top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

"Yaş çayda destekleme bedeli 1 TL'ye çıkartılsın"CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz yaptığı açıklamada “Yıllık Enflasyonun yüzde yüze yükseldiği günümüzde Yaş Destekleme bedellerinin artırılması zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Hayati Akbaş.

RİZE-CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz yaptığı açıklamada “Yıllık Enflasyonun yüzde yüze yükseldiği günümüzde Yaş Destekleme bedellerinin artırılması zorunlu hale gelmiştir” dedi.

Deniz açıklamasında şu ifadelere yer verdi “2.sürgün devam ederken yaptığımız açıklama da Yaş Çay alım bedellerine ve destekleme primlerine ek zam yapılarak artırılmasını önermiştik. Fakat şimdi 3.sürgünün ortalarına gelmelerine başladık. 1 ve 2.sürgünün ödemeleri bütünüyle olmasa da yapılmış durumda bu nedenle Çay üreticisinin mağduriyetinin giderilmesi için yapılacak tek şey Destekleme bedellerinin artırılması olacaktır.

Yaş Çay destekleme bedelleri 2016 -2021 yılları arasında artırılmadan 2022 yılına kadar 13 krş/kg olarak gelinmiştir. 2022 yılında destekleme bedelleri 30 krş/kg olmuştu. Yaş Çay fiyatlarına da 2022 yılında destekleme ile birlikte % 75 zam yapılmıştı.

2022 yılının 8 yılının resmi rakamlara göre Tüketici Fiyatlarına göre Enflasyon oranı % 80,21 Üretici Fiyatlarına göre yıllık enflasyon % 143 olmuştur. Bağımsız kuruluş ENAG’a göre ise Tüketici Fiyatlarına göre Yıllık Enflasyon % 179,6 oldu.

Tarım ürünlerinde en az zam oranı Yaş Çay’a yapılmıştır. Fındıkta resmi zam oranı %100 olmuştur.(bu rakamlar gerçek alımı göstermemektedir. Fındıkta da olması gerekenden daha az zam yapılmıştır)

Ayrıca gübreye de çay sezonu başlamadan Yüzde 300 oranında zam gelmişti.

Ülkede yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle Yaş Çay tarımı ile uğraşanların daha fazla mağdur edilmemesi için Yaş Çay Destekleme bedelleri yükseltilmelidir.

İktidar işverenlere sürekli olarak destekleme yapmaktadır. Artık sırada yaş Çay üreticisi vardır.

Ayrıca Özel sektör fabrikaları da yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle karlarını korumak amacıyla kuru çaya sürekli olarak zam yapılmasını istemekte ve bu talepleri de belirli ölçülerde karşılanmaktadır.

Kuru Çaya zam yapıldığı ve yeni zammında kapıda olduğu bu dönemde Çay üreticilerine destek verilmemesi kabul edilemez.

Çay üreticilerinin mağduriyeti bir an önce giderilmelidir ve Çay destekleme bedelleri kilogramı en az 1 TL olacak şekilde yeniden açıklanmalı ve 2022 yılı tamamlanmadan ödenmelidir”.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page