• HaberciGazete

Soyer: "181 bin üniversite mezunu iş için başvurdu"İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den çarpıcı veri: "181 bin üniversite mezunu iş için başvurdu"

İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu sabah Fox TV'de yayımlanan İsmal Küçükkaya ile Çalar Saat programının konuğu oldu ve önemli açıklamalar yaptı. Soyer'in açıkladığı veriler arasında iş aramak için İzmir Belediyesi'ne başvuran üniversite mezunları vardı : 181 bin kişi.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, FOX Tv’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katıldı. Tunç Soyer, eşi Neptün Soyer’in gönderdiği çiçeği ve selamı da Küçükkaya’ya iletti.

CHP’nin Mersin’deki Milletin Sesi mitingine katılan 4 büyükşehir belediye başkanından biri olan Soyer mitingle ilgili izlenimlerini anlattı. Soyer, “Büyük bir coşku vardı. Çok sesli bir miting oldu. Biz de İzmir’i temsilen tüm ilçe belediye başkanlarımızla birlikte mitinge katıldık. Çünkü biz Milletin Sesi’yiz.” dedi.

Kılıçdarooğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorulan Soyer “Genel başkanımız aday olmalı; ben bununla iftihar ederim. Ama tabii biz ittifak ne derse onun peşinden gideceğiz. Ancak isimlerden daha çok sistemi konuşmak zorundayız. Biz bugün ne durumdayız ve ne yapmamız gerekiyor bunu tartışmamız gerekiyor. Ama elbette tabii genel başkanımızın aday olmasından büyük mutluluk duyarız.” Yorumunda bulundu.

Programda öne çıkan başlıklar şu şekilde: YOKSULLUKLA MÜCADELE "İzmir’de fecaat bir yoksulluk var. İnsanın vicdanını dağlayan bir tablo var. 500 bin gıda paketi dağıttık bu yıl. Bu kadar bir talep var. Bu yıl kara kış hizmet hattı açtık. Bu hatta başvuru yapanlara ne talep ediyorsa karşılıyoruz; gıdadan giysiye ve hijyen ihtiyacına kadar. Biz üreticimizin doğduğu yerde doyması için mücadele ediyoruz. Onların ürettiklerine alım garantisi veriyoruz. Ürettiğinin karşılığını almasını ve üreticinin önünü görmesini sağlıyoruz. Bu aynı zamanda yoksullukla da mücadele demek.

Gerçekten bütün önceliklerimizi de değiştiriyoruz. İnsanlar açken yapacağımız projelerin önceliği de değişiyor. Süt Fabrikası kurduk mesela, bu onlarca insana istihdam demek. Olağanüstü bereketli topraklarda ne oldu da biz yemin fiyatını konuşmaya başladık. İzmirliler rahat olsun, biz onların hayatını zora sokacak bir şeye izin vermeyeceğiz. Bize bugün itibariyle 181 bin üniversite mezunu iş için başvuru yapmış, işsizlik bu noktada. Bu tablo sürdürülebilir değil ve feci bir durumdayız. Büyük bir ekonomik krizin içindeyiz ancak bizim kaynaklarımız o kadar çok zengin ki… Hem ülke hem de İzmir olarak biz bu krizi atlatacak güce sahibiz. Bunu hep birlikte yapabiliriz. Şunu net söyleyelim. Dolar 9,5 liralardan 13 liraya çıkınca biz bir gecede 3 milyar lira kaybettik. Bir metro istasyonu kaybettik aslında. Ancak İzmir’in bütçesi hala çok güçlü, İzmir yatırım yapılabilir bir kent olarak görülüyor. Biz tüm ekonomik krize rağmen yatırım yapıyoruz ama doğru yatırım alanlarını seçiyoruz; Süt Fabrikası gibi, metro gibi. Buca Metro Projesi’yle ilgili toplam 490 milyon avroluk bir konsorsiyum oluşturduk. İzmir tarihinin en büyük yatırımını ekonomik krize rağmen yapıyoruz."

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör