• HaberciGazete

Trabzon'dan 'beşibiryerde' haberBAKANLIKTAN TRABZON'A 4,8 MİLYON EUROTrabzon Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik projesi Operasyonel anlaşma imza töreni gerçekleşti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Planı Projesi’ne (SUMP) Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından 4.8 milyon euro Avrupa Birliği hibe desteği verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Projemizle araçları önceleyen geleneksel yaklaşım yerine insanı merkeze alan modern ulaşım anlayışını hayata geçireceğiz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımız Adil Karaismailoğlu'na müteşekkiriz” dedi. Trabzon Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ‘Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Planı Projesi’nin hayata geçirilmesi noktasında ‘Operasyonel Anlaşma İmza Töreni’ düzenlendi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen törende, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu arasında protokol imzalandı.

"Projesi kabul edilen 4. büyükşehir belediyesiyiz"Tören sonrası değerlendirmede bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Planı Projemiz, Ulaştırma Bakanlığımız bünyesinden başvuru yaptığımız ve kabul edilen bir AB projesi. İzmir, Ankara ve Kocaeli illerinden sonra projesi kabul edilen 4’üncü Büyükşehir Belediyesi olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Araçları önceleyen geleneksel yaklaşım yerine insanı merkeze alan modern ulaşım anlayışını hayata geçirecek projemize, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından 4,8 milyon euro AB hibe desteği verildi. Proje kapsamında; kentsel hareketlilik planını ortaya koyacağız. Yeni bisiklet ve yürüyüş yolları, elektrikli ve akıllı bisiklet, kavşak dinamizasyon sistemleri, akıllı kavşak uygulamaları, akıllı duraklar gibi bizim ta baştan itibaren uygulamaya koymak istediğimiz yatırımlarımızı bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Bu noktada rahatlıkla ‘Trabzon sıfır karbon emisyona koşuyor’ diyebiliriz. Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza bu büyük destek için yürekten teşekkür ediyorum. Kendisine müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.


Sürdürülebilir kent içi hareketlilik planı nedir?

Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Planı (SUMP), daha iyi bir yaşam kalitesi için şehirlerdeki ve çevrelerindeki insanların ve işletmelerin hareketlilik gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış stratejik bir plandır. Geleneksel planlama yaklaşımlarının aksine, SUMP vatandaşların ve paydaşların katılımına, sektörler arasındaki politikaların (özellikle ulaşım, arazi kullanımı, çevre, ekonomik kalkınma, sosyal politika, sağlık, güvenlik ve enerji) farklı hükümet katmanları arasında ve özel aktörlerle iş birliğinde ve geniş kapsamlı politikaların koordine edilmesine özel önem vermektedir. Konsept, aynı zamanda, hareketliliğin tüm yönlerini, biçimlerini ve hizmetleri bütünleşik bir şekilde kapsama ve idari sınırları içindeki tek bir belediyenin aksine, tüm ‘işlevsel kentsel alan’ için planlama yapma ihtiyacını vurgulamaktadır. Proje kapsamında neler yapılacak? Trabzon için Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Planı, uygulama stratejisi ve performans göstergelerini de içerecek şekilde hazırlandı ve kabul edildi. Proje kapsamında şehir merkezinde 2 farklı güzergâhta toplam 1000 metre yürüyüş yolu, 7 kilometre bisiklet yolu projelendirilip inşa edilecek, 100 adet elektrikli bisiklet satın alınacaktır. Sinyalizasyon optimizasyonu için 5 kavşakta dinamik bağlantı kontrol sistemi kurulumu tamamlanacak. Sinyalizasyon optimizasyon sisteminin gerektirdiği sensörler takılacak ve altyapı kurulacaktır. 5 yeni akıllı durak uygulaması gerçekleştirilecektir. Büyükşehir Belediyesince uygulanacak SUMP Projesi’nin kapsamına ilaveten, Veri Anlamlandırma Merkezi (VAM) kurularak, bilişim teknolojilerinden en üst seviyede yararlanılması, sahadan sensörler vasıtası ile toplanan verilerin bu merkezde anlık olarak depolanması ve kullanılacak özel yapay zeka yazılımları ile ulaşım modlarının yönetiminin hatasız ve akıllı (SMART) uygulamalar ile güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

