• HaberciGazete

Türk Toraks Derneği Çocuklarda Covid aşısı bilgilendirmesi
COVID-19 pandemisinde son durum, yeni doğan dönemi dâhil olmak üzere her yaştan çocukların ve gençlerin virüs ile enfekte olduğunu, ağır hastalık bulguları geliştirdiklerini ve çocukların da virüsü diğer insanlara bulaştırdıklarını göstermiştir.


Dünyanın çeşitli ülkelerinde 12-15 yaş arası çocuklar aşılanmaya başlarken Türk TORAKS Derneği çocuk göğüs hastalıkları çalışma grubu da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.


Çocukların Covid-19’a karşı aşılanmasının çocuklarda ağır hastalık gelişme riskini azaltacağını ifade eden Türk TORAKS Derneği çocuk göğüs hastalıkları çalışma grubu başkanı Prof. Dr. Yasemin Gökdemir şunları söyledi: “Bu bilgiler ışığında Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), COVID-19 aşılarının 12 yaş üzerindeki çocuklarda uygulanmasının COVID-19’dan korunmada etkili ve güvenli olduğunu bildirmiştir. Çocuklar şikayetleri olmadan da virüsü diğer insanlara bulaştırabileceğinden bu merkezin önerileri çocuklara aşı uygulamasının virüs yayılımını azaltabileceği, virüs ile enfekte olduğunda çocukta ağır hastalık gelişme riskini azaltacağı, ailedeki diğer bireyleri ve arkadaşları için koruyucu olacağı yönündedir. Bu kapsamda Mart 2021’de, 12 -15 yaşları arasındaki 2300 ABD' li çocukla yapılan bir araştırmada, aşının COVID- 19' u önlemede yüzde 100 etkili olduğu bildirilmiştir. Araştırma ayrıca, gençlerin aşılama sonrası yetişkinlere göre daha yüksek antikor seviyeleri geliştirdiğini de ortaya koymuştur. Pfizer ve BioNTech firmalarının ürettiği COVID 19 aşılarının, 12-15 yaş arasında kullanımı ilk olarak Kanada’da 6 Mayıs 2021 tarihinde başlamış, ardından 11 Mayıs 2021 tarihinde Kuzey Amerika’da bu yaş grubunda aşılama programı başlatılmıştır. Avrupa’da ise 16 yaş üzerinde aşı uygulaması onaylanmıştır, 12-15 yaş arası çocuklara da COVID-19 aşısı yapılması önerilmektedir. Farklı aşı firmaları tarafından 6 ay-11 yaş arası çocuklarda da aşı çalışmaları halen devam etmektedir.”

2020 yılı ortalarında başlayan aşı çalışmalarında bugüne kadar herhangi bir yan etki gözlemlenmediğini ifade eden Türk TORAKS Derneği II. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya İtil: “Çocuklarda erişkinlerde olduğu gibi aşıya bağlı 1-3 gün süren yan etkiler izlenebilir, bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı, döküntü, kas ağrısı, eklem ağrısı, ateş olarak sıralanabilir. Bu yan etkiler aşı yerinde ağrı dışında, aşının ikinci dozundan sonra daha sık bildirilmiştir. Erişkinlerde olduğu gibi, aşı yapıldıktan sonra 15-30 dakika boyunca alerjik reaksiyon gelişme riski açısından çocukların izlenmesi uygun olacaktır. COVID-19 aşı çalışmaları 2020 yılı ortalarında başlamış olup, günümüze kadar elde edilen bilgilere göre ciddi yan etkiler gözlenmemiştir” dedi.

Prof. Dr. İtil: “Çocuklarda erişkinlerde olduğu gibi aşıya bağlı 1-3 gün süren yan etkiler izlenebilir, bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı, döküntü, kas ağrısı, eklem ağrısı, ateş olarak sıralanabilir. Bu yan etkiler aşı yerinde ağrı dışında, aşının ikinci dozundan sonra daha sık bildirilmiştir. Erişkinlerde olduğu gibi, aşı yapıldıktan sonra 15-30 dakika boyunca alerjik reaksiyon gelişme riski açısından çocukların izlenmesi uygun olacaktır.

COVID-19 aşı çalışmaları 2020 yılı ortalarında başlamış olup, günümüze kadar elde edilen bilgilere göre ciddi yan etkiler gözlenmemiştir” diyerek açıklamayı sonlandırdı.6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör