top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Yönetmen Duygu Sağıroğlu'nu yitirdikSenarist, sinema yönetmeni, Fahri Profesör Duygu Sağıroğlu 91 yaşında yaşamını yitirdi.

Yaşamının 45 yılında bütün enerjisi ve sevgisiyle öğrencilerine bilgi ve deneyimlerini aktaran, yüzlerce sinemacı yetiştiren büyük sanatçı Fahri Profesör Duygu Sağıroğlu yaşama gözlerini yumdu. Sağıroğlu, 2 Mayıs Salı günü öğlen namazını takiben Levent Camii’nden kaldırılacak ve Feriköy Mezarlığındaki aile kabristanına defnedilecek. Ailesinin isteği üzerine 4 Mayıs Perşembe günü saat 13.00'da Atlas Sineması'nda anma toplantısı düzenlenecek.

DUYGU SAĞIROĞLU KİMDİR? Sinema yönetmeni, senarist, dekoratör. 10 Kasım 1932, Trabzon doğumlu. Galatasaray Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu. Öğrencilik yıllarında Küçük Sahne’de dekorcu ve grafiker olarak çalışmaya başladı. Cep Tiyatrosu ve Tiyatrocular Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 1959’da Atıf Yılmaz’ın yönettiği Karacaoğlan’ın Kara Sevdası filminde asistan olarak sinemaya adım attı. Bu dönemde birçok filmde dekor tasarımı, sanat yönetmenliği ve yönetmen yardımcılığı yaptı. 1963’te Rockefeller bursuyla yurtdışına giderek Fransa, İngiltere, ABD ve İtalya’da başta opera dekoratörlüğü olmak üzere çeşitli konularda çalışmalar yaptı. 1965’de ilk filmi Bitmeyen Yol’u yönetti. Köyden kente göç eden insanların yaşadığı sıkıntıları toplumsal gerçekçi bakış açısıyla yansıttığı bu filmle büyük ilgi gördü. Sinemanın altın çağı olarak tanımlanan 1960-67 yıllarının önemli isimlerinden olan Sağıroğlu, 1976’ya sinema alanında sanat yönetmeni, yönetmen ve senarist olarak görev aldı. 1979’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema-Televizyon Enstitüsü’nde öğretim görevlisi oldu. Sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü’ne geçti. 1990'lı yıllardan itibaren profesyonel çalışmalarını dekor konusunda yoğunlaştıran Duygu Sağıroğlu, 1990 – 97 yılları arasında Derin Bir Soluk Al, Bir Delinin Hatıra Defteri, İnsanlarım, Çöplük, İçimdeki Çığlık, Hysteria, Abelard et Heloise, Oyun Karıştı adlı oyunlara yaptığı dekorlarla En İyi Dekor ödülleri kazandı. 2000 yılında ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Muhsin Ertuğrul Emek Ödülünü aldı.

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page