www.takagazete.com.trKARADENİZ SOMONU İHRACAT REKORU KIRIYOR

Doğu Karadeniz Bölgesinde denizlerdeki kafeslerde yetiştirilen ve yurtdışı piyasalarda büyük rağbet gören Karadeniz Somonu ihracatı yüzde yüz üzerinde artış göstererek rekora koşuyor.TRABZON-Doğu Karadeniz Bölgesinde denizlerdeki kafeslerde yetiştirilen ve yurtdışı piyasalarda büyük rağbet gören Karadeniz Somonu ihracatı yüzde yüz üzerinde artış göstererek rekora koşuyor. Yurtdışı piyasalarda kalite ve lezzetinden dolayı Türk/ Karadeniz Somonu olarak adlandırılan Gökkuşağı Alabalığı ülkemizden gerçekleştirilen ihracatı yılın ilk 8 ayında 18.243 Ton karşılığı 102 Milyon 647 Bin 711 $'a ulaşarak, yapılan ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında %275 ve değer bazında da %357 oranında artış yaşandı. Yılın 8 ayında toplam 20 ülkeye ihraç edilen Karadeniz Somonunun, en fazla ihraç edildiği ülke %82 payla Rusya Federasyonu olurken, ikinci sırada ise Vietnam yer aldı.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan; “Doğu Karadeniz Bölgemizin önemli ihraç ürünleri arasında yerini alan ve yurtdışı piyasalardan büyük rağbet gören Karadeniz Somonu ihracatının her geçen ay yükselerek rekora koşmaktadır” dedi.Gürdoğan, Karadeniz Somonunun yurtdışı piyasalarda Norveç Somonunu tahtından ettiğini ve tüketici kitlesinden çok büyük beğeni alması nedeniyle talebin her geçen gün arttığını belirtti. Üretilen tüm miktarın talebi karşılamada yetersiz kaldığını belirterek şunları söyledi: “Hızlı bir şekilde kafes sayısının artırılıp izin prosedürlerindeki ağır ve gereksiz formaliteleri kaldırarak üretimde artış sağlanmasının elzem olmuştur. Üretimin tamamına yakınının Doğu Karadeniz Bölgesindeki denizlerde kurulu kafeslerde yapılmaktadır ve 2021 yılının 8 aylık döneminde Doğu Karadeniz Bölgemiz Trabzon ve Rize illerinden 5.245 Ton karşılığı 26 Milyon 673 bin 124 $ ihracat gerçekleşmiş ve gerçekleşen ihracatta miktarda %208 ve değer tutarda da %255 oranında artış yaşanmıştır”.Bölgeden ihraç edilen Karadeniz Somonunun da en fazla Rusya Federasyonu'na ihraç edildiğini belirten Gürdoğan; “Bunun yanında Vietnam, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin en çok ihracat yapılan ülkelerin başında gelmektedir. Amacımız Karadeniz Somonu ihracatının daha yüksek rakamlara ulaştırılmasıdır ve bu amaçla da sektörün gelişmesi noktasında gerek yavru üretimi ve gerekse yetiştiriciliğin arttırılması konusunda hazırlanan projelerle sektör temsilcileri ile birlikte çalışmalara ağırlık vereceğiz. Yetiştiricilikte yaşanan bürokrasi sorunlarının çözülmesi halinde Karadeniz Somonu ihracatının 1 Milyar $ sınırını kısa zaman içinde aşma potansiyeline sahip olması uzak bir olasılık değildir”.

DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürdoğan, Türkiye geneli ihraç edilen Karadeniz Somonu ihracatında Trabzon ilinin 3 üncü sırada yer aldığını 8 aylık dönemde Trabzon ilinden 4.407 Ton karşılığı 22 Milyon 224 Bin 868 $ tutarında Somonu ihraç edildiğini belirtti.

Gürdoğan Trabzon'un gerek üretimde ve gerekse ihracatta öncü olduğunu ve önümüzdeki dönemde 1'nci sıraya yükseleceğine vurgu yaptı.

www.habercigazete.net/Hayati AKBAŞ20. MİLLİ EĞİTİM ŞÛRASI BÖLGE KOORDİNASYON TOPLANTISI TRABZON'DA YAPILDI

1-3 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleşecek 20. Milli Eğitim Şurasına katkı sağlamak için illerde yapılacak çalışmaların görüşüldüğü toplantı, çalışma takviminin belirlenmesiyle sona erdi.TRABZON-Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının; 1-3 Aralık 2021 tarihlerinde 20. Milli Eğitim Şurası' nın toplanması kararı sebebiyle Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar ve Şube Müdürleri Sinan Soylu ve Recep Kaya Trabzon, Gümüşhane, Rize, Artvin, Giresun, Ordu bölge illerimiz olarak belirlenen İl Milli Eğitim Müdürleri ve il koordinatörlerinin katılımıyla Trabzon Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen Bölge Koordinasyon toplantısına katıldılar.

