• HaberciGazete

TÜİK muhalefetin hedefinde


Kurulduğu 1926'dan beri devletin önemli ve ilgililerin, yetkililerin karar almasını kolaylaştırıcı, yönlendirici işlevi nedeniyle stratejik kurumlarından biri olan Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK), son yıllarda tartışmaların odağına oturmuş durumda. Gerek enflasyon, işsizlik, gelir dağılımı gibi yaşamsal verilerle "oynandığı" kuşkusu, gerek son yıllarda ölüm istatistiklerini açıklamaması, kurumu ziyaret etmek isteyen ana muhalefet partisi liderinin kapılardan çevrilmesi gibi tutum ve uygulamalar özellikle muhalefetin tepkisini gün geçtikçe daha çok çekiyor. Başkanının sık sık değiştirilmesiyle de tartışma konusu olan TÜİK ile ilgili son iki günde BRT Yayın Grubu'na ulaşan demeçleri sunuyoruz.CHP’Lİ YALIM: “TÜİK, AKP’Lİ ELİTLERİN BÜYÜMESİNDEN BAHSEDİYOR”

TÜİK, Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 11 büyüdüğünü açıkladı. TÜİK’in açıklamasına yanıt CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’dan geldi. Yalım, “Büyüyen Türkiye değil, AKP’nin elitleridir” dedi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye'de Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2021 yılında yüzde 11,0 arttı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ise TÜİK’in verilerine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“BÜYÜYEN BEŞLİ ÇETEDEN BAŞKASI DEĞİLDİR”

“AKP iktidarı sayesinde birçok devlet kurumuna güven kalmadı. Özellikle gerçekler tüm çıplaklığıyla ortadayken, vatandaş düşük ücretlerle çalışırken, gençler işsizlikle boğuşurken, ekonomik kriz arşa çıkmışken, insanlar çarşı pazarda taneyle yiyecek almaya çalışırken TÜİK sürekli olarak yanlış verilerle halkı aldatmaya çalışıyor. TÜİK istediği kadar manipüle edilmiş verileri yayınlasın, insanlar yaşadıklarını bilir. Bu sefer de Türkiye’nin 2021’de yüzde 11 büyüdüğü aktarılmış. Keşke yüzde 11 değil yüzde 111 büyüse ama gerçekler ortada. Kimse kimseyi kandırmasın. Ve burada büyüyen birileri varsa o da 84 milyon Türk vatandaşı, vatandaşlarımızın ekonomisi değil AKP’li elitler, torpilli çevreler ve beşli çeteden başkası değildir”CHP’Lİ BÜLBÜL: “BÜYÜYEN TEK ŞEY ZAMLAR VE FAKİRLEŞMEMİZDİR”

CHP Aydın Milletvekili, Yüksek Disiplin Kurulu ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, TÜİK’in 2021 yılının son çeyreğine ilişkin dönemsel gayrisafi yurtiçi hasıla verilerine ilişkin konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi 2021'de yüzde 11, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 9,1 büyüme kaydetti. CHP Aydın Milletvekili, Yüksek Disiplin Kurulu ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül de TÜİK’in açıklamasına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“BÜYÜMEYİ FATURAYI ÖDEYEMEYEN VATANDAŞA SORUN” “Türkiye 2021 yılında yüzde 11 büyümüş! Gidin büyümeyi faturalarını ödeyemeyen, evine ekmek götüremeyen, sebze-meyve ve et alamayan işsize, emekliye, asgari ücretle yaşamaya çalışan milyonlarca insana sorun. Büyüyen tek şey zamlar ve her geçen gün fakirleşmemizdir.”
CHP'Lİ PARLAR: AKP HER SIKIŞTIĞINDA TÜİK'İ KULLANIYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, TÜİK'in Türkiye ekonomisiyle ilgili yeni verileri açıklamasının ardından iktidarı eleştiren değerlendirmede bulundu. "HER KONUDA AYNISINI YAPIYORLAR" İktidarın halkı TÜİK ile kandırdığını belirten Başkan Parlar:" İktidar ne zaman köşeye sıkışsa hemen TÜİK yeni bir veri açıklıyor. Verilerle Türkiye'nin ekonomi, eğitim, sağlık açışından şahlandığını lanse ediyor. Bazı kesimleri hegemonyası altına alıyor. Şimdi de 2021 yılı ve son çeyrek dönemine ilişkin Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) rakamlarını açıklandı. Buna göre Türkiye ekonomisi yüzde 9,1 büyüdü denildi. Böylece 2021 yılı büyüme oranı yüzde 11 olarak açıkladı. Sadece bu da değil ihracatın 2022 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 17,2 artarak 17 milyar 587 milyon dolar olduğunu ithalatın ise 54,2 artarak 27 milyar 848 milyon dolar olduğunu söylediler. Halk açlıktan kırılırken TÜİK yine yalanlarına devam etti. Her zaman aynısı oluyor. İktidar işsizlik arttığında TÜİK'i devreye sokuyor, işsizlik yok diyor, Eğitimde sorun çıkınca yine TÜİK'i devreye sokuyor eğitimde sorun yok diyor. Sağlıkta da hemen hemen her konuda aynısını yapıyorlar. TÜİK'i babalarının çiftliğiymiş gibi kullanıyorlar. Halkı yalan beyanlarla kandırıyorlar." şeklinde konuştu.

BAŞKAN KARIŞ: TÜİK HER ZAMANKİ GİBİ YALAN SÖYLÜYOR! Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Türkiye İstatik Kurumu'nun 2021 ve 2022 verilerini açıklamasının ardından iktidarı eleştiren değerlendirmede bulundu. Başkan Karış:" İktidar ne zaman sıkışsa TÜİK'i devreye sokuyor." dedi. "ELBET HESAP VERECEKLER" TÜİK'in, Türkiye ekonomisini yüzde 11 büyümüş olarak göstermesinin büyük bir gaflet olduğunu belirten Başkan Karış;" İktidarın siyasileştirdiği TÜİK verileri açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2022 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 17,2 artarak 17 milyar 587 milyon dolar, ithalat T,2 artarak 27 milyar 848 milyon dolar olarak gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2021 yılı ve son çeyrek dönemine ilişkin Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH) rakamları açıklandı. Buna göre Türkiye ekonomisi 2021'in dördüncü yüzde 9,1 büyüdü. Böylece 2021 yılı büyüme oranı yüzde 11 olarak gösterildi. Halk açlık sınırının da altında yaşarken, esnaf iflasın eşiğine sürüklenirken, vatantaş yiyecek ekmek bulamazken, TL her geçen gün yerle yeksan olurken TÜİK yalanlarına yine devam ediyor. Onca beyanın yanlışlığı ortaya çıkmışken, TÜİK hâlâ halkı kandırmaya devam ediyor. Biliyoruz, iktidar ne zaman sıkışsa, işler kötüye gitse TÜİK'i kullanıyor. Verilerle halkı kandırıyor, insanın aklıyla oynuyor. Fakat artık inanmıyoruz. TÜİK'in AKP hegemonyası altına girdiğini biliyoruz. Elbet, halkı yanlışlığa sürükleyenler hesap verecek, elbet o kişiler bir gün yargılanacak." şeklinde konuştu.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör