top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Tüketicinin alımgücü düştü, pazarcı bile tezgâh açamıyorİktidarın uyguladığı ekonomi politikaları nedeniyle alımgücü iyice düşen ortasınıfın yoksullaşmasının yansımaları semt pazarlarında gün yüzüne çıkıyor. Dar gelirlilerin ve ortasınıfın temel ihtiyaç maddelerini sağladığı pazarlarda, tüketicinin alımgücünün azalması nedeniyle pazarcı esnafı tezgâh açamıyor.


Giderek ağırlaşan ekonomik krizin yoksulluğa sürüklediği tüketici, temel ihtiyaç maddelerini karşıladığı pazarlardan da ayağını çekiyor. Ana üretim girdilerinin zamlanması nedeniyle fiyatları artan temel ihtiyaç maddelerini mağazalardan, marketlerden karşılayamaz duruma gelen dar gelirlilerin kurtarıcısı pazarlarda pazarcı esnafı tezgâh açamaz duruma geldi. Daha önce yer bulma sıkıntısı yaşanılan pazarlarda son günlerde tezgâh açılmadığı ve birçok yerin boş kaldığı gözleniyor.

Pazarcı esnafı tezgâh açılamamasını tüketicinin alımgücünün iyice düşmesine, kent içinde bile nakliye fiyatlarının anormal artmasına bağlıyor.BRT Yayın Grubu'nun konuştuğu pazarcılar, "tüketicinin artan fiyatlar nedeniyle alımgücünün düşmesi bizi de çok etkiliyor. Önce alım miktarında azaltmaya giden tüketiciler şimdi pazardan da ayağını çekti. Hem müşterinin olmaması, hem de hallerden, depolardan pazara ürün naklinde karşılaşılan ücretler bizi tezgâh açamaz duruma getirdi." diyor.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

37 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page