top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Türkiye'nin 105 yıllık gazetesi KAPANIYOR!ADANA- Türkiye'nin en eski gazetesi Yeni Adana için, bugün itibarıyla yayınına son verme kararı alındı. 105 yıldan beri Adana'da yayımlanan, hem yerelin hem ulusalın nabzını elinde tutan, pek çok yazara, çizere, emekçiye sayfalarını açan Yeni Adana gazetesini yayımlayan Yüregir Ailesi gazetenin bugünkü sayısında bir açıklama yaparak kapanma kararını duyurdu. Açıklamada "Bugün gelinen noktada yerel basının yaşam mücadelesi verdiği hayatta kalma çabasından Yeni Adana’da nasibini almıştır. Yüregir ailesi olarak gazetemizin maddi ve manevi olarak yayını sürdürme çabasının artık mümkün olmadığını görmekteyiz." denildi.

1918'den beri Adana'da yayımlanan Yeni Adana gazetesinin kapanışıyla ilgili haberin sosyal medyada duyurulması büyük üzüntü yarattı: Yazar Süreyya Köle duygularını şöyle ifade etti: "Üzüntümü tarif etmeye sözcükler yetmez. Durumu bildiğim halde son ana kadar bir mucize bekledim. Canım gazetem, canım ailem, sayfalarında yaşam buldum. Türkiye'nin sayılı özel insanıyla sayende kesişti yolum. Kimliğimin oluşmasında üstlendiğin role değer biçemem. Yaşadığım sürece her zaman minnetle... Çok ama çok üzgünüm. Ne söylesem yetmeyecek biliyorum."

Şair, yazar Ahmet Özer de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'a çağrıda bulunarak şöyle dedi: "Değerli Zeydan Bey, bu gazeteye el atsın. Bir kampanya açılsın. Destekleyelim. Kapatılmasın. Bir kale yıkılıyor. Transferde 18 yaşındaki bebelere trilyonlar akıtan zevatla o bebeyi izlemeye giden milyonlar bir beyin göçüyor. Uyanın....Kaybeden ülke oluyor. 1918'deki dünyayı bir saniye düşünür müsünüz?"


1918 yılından beri gazeteyi yayımlayan Yüregir Ailesi üzüntüye yol açan kararlarını gazetenin bugünkü son sayısında açıkladı:

TÜRKİYE’NİN EN ESKİ GAZETESİ YENİ ADANA YAYIN HAYATINA SON VERİYOR! BİR DÖNEM BİTİYOR! Yeni Adana gazetesi 25 Aralık 1918’de başladığı yayın hayatına bugün itibarıyla son veriyor. 105 yıllık yayın hayatı boyunca Atatürk ilke ve devrimlerini sonuna kadar savunmuş, laiklik ve halkçılık ilkelerinden, demokratik ve sosyal devlet anlayışından taviz vermemiş, ulusalcı çizgisini değiştirmemiştir. Türkiye’nin bir hukuk devleti olması için mücadelesini her alanda sürdürmüştür. Bugün gelinen noktada yerel basının yaşam mücadelesi verdiği hayatta kalma çabasından Yeni Adana’da nasibini almıştır. Yüregir ailesi olarak gazetemizin maddi ve manevi olarak yayını sürdürme çabasının artık mümkün olmadığını görmekteyiz. Yeni Adana gazetesine 1918’den bu yana emek veren tüm yazı işleri müdürlerine, idarecilerine, yazarlarına, çizerlerine, muhabirlerine, sanat sayfalarını hazırlayan/düzenleyenlere, dizgicilerine, basımcılarına, muhasebecilerine, basımevlerine, bayilere, uzman bilgisayar desteği veren firmalara teşekkürü bir borç biliriz. Yeni Adana’yı kurulduğu günden bu yana okuyucuların eline ulaştıran Yeni Adana ailesinin bir ferdi olan bu arkadaşlarımızın yoğun emek ve çabası Yeni Adana’nın tarihinde yerini almıştır ve almaktadır. Yeni Adana ailesinin kaybettiği bireylerine rahmet diler, yaşayanlara uzun ve sağlıklı ömür dileriz. Yeni Adana ailesi demek yalnızca gazetenin sahipleri ve çalışanları demek değildir. Yeni Adana ailesinin vaz geçilmez üyeleri olan okurlarımız da bu ailenin yüzyılı aşkın üyeleridirler. Yeni Adana gazetesinin okurları kurulduğu günden bugüne geri bildirimleri ve katkılarıyla yıllar boyunca etkileşimli gazeteciliğin özgün örneğini sergilemiştir. Okurlarımız bu davranışlarıyla yalnızca Yeni Adana gazetesine değil, Atatürk ilke ve devrimlerine, ülkesine ve Adana’sına sahip çıkmıştır. Bu nedenle Yeni Adana okurları bu ailenin bir üyesi olmuştur. Ancak okurlarımıza üzülerek Türkiye’nin bu ekonomik ve siyasi koşullarında gazetemizin yayın hayatını sürdüremeyeceğini iletmek durumundayız. Yeni Adana/Yüregir ailesi olarak, gazetemizi düşünsel, maddi ve manevi olarak destekleyen, iyi ve kötü gününde yanında olan milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, yerel kamu ve özel kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Gazetemizin hem okuyucuları hem de yazarları arasında yer alan tüm akademisyenlerimize de fikirleri ve kalemleriyle Yeni Adana ailesinin bir üyesi oldukları için teşekkür ederiz. Bu bağlamda Yeni Adana gazetesini destekleyen varlığından onur duyan yerel basın ve yayın organlarımıza, Basın İlan Kurumuna teşekkür eder, çalışmalarının daim olmasını dileriz. Ülkemizin özellikle laiklik ilkesinin korunduğu ve uygulandığı, Atatürk ilke ve devrimleriyle çağdaş günlere ulaşması dileğiyle, Sevgi ve sağlıkla kalın, YÜREGİR AİLESİ ve YENİ ADANA GAZETESİ

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page