top of page
  • HaberciGazete

Timur Soykan ile Murat Ağırel'e ÇYDD'den 'onur ödülü'ANKARA - Başkanlığını Prof. Dr. Ayşe Yüksel'in yürüttüğü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu ülke gündemini sarsan haberlere imza atan gazeteciler Timur Soykan ile Murat Ağırel'e 'onur ödülü' verme kararı aldı. İki ünlü gazeteciye ödülleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde İstanbul'da düzenlenecek törende verilecek.Murat Ağırel Timur Soykan


ÇYDD Yönetim Kurulu'nun bütün şubelerine gönderdiği yazıda "Ülkemizdeki antidemokratik uygulamalar şiddetini her geçen gün artırmakta, cemaat ve tarikat yapılanmalarının, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak oluşturdukları tehlike ise daha görünür hale gelmektedir. Bu yaşananlar, derneğimizin laiklik karşıtı eylemler karşısında verdiği 33 yıllık mücadeleyi daha da önemli hale getirmektedir." denilerek iki gazeteciye onur ödülü verilme gerekçesi şöyle açıklandı:

"Derneğimiz sahip olduğu tüm olanaklar ile çağdaş eğitimi desteklemek, çocuklarımızın gerici ve karanlık yapılarda hapsolmalarını engellemek için çalışırken aynı zamanda, aydınlık bir gelecek inşa etmek için hep birlikte bu yolda ilerleyen kişi ve kurumlara karşı dayanışma, destekleme ve savunuculuk görevlerinin sorumluluğuyla hareket etmektedir. Hepimizi derinden sarsan ve vicdanımızı sızlatan, bir tarikat vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını “evlilik” kılıfı altında sistematik şekilde istismara maruz bıraktığı haberini kamuoyuna duyuran ve sonuna kadar takip eden gazeteci Timur Soykan ile yine tarikat ve cemaatlerin karanlık yüzlerini gösteren dosyaları kamuoyuyla paylaşan ve bu alanda fikri takip yapan gazeteci Murat Ağırel, çağdaşlaşma ve aydınlanma yolunda gayretleri, cesaretleri, ilkeli ve kararlı duruşlarıyla öne çıkmıştır. Bu değerli gazetecilerimizin ve ailelerinin, bu süreçte tarikat ve cemaat mensupları tarafından ölümle tehdit edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. ÇYDD Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak 21 Aralık Salı 2022 tarihinde yaptığımız toplantıda, bu endişe verici konuyu gündeme alarak gazetecilerimizin yalnız olmadıklarını ve sonuna kadar onların yanlarında olacağımızı dayanışmacı bir ruhla göstermek amacıyla derneğimiz adına gazeteci Timur Soykan ve gazeteci Murat Ağırel’e basın alanında “Çağdaş Yaşam Onur Ödülü” verilmesi kararlaştırılmıştır."

ÇYDD'den yapılan açıklamada bu yıldan itibaren verilmeye başlayacak Çağdaş Yaşam Onur Ödülü’nün, her yıl insan haklarını kapsayan farklı bir alanda verilmesinin planlandığı da vurgulandı. Timur Soykan ile Murat Ağırel'e ödüllerinin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde, saat 18.00’de İstanbul Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenecek törenle verileceği de bildirildi.

41 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page