• HaberciGazete

Hasan Fehmi Güneş, Vasfi Rıza Zobu, Şükran Ay, Yavuz Gökmen, Ünal CimitBugün 23 Kasım. Eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'in 1., Türk Tiyatrosu'nun ünlü aktöre Vasfi Rıza Zobu'nun 30., seramik sanatçısı Ünal Cimit'in 29, gazeteci Yavuz Gökmen'in 24. ve Türk Sanat Müziğimizin ünlü sesi Şükran Ay'ın 11. ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.


Hasan Fehmi Güneş kimdir?Hasan Fehmi Güneş 1934 Adapazarı'nda doğmuştur.


Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Nallıhan Cumhuriyet Savcılığı, Sakarya Mühendislik Akademisi Öğretim Görevliliği, Serbest avukatlık, Cumhuriyet Senatosu Sakarya Üyeliği, 18. ve 22. dönem İstanbul Milletvekiliği ile İçişleri Bakanlığı yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.


5 Ekim 1979 tarihinde, oyuncu Aynur Aydan ile aralarında geçen bir aşk ilişkisi sonucu hükümetten istifa etti. 23 Kasım 2021'de vefat etti.

Vasfi Rıza Zobu kimdir?Vasfi Rıza Zobu, 5 Aralık 1902 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Asıl ismi; Mehmed Vasfi Rıza'dır. Vasfi Rıza Zobu, kendisi gibi tiyatrocu olan Bilge Zobu'nun amcasıdır. Beyazıt Rüştiyesi`ni bitirdikten sonra Kuleli Askerî Lisesi'ne girdi ancak yarıda bırakarak okuldan ayrıldı ve Alman Ticaret Mektebi'ne girdi ve oradan mezun oldu. Daha sonra, Sanayi-i Nefise Mektebinde (İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne) 2 yıl devam etti.

1917 yılında Darülbedayi Tiyatro Okulu'na başladı, 1923'te ise Şehir Tiyatrosunda oyuncu olarak sahneye çıkmaya başladı.

Güldürü adı altında Osmanlı devlet ve toplum hayatı ve kurumlarıyla alay edici eserler veren Musahipzade Celal'in Aynaroz Kadısı ve Bir Kavuk Devrildi gibi oyunlarında rol aldı. Şehir Tiyatroları'nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı.

Birçok çeviri ve uyarlama oyuna imza atan Vasfi Rıza Zobu, özellikle güldürü ve vodvillerdeki rolleri ile beğeni kazandı. 1921'de kısa dizi filmlerle sinema oyunculuğuna da başladı

Sinemada da Muhsin Ertuğrul'un yönettiği; Bican Efendi Vekilharç, Ateşten Gömlek, Karım Beni Aldatırsa, Söz Bir Allah Bir, Aynaroz Kadısı, Tosun Paşa, Kızılırmak (Karakoyun), Edi İle Büdü gibi filmlerde aktörlük yaptı.

Vasfi Rıza Zobu, son olarak 1972'de Cevat Fehmi Başkut'un Buzlar Çözülmeden adlı oyununda sahneye çıktı. Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliğine getirildi. 1975 yılında yaş haddinden emekli oldu. 1981'de tekrar getirildiği bu vazifeden 1984'te ayrıldı.

1923'den sonra gazete ve dergilerde tiyatro ile ilgili yazılar yazdı. 1987 yılında Devlet Sanatçısı ödülü aldı.

Vasfi Rıza Zobu, Rukiye hanım ile evli idi.

Vasfi Rıza Zobu, 23 Kasım 1992 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları : - Aynaroz Kadısı, Yazar- Musahipzade Celal'in - Bir Kavuk Devrildi, Yazar- Musahipzade Celal'in - Kafatası, Yazar- Nazım Hikmet - Lüküs Hayat, Yazar- Ekrem Reşit Rey - Deli Dolu, Yazar- Ekrem Reşit Rey - Leblebici Horhor, Yazar- Nalyan - İki Efendinin Uşağı, Yazar- Goldoni - Paydos, Yazar- Cevat Fehmi Başkut - Hisse-i Şayia, Yazar- Daniel Riche - Buzlar Çözülmeden, Yazar-Cevat Fehmi Başkut

Filmleri : 1917 - Bican Bey Vekilharç 1922 - Boğaziçi Esrarı (Nur Baba)

1922 - İstanbul`da Bir Facia-i Aşk 1923 - Leblebici Horhor 1923 - Ateşten Gömlek 1928 - Bir Sigara Yüzünden 1928 - Ankara Postası 1929 - Kaçakçılar 1933 - Söz Bir Allah Bir 1933 - Karım Beni Aldatırsa 1934 - Milyon Avcıları 1934 - Leblebici Horhor Ağa 1938 - Aynaroz Kadısı 1939 - Allahın Cenneti 1939 - Bir Kavuk Devrildi 1939 - Tosun Paşa 1940 - Akasya Palas 1945 - Yayla Kartalı 1946 - Kızılırmak - Karakoyun 1946 - Harman Sonu (Köy Güzeli) 1952 - Edi ile Büdü Tiyatrocu 1952 - Edi ile Büdü


Ünal Cimit kimdir?


1934 yılında Karadeniz Ereğli'de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Resim Bölümü’nde, Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyeleri’nde öğrenim gördü. Almanya’da Offenbach/Main Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’ndan sonra, Höhr-Grenzhausenn Staatliche Keramische Schule'ye geçti. Okulu, üstün başarı diploması alarak bitirdi. Bir süre Heykeltraş Fr. Schmit Reuter'in asistanlığını yaptı. Çalışmalarını seramik tekniği üzerinde yoğunlaştırdı. Seramik objelerin, kum ve çakıl taşları eşliğinde çevresel düzenlemesinden, bağımsız seramik ve heykel formlarına kadar değişik tür ve anlayışta sanat etkinlikleri içinde bulunmuştur. Seramiği heykel konseptiyle bağdaşık ve zaman zaman da heykelden bağımsız bir görüş çerçevesinde ele almış, böylece sanat dalları arasındaki iletişime öncelik tanıyan bir eğilim doğrultusunda derinleşmeye yönelik çalışmalar yapmıştır. 1993 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

ŞÜKRAN AY KİMDİR?(25 Şubat 1931, Üsküdar, İstanbul - 23 Kasım 2011, Şişli, İstanbul)

Şükran Ay; Üsküdar Taşmektep’te okudu, sesi de bu yıllarda keşfedildi. İlk müzik derslerini Necati Başara’dan alan Şükran Ay, Eminönü Halkevi’nde Sadi Yeter Ataman’ın kurduğu kadroya katılıp radyo sınavlarına girdi ve kazandı.Bu arada Üsküdar Mûsikî Cemiyeti’ne devam etti. Sanat hayatına Kazablanka, Maksim, Çakıl gibi büyük gazinolarda; Zeki Müren, Müzeyyen Senar gibi sanatçılarla birlikte sahne alarak başladı.


Ünlü gazeteci Savaş Ay’ın annesi olan sanatçı; Türk sanat müziğinde klasik olmuş İntizar, Sevemedim Karagözlüm adlı eserlere kattığı farklı yorumla beğeni kazandı.


Yavuz Gökmen kimdir?1946 yılında Manisa'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1970 yılında mezun oldu. TRT'de prodüktör ve film yönetmeni olarak basın-yayın yaşamına atılan Gökmen, 12 Mart 1971 muhtırasından sonra 5 arkadaşıyla birlikte işinden çıkarıldı. 1972 yılı başında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından, siyasi suçlar isnadıyla tutuklanarak yargılandı. 2.5 yıl hapis yatan Gökmen, 1974 genel af yasasıyla, sabıkasız olarak cezaevinden çıktı. Gökmen daha sonra Günaydın, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde serbest muhabir olarak çalıştı. Hürriyet Ankara Bürosu Ekonomi Servis Şefliği görevini yaptı. Gökmen, 1988 yılında Günaydın Gazetesi Ankara Temsilcisi oldu. Bu sırada Ekonomik Bülten Gazetesi'nde başyazarlık yaptı ve Günaydın'da köşe yazdı. 1991 yılında Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Yavuz Gökmen, bu gazetenin başyazarlığını da üstlendi. 1992 yılı mayıs ayında Hürriyet Grubu'na geri dönen Gökmen, TEMPO Dergisi'nde köşe yazıları yazdı ve Hürriyet'e haber, dizi yazı ve röportajlar verdi. Gökmen daha sonra Hürriyet'te köşe yazarı olarak çalışmaya başladı. Hürriyet'te siyaset ve spor konularında köşe yazıları yazan Gökmen'in ‘Özal Sendromu’, ‘Özal Yaşasaydı’ ve 'Karanlığın Son Çırpınışları' adlı üç kitabı yayınlandı. Fatma Hanım ile evli olan Gökmen, Altan, Yağız ve Müfit adlı üç çocuk babasıydı.


Artık, ‘Sarışın Güzel Kadın’ı yazamayacak

Yavuz Gökmen yazılarında, ‘‘aykırı-sıradışı’’ çıkışlarla da dikkat çekti. Her fırsatta, ‘‘Ben her zaman muhalefetteyim’’ hatırlatmasını yerleştirdi yazılarına. Demokrasi, başörtüsü ve özellikle Tansu Çiller hakkındaki yazılarıyla eleştiri oklarına hedef oldu. Basın terminolojisine Çiller'i, ‘‘Sarışın Güzel Kadın’’ kavramıyla taşıyan Gökmen, Hürriyet'teki röportajında, ‘‘Bir kadından hoşlanıyorsam, bir yönüyle mutlaka Marlyn Monroe'ye benziyor’’ dedi. Odasında karşısındaki irili ufaklı, renkli, siyah-beyaz M.M. posterlerine bakarak kurguladı bazen satırlarını... Özellikle genç yaşında hayata veda eden Marlyn'in, o klasikler arasına yerleşen posterini anlattı uzun uzun. ‘‘Uçucu şiiri seviyorum’’ diye yazdı. Bembeyaz etekleri havalandırma ızgarasında ‘Uçuşan’ Marlyn'e bakarak...


Şimdi ‘Melek Hanım’ın yanında

Yavuz Gökmen, çocukluğundan ve ilk gençliğinden bahsettiği nostaljik yazılarında sık sık annesi öldükten sonra kendisini büyüten ‘Melek Hanım’a yer verirdi. Onu 11 yaşına kadar ‘‘annesi’’ bilmişti. ‘Melek Hanım’ Gökmen'in yazılarında hep bir simge, bir iyilik timsaliydi. ‘‘Onun istemediklerini yapmadım. Okudum, şarkıcı olmadım’’ diyordu. Gökmen, okumak için Ankara Hukuk Fakültesi'ne geldiğinde, yüksek tansiyonu nedeniyle kendisini görmek için Ankara'ya gelemeyen ‘Melek anne’sine kaçmıştı her fırsatta. Şimdi hasret bitti. O artık ‘‘Melek Hanım’’ın yanında... Üç kızı 3 kitabı vardı...

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör