top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

TSM sanatçısı Rahmi Sönmezocak vefatİSTANBUL- TRT İstanbul Radyosu ve İstanbul Belediyesi Konservatuvarı İcra Heyeti TSM sanatçılarından Rahmi Sönmezocak'ın 15 Mart'ta vefat ettiği öğrenildi. 88 yaşında vefat eden Sönmezocak'ın bugün Bostancı Kuloğlu Camisi'nden ikindileyen sonsuzluğa yolcu edileceği bildirildi.


Rahmi Sönmezocak kimdir?
(25 ŞUBAT 1936 - 15 MART 2024)

1936 yılının Şubat ayında İstanbul’un Eyüp-Akarçeşme semtinde doğdu. Mektep sıralarında müzik merakından dolayı ilk ciddi çalışmasını Arif Sami TOKER’le yaptı. Daha sonra aynı azim ve merakla Nuri Halil POYRAZ’ın derslerine uzun zaman devam ederek müzik bilgisini artırdı.

Bu arada İstanbul Radyosu’nun 1954 yılında açmış olduğu ses imtihanını kazanarak, Münir Nureddin SELÇUK, Refik FERSAN, Yesâri Asım ARSOY, Mustafa Nafiz IRMAK gibi hocalardan çok istifâde etti. Bu çalışmaların yanı sıra Melahat PARS’tan da bir çok eser meşk etti ve ud çalmayı öğrendi. 1965 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuarı İcrâ Heyeti’nde imtihanı kazanarak kadrosunu buraya nakletti. 1982 yılına kadar burada çalıştıktan sonra emekli oldu. 1982 yılından itibaren İ.T.Ü. Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuarı’nda Repertuar hocalığı yapmaktadır. Sanatçı 1960 yılından beri evlidir. 15 Mart 2024'te vefat etti.


56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page