top of page
  • HaberciGazete

Trabzon'dan 'beşibiryerde' haberlerTRABZON BÜYÜKŞEHİR ULAŞIM FİLOSUNU GÜÇLENDİRİYOR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda hizmete aldığı 20 yeni otobüsün ardından 5 yeni otobüsü daha Trabzonluların hizmetine sundu.TRABZON-Trabzon Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımadaki sorunları en aza indirmek ve yoğun hatlarda sefer sayılarını artırmak amacıyla filosuna yeni otobüsler eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda 20 yeni otobüsü hizmete alan Büyükşehir Belediyesi, 5 yeni otobüs daha alarak ulaşım filosunu güçlendirdi. 8,5 metre uzunluğunda ve 55 yolcu kapasiteli otobüsler sayesinde yolcuların konforunun artırılması hedefleniyor. AMACIMIZ VATANDAŞIMIZIN KONFORLU SEYAHAT ETMESİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yaptığı açıklamada, “Yeni otobüslerimiz şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Göreve başladığımızda hemşerilerimizin otobüslerle ilgili serzenişleri oluyordu. Talepleri yerine getirmek için hemen harekete geçtik ve öncelikle 20 yeni otobüs almıştık. Şimdi 5 yeni otobüsü daha filomuza kattık. Vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli şekilde seyahat edebilmesi adına çalışmalarımız devam edecek” ifadelerini kullandı.

Hayati Akbaş
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon’a geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon’a geliyor. Yarın (Perşembe günü) Trabzon’a gelecek olan Ekrem İmamoğlu akşam saatlerinde basın mensuplarıyla bir araya gelecek.

Ramada Otel'de gerçekleşecek toplantı saat 20:00'de başlayacak.

https://www.takagazete.com.trTrabzon’dan Kafkasya’ya giden TIR şoförleri Rus sınırında bir haftadır perişan oldular

Türkiye’nin ihracat yüklerini Kafkas Ülkelerine ulaştırmak için Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan Vladikavgaz üzeri Rusya’yı geçerek, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan’a götüren TIR şoförleri Vladikavgaz gümrüğünün Rus tarafından yavaşlamadan dolayı perişan oldular. Aralarında Trabzonlu TIR şoförlerinde bulunduğu yaklaşık 200 Türk TIR şoförü sınır kapısında eziyet çektiklerini dile getirdiler. TIR şoförlerinden Kadir Ayyıldız, yaklaşık 5 gündür kapıda beklediğini dile getirerek, “Rus Gümrükçülerinin işleri ağrıdan almasından dolayı kilometrelerce TIR kuyruğu oluştu. Gürcistan tarafında Haşuri, Castophene, Batum’da araçlar parklarda mahsur kaldı. Vladikavgaz yolunda araçlar yol boyunca park halinde. Bu yolda eziyet çekmekten bıktık. Türk yetkililerimizin Rus yetkililer ile görüşerek sorunu çözmelerini istiyoruz. Yabancı plakalı araçlar kapıdan geçerken Türk Plakalı araçlar yol boyunda ve parklarda mahsur kaldılar” dedi.

https://www.takagazete.com.tr/bolgemiz/Bahattin BaştürkDIŞ TİCARET SEVİNDİRDİ


Trabzon'dan 9 ayda 123 ülkeye 807,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Trabzon'dan bu yılın ocak-eylül döneminde gerçekleştirilen ihracat 807 milyon 518 bin dolar oldu. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 20 kenti içinde yer alan Trabzon'un ihracatının her geçen ay artarak 1 milyar dolar sınırına yaklaştığını belirtti. Yılın ilk 9 aylık dönemini kapsayan ocak-eylül döneminde Trabzon'dan yapılan ihracatın 807 milyon 518 bin 562 dolara ulaştığını bildiren Kalyoncu, toplam 27 sektörde gerçekleşen ihracatın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 arttığını kaydetti.


BÜYÜK ARTIŞ YAŞANDI

Kalyoncu, kentten yılın 9 ayında en çok ihracat yapılan sektörlerin sırasıyla fındık ve mamulleri, yaş meyve sebze ile su ürünleri olduğunu ifade ederek, ihracatı en çok artan sektörlerin yüzde 93 artışla savunma sanayi, yüzde 67'lik artışla otomotiv endüstrisi olduğunu aktardı. Ocak-eylül döneminde Doğu Karadeniz Bölgesi'nin toplam ihracatının yüzde 52'sini tek başına gerçekleştiren Trabzon'dan 123 ülkeye dış satım yapıldığını belirten Kalyoncu, ihracatın 175 milyon dolarlık kısmının İtalya'ya gerçekleştirildiğini bildirdi. Kalyoncu, ihracatta geçen yıla göre yüzde 12 artış yaşanan İtalya'nın, il ihracatında ilk sırada yer aldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "En çok ihracat yapılan ikinci ülke 129 milyon dolar ile Rusya Federasyonu oldu. Rusya'ya yapılan ihracatta yüzde 29 artış yaşandı. Trabzon'dan dünyanın önde gelen ihracat pazarları olan Çin Halk Cumhuriyeti'ne ihracatta yüzde 86, ABD'ye ihracatta yüzde 45 ve Japonya'ya ihracatta da yüzde 277 artış yaşandı." Kalyoncu, yılın tamamında Trabzon'dan gerçekleştirilecek ihracatın 1 milyar doların üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti.

https://www.takagazete.com.tr/
GEZİMOLASI’NDAN KÜLTÜR VE KARDEŞLİK TURU

Karadeniz’den Güneydoğu GAP bölgesine gönül köprüsü kurdular

Trabzon, Giresun, Rize, Ordu’dan Bir gurup vatandaş ve Trabzon Mali Müşavirler Odasına bağlı muhasebeciler 4 günlük GAP gezisine çıktılar. Gezilerinin Trabzon'dan başlayıp Mardin, Adıyaman, Urfa, Gaziantep Kahramanmaraş’ı kapsadığını belirten Gezimolasi acenta yetkilileri ‘Gruplarımıza kültürel amaçlı bir gezi yaparak kardeşlik projesine de katkıda bulunmak istedik. Yaklaşık 90 kişilik gurubumuzla illerimizin yol güzergâhındaki tarihi ve turistlik yerlerini ziyaret ederek o bölgenin kültürünü insanını daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Çok yararlı geçti.’ dedi.


Gezi molası yetkilileri sözlerini şöyle noktaladılar: ‘Geziye katılanlar Adıyaman Kahta ilçesindeki Nemrut bölgesini çok görmek istediler. Muhteşemdi. Mardin’deki Kızıltepe Ortadoğu Gıda Ambarı Müdürlüğüne, Adıyaman Muhtarla Federasyonuna, Mardin Muhtarlar Derneğine, Gaziantep Belediyesi Sosyal ve Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’ndan Gönül hanıma ve Gaziantep Muhtarlar Derneğine gezimize verdikleri katkıdan dolayı teşekkür ederiz.’

https://www.takagazete.com.tr/İbrahim Kanlı

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page