• HaberciGazete

TSM'nin usta ismi İnci Çayırlı toprağa verildi
31 Ağustos günü aramızdan ayrılan Türk sanat müziğinin sevilen sanatçısı İnci Çınarlı, bugün öğle namazında Teşvikiye Camii’nde son yolculuğuna uğurlandı.

86 yaşında yaşama gözlerini yuman Çayırlı’nın Türk bayrağına sarılı tabutu saat 11.00 sıralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda adına düzenlenen törene getirildi. Törene katılan önemli isimlerin yaptıkları konuşmaların ardından usta sanatçının naaşı Teşvikiye Camii’ne götürüldü.

İLERİ DERECE ALZHEİMER HASTASIYDI

Çayırlı’nın ölüm haberini duyuran Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay aynı zamanda, İnci Çayırlı’nın ileri derece alzheimer hastalığı nedeniyle hayata veda ettiğini de açıkladı.

“YERİ HİÇ DOLDURULAMAYACAK BİR SEDA BIRAKTIN”

İnci Çayırlı’nın kızı Canan Atalay ise, “Böyle bir anneye sahip olduğum için büyük onur duyuyorum. Kendisinin sesinden büyük bir keyifle dinlediğimiz ve sana vasiyetimdir dediği ‘Birtanem’in sözlerindeki gibi ‘Bir sabah baktım ki birtanem sen yoksun’ bana bıraktığın bu onurlu miras ve öğrettiğin her şey için minnettarım. Hep derdin ya baki kalan bu kubbede bir hoş sedaymış. Sen yeri hiç doldurulamayacak bir seda bıraktın ve geçtin hayatımızdan. Hoşçakal annem. Huzurla uyu. Umarım en büyük aşkım dediğin sevgili Atatürk’üne kavuşmuşsundur” dedi.

“HER AÇIDAN BÜYÜK BİR SANATÇIYDI”

Törende konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,

“Her açıdan çok büyük bir sanatçıydı. Müstesna bir geleneğin temsilcisiydi. Müzik dünyamızın en önemli üstatlarının yanında yetişmişti. Yüksek sanat kalitesinin yanında genç sanatçılar için örnek teşkil eden duruşundan hiçbir zaman taviz vermemişti. Eşsiz sesi ve yorum gücüyle sadece sanatseverleri değil bir hoca olarak yetiştirdiği öğrencilerin arasında da unutulmaz bir isim olarak kalmayı başardı. Bundan sonra da daima aramızda, zihnimizde yaşayacak. Sanata verdiği değer için Türk Müziği’ne kattığı her şey için kendisine müteşekkiriz. ” diye konuştu.

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör