top of page
  • HaberciGazete

Türkiye “asgari ücret” açıklamalarına kilitlendiPahalılığın ve salgının pençesindeki yurttaşların yıllardır gündeminde olan, yakındıkları konu, sonunda iktidarın da ilgi alanına girdi.

Bugün önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den “asgari ücret” ile ilgili açıklamalar geldi, ardından AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan asgari ücretin 4 bin lira olabileceğini ifade etti. Açıklamaları değerlendiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise 2022 yılı için asgari ücretle ilgili rakam önerisini kasım ayı ortasında açıklayacaklarını söyleyerek "AKP'nin izlediği politika sonucunda dolar karşısında sürekli değer kaybeden bir Türk Lirası var. Mutlaka büyümeden, milli gelir artışından payını alan bir asgari ücret olmalı" dedi.

CHP de 81 ilde asgari ücretle ilgili eşzamanlı basın açıklamaları yaptı.


İşte ardı ardına gündemi belirleyen “asgari ücret” haberleri…Bakan Vedat Bilgin'den asgari ücret ve EYT açıklaması


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgin, asgari ücretten vergi alınmaması yönünde bir çalışmaları olduğunu söyledi.

Milyonlarca çalışan asgari ücrette yaşanacak artış oranının belli olmasını beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de konuyla ilgili değerlendirmelerine devam ediyor.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, muhalefetin asgari ücretten vergi alınmaması yönündeki talebini değerlendirdi.

Bilgin asgari ücrete vergi konusunda, "Bu konuda bir çalışmamız var. Alternatif vergi modellerini inceliyoruz. Bazıları için yasal düzenleme, bazıları için Cumhurbaşkanı kararı yeterli" diye konuştu.

Asgari ücretle ilgili bir hedeflerinin olduğunu söyleyen Bilgin, daha önce bahsettiği anket çalışmasının aralık ayından önce ellerinde olacağını, anket sonucunda kamuoyunun beklentisinin açıklanacağını ifade etti.

EYT AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin, gazetecilere yaptığı açıklamalarda emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusuna da değindi. Bilgin, bakanlık bünyesinde kapsam ve maliyet çalışması yapıldığını bildirdi. Çalışma bitince bakanlıklar, kurumlar ve sendikalarla sonuçların paylaşılacağını belirten Bilgin karar aşamasında da kamuoyunun dikkatine sunulacağını söyledi.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN KASIM AYI

Bakan Bilgin, 3600 ek gösterge konusunu da ele aldı ve bu yönde Kasım ayında yapılacak toplantılara dikkat çekti. Bilgin, "Kasım ayında kamu personeli danışma kurulu ve üçlü danışma kurulu toplanacak. Orada açıklayacağım bazı detaylar var" diye konuştu.AKP'li Özkan asgari ücret zammını açıkladı


Asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge tartışmaları devam ederken AKP'li Cahit Özkan asgari ücretle ilgili konuştu. Zam oranına ilişkin açıklama yapan Özkan, asgari ücretin 4 bin TL olacağını ifade etti.

AKP iktidarının son yıllardaki asgari ücrete en yüksek zammı yapılacağı konuşulurken yurttaşın hayat pahalılığıyla mücadelesi devam ediyor. İktidar art arda asgari ücrete zam açıklamaları yapmaya devam ediyor.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan katıldığı programda "Asgari ücret 4 bin lira olacak mı?" sorusunu yanıtladı.

Özkan, "Bu dediğiniz anlattıklarımızdan çıkabilecek sonuç, belki bu tarafları gösterebiliyor. Endişe etmeyin diyorum" ifadelerini kullanırken şu ana kadar en yüksek zam olacağını öne sürdü.

"YENİ BİR ZAM BEKLENTİSİNİ GÜNDEME GETİRDİ"

Özkan, 2002’den bu yana asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapıldığına dikkat çekerek "Özellikle 2019, 2020 yılında başlayan küresel salgın ve küresel ısınmayla beraber kuraklık, sel ve yangınlar vatandaşların ciddi anlamda yeni bir zam beklentisini gündeme getirdi" dedi.

Özkan, şunları söyledi:

"Bugüne kadar ortalama olarak enflasyon artışının yaklaşık yüzde 50 üzerinde asgari ücrette zamla bugüne kadar getirmişiz. 2002’den bugüne kadar asgari ücret ne kadar, enflasyon ne kadar bu dikkate alındığı zaman yıllık enflasyon ortalaması yüzde 10 ise yüzde 15, yüzde 15 ise yüzde 22 buçuk-23 oranında biz zam yaparak getirmişiz. Biliyorsunuz asgari ücret komisyonu toplandığı zaman bu noktada bir taraftan bakanlık, sendikalar TÜİK’in verileri ve bütün emtia fiyatlarındaki değişiklik dikkate alınarak masaya yatırılıyor. Bu noktada vatandaşın refahını artıracak, kur karşısında erozyonu ortadan kaldıracak bir rakam olacaktır. Orada da görülecektir ki inanın belki de, 2002’den bugüne kadar AK Parti hükümetlerinin enflasyonun yüzde 50 üzerinde zam verdiğini az önce ifade ettim. Buradan elde edebileceğimiz sonuç şudur, inşallah 19 yıllık dönemde ortaya koymuş olduğumuz asgari ücret zammının en üst seviyede belirlendiği bir zam olacağını buradan ifade edebilirim."
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Milli gelir artışından payını alan bir asgari ücret olmalı


2022 yılı için asgari ücretle ilgili rakam önerisini kasım ayı ortasında açıklayacaklarını söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "AKP'nin izlediği politika sonucunda dolar karşısında sürekli değer kaybeden bir Türk Lirası var. Mutlaka büyümeden, milli gelir artışından payını alan bir asgari ücret olmalı" dedi.


Asgari ücretle ilgili gündem bu yıl her zamankinden daha erken başladı. Genellikle aralık ayına doğru konuşulan asgari ücret görüşmeleri bu yıl kasım ayı gelmeden gündeme geldi.

Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısında değer kaybetmesi nedeniyle asgari ücret Ocak 2021’deki dolar kuruna göre 87 dolar azaldı. Geçim derdinin şu andaki en önemli sorun haline dönüşmesi sendika ve partileri de harekete geçirdi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücret görüşmelerine ilişkin Cuhuriyet.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücretin Türkiye'de ortalama bir ücret haline geldiğini söyleyen Çerkezoğlu, Çalışanların yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor. Hatta üniversite mezunu, vasıflı iş gücü diye tarif edilen gençlerimizin yarısından fazlası asgari ücretle iş başı yapıyor. Dolayısıyla biz asgari ücreti konuşurken ortalama ücretleri konuşuyoruz" dedi.


"AKP, TÜRK LİRASINI DEĞERSİZLEŞTİREN BİR POLİTİKA İZLİYOR"

AKP'nin yıllardır uyguladığı ücretleri baskılamaya dönük politikaların en önemli araçlarından birinin asgari ücret olduğunu belirten Çerkezoğlu, AKP iktidarının ücretlerin baskılanması, ucuz emek politikaları, emeğin ucuzlatılması ve Türk Lirası'nın değersizleştirilmesi üzerine bir büyüme modeli izlediğini söyledi.

"AKP'nin izlediği politika sonucunda dolar karşısında sürekli değer kaybeden bir Türk Lirası var" diyen Çerkezoğlu, "Bu tüm ücretlerin alım gücünü ciddi bir biçimde düşürüyor. Asgari ücrette de bu çok açık bir biçimde görülüyor. Yıllardır asgari ücret düşük belirlenerek daha yılın ilk aylarında açlık sınırının bile altına gerileyen bir asgari ücret var. Şu an asgari ücret 300 doların altına düşmüş durumda. Avro cinsinden baktığımızda 250 avroya denk geliyor. Mutlaka bu sorunun giderilmesi gerekiyor. Çünkü sorun sadece asgari ücretin sayısal olarak rakamsal olarak artırılması değil, alım gücünün korunmasıdır. Dolar karşısındaki kayıp da bu açıdan son derece önemli, bunun giderilmesi şarttır" ifadelerini kullandı.


"ERDOĞAN 12 KAT ARTTI DEDİ AMA ASGARİ ÜCRET 6-7 KAT ARTTI"

Çerkezoğlu ayrıca, "Mutlaka büyümeden, milli gelir artışından payını alan bir asgari ücret olmalı. Örneğin, geçenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, '2002 yılından bu yana kişi başına düşen milli gelir 12 kat arttı' dedi. Ama ücretler asgari ücret dahil olmak üzere aynı dönem içerisinde sadece 6-7 kat civarında arttı" diye konuştu.


"KASIM AYI ORTASINDA AÇIKLAYACAĞIZ"

Bu yıl erken başlayan asgari ücret görüşmelerinde atacakları adımlara değinen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı;

"2022 yılı için asgari ücretle ilgili rakam önerisini kasım ayı ortasında açıklayacağız. Ardından hem iş veren örgütleriyle hem diğer emek örgütleriyle hem de siyasi partilerle asgari ücretle ilgili görüşmelerimizi kasım ayı ortasından sonra gerçekleştireceğiz.

Rakam hesaplamamızı enflasyon, istihdam durumu, alım gücü, açlık sınırı, yoksulluk sınırı gibi bütün bunların güncel hesaplamalarıyla yapıyoruz. Asgari ücretin enflasyonun üzerinde artırılması, dolar kuru dikkate alınarak bu kaybın giderilmesi, işçinin ailesiyle birlikte geçinebileceği gerçek bir geçim ücretinin olması, açlık ve yoksulluk sınırının dikkate alınması asgari ücreti belirleyici temel ilkelerdir.


"ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ BİLE ALTINDA"

Türkiye'de şu an dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması için gerekli tutar olan açlık sınırı 3 bin liraları geçti , yoksulluk sınırı 10 bin liranın üzerinde ama asgari ücret 2 bin 825 lira yani açlık sınırının bile altında. En azından bir evde iki kişi çalıştığı zaman o eve bir yoksulluk sınırı kadar gelir girebilmeli diyoruz. Bütün bunları söylediğimizde de rakam olarak bir tarif yapmış oluyoruz aslında. Bunun en güncel biçimini de kasım ayı ortasında bütün kamuoyuyla paylaşacağız. Bunun mücadelesini iş yerlerinden başlayarak alanlarda, meydanlarda sürdürürken aynı zamanda konunun muhatapları olan bütün siyasi partilerle de görüşmelerimizi yapacağız."CUMHURİYET HALK PARTİSİ ÜLKE GENELİNDE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Yönetimi asgari ücrete ilişkin basın açıklaması yaptı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Cumhuriyet Halk Partisi Artvin İl Yönetimi asgari ücrete ilişkin basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinin aldığı bir karar ile Ülke genelinde İl başkanlıklarında Asgari ücret ile ilgili basın açıklaması yapılması kararı almıştı. Bu karar sonucu CHP Artvin İl Yönetimi Halitpaşa Meydanında bir basın açıklaması yaparak “Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun çalışmaları başlamadan, asgari ücretle çalışan işçilerin talepleri doğrultusunda açıklamada bulunacak. Toplantılarda, “asgari ücretten vergi ve kesintilerin alınmaması” talebini duyurdu.


CHP’li il başkanlarının 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği basın açıklamasını Artvin’de İl Başkanı Ahmet Biber okudu.

“Ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar

Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışanın ve ailelerinin açlık sınırı altında yaşadığına dikkat çeken Biber, “Açlık sınırı altında asgari ücret alan milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok. Kış aylarında domates yeme hakkı yok. Asgari ücretli çalışanlar aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında. Telefon ve araba almaya hakkı yok; ama, geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor. Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar” dedi.

Asgari ücretin, adı üzerinde en düşük ücret olduğunu ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapıldığını belirten Biber, “Bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır. Öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda 3’er 5’er maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir. Yandaşından almadığı vergiyi vatandaşından alan tek adam rejimi yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir” ifadelerini kullandı.

“Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak tek adam şahsım hükümetinin asli görevi haline gelmiştir” diyen Başkan Biber, Türkiye’de vergi kaçıranlar, vergi affından yararlananlar düşünüldüğünde, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılmasının en büyük adaletsizlik olduğunu vurguladı.

Şu an asgari ücretin brüt olarak 3 bin 577 TL olduğunu, asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçtiğini hatırlatan Biber, “Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir” dedi.

AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdiklerine değinen Biber, Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde “Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması” önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir” ifadelerini kullandı.

CHP İl Başkanı Ahmet Biber basın açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır.

Halkın temel besin gereksinimlerinden kaçınarak sadece abur cubura 1000 TL ödeyen Cumhurbaşkanından, asgari ücretlinin sofrasından eksilen ekmeğin hesabını bilmesini elbette bekleyemeyiz.

Daha geçtiğimiz günler AKP Yetkilileri “Herkesin cep telefonu var, arabası var” diyordu. Şimdilerde ise ‘Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz’ demiş.

Yani milyonlarca asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf etmiş. Peki, bu itiraflar yeterli mi? Elbette değil.

Vergi zulmüne son vereceğiz

Ekonomik buhranın en büyük bedelini; aç kalan, kirasını karşılayamayan, faturasını ödeyemeyen, asgari ücretliler ödemektedir.

Türkiye şu an Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan ikinci ülkedir. Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inmiştir.

Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan!

Adil bir dünya diye nutuk atan, “Dünya 5’ten büyüktür” diye sürekli sözüm ona dünyaya mesaj veren Cumhurbaşkanı, evvela kendi ülkesindeki adaletsizliğe son versin.

Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin.

Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin.

İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır.

Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır!

Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız!”

Basın açıklamasına Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Altıparmak, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve partililer katılım gösterdi.


33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page