top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Son dakika... Faik Öztrak: Bu iktidarın beyin ölümü gerçekleşti, bir an önce gönderilmeliBu sabah FOX TV'de yayımlanan Çalar Saat izlencesine katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İlker Karagöz'ün sorularını yanıtlarken "Bu iktidarın beyin ölümü gerçekleşmiştir, bir an önce gönderilmeli, daha büyük felaketlerle karşılaşmamak için..." dedi.Bu sabah Çalar Saat izlencesinde İlker Karagöz'ün siyaset, ekonomi ve seçim konularındaki sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın söylediklerinden satır başları şöyle:

- (Muharrem İnce'nin adaylığı konusunda) Sayın Muharrem İnce'nin adaylığı üzerinde bir spekülasyon yapacak değilim. Dediğimiz şudur: 13. Cumhurbaşkanı bizim adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu 1. turda Cumhurbaşkanı seçecek Millet İttifakı'na oy verenler.

- (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merak Akşener arasındaki tartışma konusunda): Cumhurbaşkanı'nın Meral Akşener'e yönettiği tehdittir. Bu patolojik bir vakadır, kibir hastalığıdır. Siz milletin oyunu alan, milletin iradesini temsil eden bir genel başkanı hangi hakla, cesaretle tehdit ediyorsunuz!

- (HÜDA-PAR konusunda): 10 parmağında 10 kara, herkese milli değilsiniz, yerli değilsiniz diyorlar ama kendi gözlerindeki merteği görmüyorlar.- (Milletvekilliği adaylığında iktidara daha az, muhalefet partilerine daha çok başvuru yapılması konusunda): Millet gelmekte olanı görerek millet vekilliği adaylığında bize daha fazla başvuru yapmıştır. Gitmekte olan ve gelmekte olan görülmektedir.

- (Döviz, asgari ücret ne olacak konusunda) : Göstermelik asgari ücret olmayacak, emekli maaşı olmayacak. İki ay içinde enflasyon karşısında eriyen ücretler olmayacak. Açlık sınırının altına düşmeyecek , enflasyon altında ezilmeyecek hem asgari ücret hem emekli maaşları.

2000 yılında 200 TL ile 130 dolar alınıyordu, şimdi 10 dolar 50 cent alınabiliyor. Bu bir başarı mıdır? Şahlanan ekonomi diyorlar: Şahlanan adaletsizliktir, şahlanan yoksulluktur, şahlanan yolsuzluktur, şahlanan çocuk istismarıdır, şahlanan basın özgürlüğüne müdahaledir. Erdoğan iktidarında bu yıl kişi başı 25 bin dolar milli gelir hedeflenmişti, nereye varıldı 8 bin 500 dolara. Millete verdiğiniz taahhütleri tutamamışsınız, şimdi hangi yüzle milletin karşısına çıkıyorsunuz?

- (EYT'liler konusunda): EYT'liler konusunu asla gündemlerine almayacaklarını söylüyorlardı, şimdi seçime gidiyoruz diye bir yasa çıkardılar, çok eksikleri var. EYT'yi de doğru dürüst çözemiyorlar. Korkarım EYT emekli maaşlarını ödeyemeyecekler, çünkü bu para bütçede yok. Para basar bulurlar, ama o zaman enflasyonu da azdırırlar.

- (Garantili Kur Mevduatı konusunda): Dövizi tutacağım dedi, döviz sata sata bir yere kadar geldi, toplam 181 milyar 500 milyon lira sattı. Bunun yükü milletimizin sırtına biniyor. Merkez Bankası'nın tabela faizi % 8,5, bankalarda faiz % 30'un üzerinde. Hani düşük kur ile ihracatı patlatacaklardı, var mı ortada öyle bir şey. Dün gece bir gece kararıyla mevduat faizini serbest bıraktılar; ellerinde döviz kalmadı, o yüzden dövizi tutamıyorlar. Buharlaştırdıkları dövizlerin hesabını elbette soracağız.

- (En düşük emekli maaşinin artırılması ve enerji fiyatlarındaki indirim hakkında) : Madem enerjide indirim yapmak imkânınız vardı, madem en düşük emekli maaşlarına zam yapma imkânınız vardı, bugüne kadar aklınız nerdeydi? Niye beklediniz. Sandık geliyor diye mi?


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page