top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Tüm Emekli-Sen taleplerini açıkladı


Emeklilerin çatısı altında örgütlendiği emeklilerin sendikası 2021 Tüm Emekliler Sendikası, bugün Kadıköy İskele Meydanı'nda bir basın bildirisi açıkladı. Tüm Emekli-Sen'in acil taleplerini de içeren basın bildirisinde "Emekli Sendikaları Statü Yasası, gerçek bir intibak yasası ve hiçbir EYT'liyi dışarıda bırakmayacak bir EYT Yasası çıkarılsın. İnsanca yaşamak istiyoruz!" denildi.İSTANBUL - 2021 Tüm Emekliler Sendikası'nın bugün Kadıköy İskele Meydanı'nda açıkladığı basın bildirisinde önce emeklilerin durumuna ilişkin veriler sıralandı: " Türk-İş tarafından Eylül ayı için yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında; açlık sınırı 7 bin 245 lira, yoksulluk sınırı 23 bin 600 lira olarak hesaplanmıştır. Birleşik Kamu-Iş Konfederasyonunun yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında ise; Eylül ayı için yoksulluk sınırı 22 bin 377 lira, açlık sınırı ise 7 bin 667 lira olarak açıklanmıştır. Hal böyleyken, milyonlarca emekliye en düşük emekli maaşı olarak ne yazık ki 3 bin 500 lira reva görülüyor." denilen bildiride daha sonra şu hususlara vurgu yapıldı:

"Açlık sınırının ve asgari ücretin altındaki maaşlarla sefalete ve yoksulluğa mahkum edilen milyonlarca emekli, banka kuyruklarında yaşama savaşı veriyor. Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı ile günlük yaşamını sürdürmek zorunda bırakılan emekliler bankalara borçlanarak, icra ve haciz tehdidi altında yaşıyor. Ömrünün sonbaharında huzur ve güven içerisinde dinlenerek yaşaması gereken emekliler, ilerlemiş yaşına ve hastalıklarına rağmen yaşamını sürdürebilmek için hâlâ çalışmaya veya iş aramaya devam ediyor.

Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddeleri fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı kiraya yetmiyor, ev kiraları, elektrik ve doğalgaz faturaları ödenemez miktarlara ulaşıyor. Çarşıda, pazarda, markette, mutfakta yangın var. Geçinemiyoruz."Tüm Emekliler Sendikası'nın basın bildirisinin okunması sırasında "Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz" sloganı atıldı.

Güvenlik kuvvetlerinin yakından izlediği basın bildirisinde "Artık yeter dayanamıyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Sabredecek, şükredecek, bekleyecek halimiz kalmadı. Vaat değil, icraat istiyoruz." denildi.

2021 Tüm Emekliler Sendikası'nın bildirisinde EYT'li yurttaşların durumuyla ilgili şu hususlara dikkat çekildi:

"Bir yanda emekliler bunları yaşarken, diğer yanda ise emekli olabilmek için gereken prim gün sayısını ve sigorta süresini tamamladığı halde, 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle emekli olamayan milyonlarca EYT'li, yıllardır büyük mağduriyetler ve acılar yaşıyor. EYT'li yurttaşlar 'genç oldukları' gerekçesiyle emekli olamıyor. İşsiz kaldıklarında ise 'yaşlı oldukları' gerekçesiyle iş verilmiyor. Yaş sınırını tamamlayıp emekli olduklarında ise bu defa açlık sınırının ve asgari ücretin altında bağlanan emekli maaşıyla yoksulluğa ve sefalete mahkum ediliyor. 2021 Tüm Emekliler Sendikası çatısı altında bir araya gelen bizler, tüm emekliler ve EYT'li yurttaşlar için insanca, onurlu ve huzurlu bir yaşam, çocuklarımız ve torunlarımız için sosyal güvenceli ve güvenli bir gelecek istiyoruz. Bunun için örgütleniyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz.


Tüm emeklilere ve EYT'li yurttaşlara sesleniyoruz. Emekli ve emeklilikte yaşa takılan yurttaşlara insanca ve onurlu bir yaşam için, tüm emeklileri ve EYT'li yurttaşları hep birlikte omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz."

Bugün saat 14.30'da Kadıköy İskele Meydanı'nda okunan Tüm Emekliler Sendikası basın bildirisinde şu acil taleplere yer verildi:1) En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlensin. Asgari ücret açlık sınırının üzerine çıkarılsın.

2) Tüm emekli, dul ve yetim maaşlarına çarşı, pazar ve marketlerdeki gerçek enflasyon oranı ile açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarına göre Ocak ayını beklemeden derhal seyyanen ek zam yapılsın.

3) Sendika hakkı Anayasal ve sosyal bir haktır. İşverenlerin sendika kurma hakkının olduğu bir ülkede emekli sendikalarının kapatılmasını kabul etmiyoruz. Anayasanın sendika kurma hakkını içeren 51. Maddesine "Herkes" ibaresi eklenerek, toplu sözleşmeli sendika hakkımız Anayasal güvence altına alınsın.

4) Emekli Sendikaları Statü Yasası, gerçek bir intibak yasası ve hiçbir EYT'liyi dışarıda bırakmayacak bir EYT yasası çıkarılsın. Aylık Bağlama Oranı (ABO) eski sisteme dönülsün.

5) Emekli maaşlarından, muayene, tedavi, ilaç katkı payı adı altında alınan her türlü kesinti kaldırılsın.

6) Bayram ikramiyeleri birer maaş tutarında ve yılda 4 kez ödensin.

7) Emekli maaş promosyonlarının belirlenmesi için SGK ile Bankalar görüşmelerine emekli örgütlerinin de katılması yönünde yasal düzenleme yapılsın. Emekli maaş promosyonları 3 yılda bir değil her yıl ödensin."

2021 Tüm Emekliler Sendikası'nın bugün Kadıköy İskele Meydanı'nda okunan basın bildirisi "İnsanca yaşamak istiyoruz! - Yaşasın toplu sözleşmeli sendika mücadelemiz! - Yaşasın tüm emeklilerin ve EYT'lilerin birlik, mücadele ve dayanışması- Emekliyiz, haklıyız, kazanacağız!" sloganlarıyla sona erdi.


Haber ve görseller: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı


31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page