• HaberciGazete

Türk ve İsviçreli sanatçıların görkemli sergisiTürk ve İsviçreli sanatçıların "Kadınlık ve Sürdürülebilirlik" sergisi İstanbul Çemberlitaş'taki Barın Han'da sanatseverlerle buluştu. İsviçre-Türkiye sanat projesi "Kadınlık ve Sürdürülebilirlik", sürdürülebilirliğin öncelikli durumunu sanat aracılığıyla kadın bakış açısından ele alıyor. Serginin açılışında İsviçre'nin Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Kültürel İşler Müşteşarı Ariane Tinner ile İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Julien Thoni davetlileri karşıladı. Büyük ilgi gören ve 30 Nisan'a dek açık kalacak bu kültürlerarası özgün proje için, Isviçre'den sanatçılar, Talaya Schmid, Aglaia Haritz ve Patricia Jacomella ve Türkiye'den sanatçılar, Gözde İlkin, SENA ve Ecem Yerman, sanatsal bir etkileşim ve sanat üzerine konuşmalar, atölyeler, performans, açık oturumlar ve Barın Han'da sergilenen işlerin üretim süreci için Ankara'da bir araya geldiler. Sanat, feminizm ve çevresel konulardaki kilit isimleri bir araya getiren bu serginin dün yapılan açılış törenine sanatseverler büyük ilgi gösterdi.Farklı jenerasyonlardan gelen feminist sanatçılar arasındaki bu diyalog daha sürdürülebilir bir gelecek için düşünen ve eylemde bulunan kadınların etkisini irdeliyor. Ayrıca, doğa ve kültür, birey ve topluluk, rasyonalite ve bilinçliliğin diğer türleri yeniden nasıl bir araya getirilebilir, yerel kadın toplulukları ve kurumlarla nasıl yeni bağlar kurulabileceği ele alınıyor.

Bu proje; çeşitli karşılaşmaların, farklı gruplar içerisinde birlikte öğrenmenin, birlikte çalışma olanaklarının ve iş birliklerinin önünü açarak, beraber yeni hikayelerin yazılmasını sağlamak ve sürdürülebilirlik konusunu kesişimsel, insan-merkezci olmayan ve disiplinleri-aşan farklı bakış açılarını yeniden düşünmek, vurgulamak ve geliştirmek için fırsat yaratacak bir deneysel süreç olarak tasarlandı.


Sanat ve kültürün, yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayan rolüne ilave olarak, kadınlığın, böylesi ekolojik ve toplumsal kriz zamanlarında toplumu dönüştürebilen özel gücü unutulmamalıdır. Toplum olarak harekete geçmek ve bu meseleler üzerine düşünmek, duyarlı ve empati kuran davranışları benimsemek bizleri sürdürülebilir bir geleceğe taşıyacak olan değerlerdir.


Haber: Alâettin Bahçekapılı

Görseller: Mesut Şenol

133 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör