• HaberciGazete

YÖREM'den görkemli gece
Yörem Turizm Folklor Araştırma Derneği'nin (YÖREM), düzenlemiş olduğu ‘’unutmadıklarımız ve unutamadıklarımız’’ gecesinde, sergilenen halk oyunları gösterileri ile sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattılar.


İSTANBUL - Genel merkezi Kadıköy'de bulunan YÖREM'in düzenlediği "unutmadıklarımız ve unutamadıklarımız" gecesi, İstiklal marşının okunması ve saygı duruşundan sonra başladı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Sefer Aşıkoğlu; İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Kültür Daire Başkanlığına, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na, Tiyatrolar Müdürlüğüne ve Bakırköy Cem Vakfı yönetim kuruluna, çalışmalarına destek verdikleri için teşekkür etti. Aşıkoğlu, "Çocuklarımıza folklorunuzu ve halk oyunlarımızı sevdirerek, kültür zenginliğimizin farkında olmalarına destek olalım. Kötü alışkanlıklardan uzaklaşmalarıyla birlikte daha sağlıklı ve daha ahlaklı yetişmeleri için folklor sevgisini çocuklarımıza mutlaka anlatalım. Kültürüne, geleneklerine ve göreneklerine sahip olamayan ülkeler tarihten silinmeye mahkumdur’’ dedi.


Sefer Aşıkoğlu daha sonra, ‘’Gecenin hazırlanmasında katkıda bulunan, Tülay Can (Y.K.Ü),Hediye GÖK (Y.K.Ü), Ali Aktan (Yörem kurucu üyesi ve ikinci Başkanı müzikolog Ali Aktan, Y.K.Ü), Selçuk Onat (İ.T.Ü.Ö.G), İbrahim Aymaz (İ.T.Ü.Ö.G) Halk oyunlar eğitmenleri, İlkay Sap, Uğur Bulut, Nuran Yuran, Koray Yurtseverer, Didar Ersan’a teşekkür ederek yerini folklorculara bıraktı.Gecede, Türkiye’nin birçok yöresindeki oyunları başarıyla sergileyen folklorcular büyük alkış alırken, yaş ortalaması atmışın üstündeki kadın halk oyunları ekibi, sergiledikleri oyunlarla ayakta alkışlandı.


Sefer Aşıkoğlu’nun giymiş olduğu, asırlık kostüm ise dikkatlerden kaçmadı.


Geceye türküleriyle damga vuran bir başka isim ise Rumeli türkülerinin unutulmaz ismi, besteci ve söz yazarı ve TRT sanatçısı Rüstem Avcı idi. Atatürk’ün sevdiği Rumeli türkülerini söyleyen Avcı, zaman zaman davetlilere duygusal anlar yaşattı. İTÜ öğretim üyesi ve sanatçı Erdoğan Eskimez’ de türküleriyle Anadolu’yu gezdirerek davetlilerle birlikte Neşet Ertaş ustayı andı.Sefer Aşıkoğlu’ nu böyle bir gecede yalnız bırakmayan konuklar arasında ise; Türk folklorunun gelişmesinde önemli rol oynamış, Türkiye Folklor Federasyonu kurucusu ve onursal başkanı Hasan Basri Canlı (orman mühendisi), İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Koordinatörü Nurullah Şimşek, uzman folklorcu, TFK Genel Başkanı Nabey Önder, TFK Genel Sekreteri Mehmet Yalçın, folklor araştırmacısı (avukat) Ferda Kazancıbaşı, uzman folklorcu Selçuk Yurtsever,(sanayici) , Bakırköy Kent Konseyi Başkanı Halim Kızılırmak, folklor araştırmacıları ve uzmanları Ali Çavaz, Bayram Kuşman, Şinasi Öztürk, Silifke Dernekleri Federasyonu ve Silifke eski belediye Başkanı Sadık Avcı, Halk Dansları GSK Başkanı Erdem Kılıç Çarık, İDEMM GSK Başkanı Yunus Sabri Biber, gazeteci Mahmut Dinçer, Gazeteci yazar ve folklorcu Ümit Karaman, Dünya Gençlik Konseyi Genel Başkan vekili gazeteci - yazar Mustafa Barış Durak, gazeteci Nedret Avşar, Bersez Sanat Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezgin, Bakırköy Kent Konseyi Başkanı Halim Kızılırmak, Bakırköy S.T.K'ları Başkanı Ahmet Tan, TRT sanatçısı Celal Bakar, İTÜ TMDK Sanatçı Öğretim Görevlisi Erdoğan Eskimez, TRT Saz Sanatçısı Bora Dicle, Türk Halk Oyunları Sanatçısı Muzaffer Sarıkaya, ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu üyesi Durmuş Çavdar, Ataköy Spor Kulübü Başkanı, Fehmi Turgay Baş ile birlikte bir çok sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli topluluğu yer aldı.13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör