım toprakladığına siyanüre sızdığı iddialarına ilişkin bölge halkı belgesel niteliğinde bir video hazırladı. Videoda tarım arazilerinde normal seviyenin 600 katı zehir çıktığı belirtildi. Şirket, siyanür sızıntısının ardından Ulukışla’da iki maden projesi için daha başvuru yaptı.Kaynak: www.birgun.net/Gökay BAŞCAN


72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page