1-3 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleşecek 20. Milli Eğitim Şurasına katkı sağlamak için illerde yapılacak çalışmaların görüşüldüğü toplantı, çalışma takviminin belirlenmesiyle sona erdi.


39 YAŞINDA DENİZİ GÖRDÜDüzköy ilçesinde yaşayan 39 yaşındaki Ahmet Civelek, hiç mahallesinden çıkmamıştı 10 Ekim 2021 Pazar 12:46 Trabzon’un Düzköy İlçesi’ne bağlı Doğankaya Mahallesinde yaşayan 39 yaşındaki Ahmet Civelek, ilk kez denizi görmenin mutluluğunu yaşadı. Bedensel engelli olan ve 39 yıldır Doğankaya Mahallesi’nden dışarı çıkmayan Ahmet Civelik’i Akçaabat’a getiren mahalle muhtarı Mümin Sürül, Civelek’e çocuklar gibi sevineceği bir gün yaşattı. Denizi gören, Akçaabat köftesini tadan, parkta oyun oynayan Civelek, Muhtar Sürül’e çok teşekkür etti.


Mahalle muhtarı Mümin Sürül, insanlık görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşarken, “39 yaşında olan ve doğduğu mahalleden dışarı çıkmayan Ahmet kardeşimi aldım, Akçaabat’a getirdim. Denizi gördü, parkta oynadı, meşhur köftemizi yedi. Kendisiyle biraz alışveriş yaptık. Bu bizim insanlık görevimizdir. Herkes böyle duyarlı olsa biz bize yeteriz. İhtiyaç sahiplerini, yetimleri, garipleri koruyup kollamalıyız. Ahmet’le birlikte güzel bir günü geçirdik. Onu mutlu görmek beni de çok mutlu etti” dedi.

www.takagazete.com.tr/BAHATTİN BAŞTÜRK
TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta heyecan devam ediyor. Hekimoğlu Trabzon kendi sahasında Ergene Velimeşe’yi konuk edecek. Geride kalan 6 haftada topladığı 14 puan ile liderliği liderliği 3 takımla paylaşan Hekimoğlu Trabzon bugün kendi sahasında Ergene Velimeşe’yi konuk edecek. Karşılaşmaya mutlak galibiyet parolası ile çıkacak olan Trabzon temsilcisi taraftarlarını da yanında görmek istiyor. Bugün saat 14:30’da başlayacak ve Ortahisar Yavuz Selim Stadı'nda oynanacak olan karşılaşma Hekimoğlu Trabzon YouTube kanalından yayınlanacak. BAŞKAN HEKİMOĞLU TARAFTARLARA SESLENDİ! Hekimoğlu Trabzon Başkanı Celil Hekimoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘’Bugün Trabzon’da yazdan kalma bir gün ve önemli bir liderlik maçımız var. Bugün bir rakibimiz de yaylalar. Ya yayla ya kolbastı. Tercih sizin’’ ifadelerini kullandı. Başkan Hekimoğlu taraftarların stadyuma gelmesi için maddi anlamda bilet fiyatlarını pahalı bulanlar için de bir jest yapmış ve ‘’Arkadaşlara talimat verdik. Ekonomik olarak bu ücret fazla gelenleri ücretsiz maça alacağız’’ açıklamasını yapmıştı. Trabzon’da futbolseverlerin Hekimoğlu Trabzon ile Ergene Velimeşe maçına yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Öte yandan karşılaşmanın bilet fiyatları 30 TL olarak belirlendi.


HEKİMOĞLU TRABZON'UN İLK 11'İ! Özkan, Yasin, Muhammed Ali, Onur, Yunus Emre, Mehmet, Hakan Yeşil, Hakan Yavuz, H.İbrahim, M.Caner, Abdulkadir HEKİMOĞLU TRABZON'UN YEDEKLERİ! Mustafa Hoşoğlu, Azat Kuçkar, Ali Aytemur, Emre Akgün, Hakan Demir, Kerem Baykuş, Ahmet Sun, B.Sefa Kara, M.Ethem Erboğa

www.61saat.com

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör