top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Yaşar Nuri Öztürk, Necmettin Karaduman, Coşkun Özarı, Enis Fosforoğlu, O.Seyfi Şirin, Çetin Altan
Bugün 22 Haziran. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Necmettin Karaduman, Coşkun Özarı, Enis Fosforoğlu, Osman Seyfi Şirin'in ölüm yıldönümleri bugün.

22 Haziran aynı zamanda, Çetin Altan’ın doğum günü. BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.


Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kimdir? (d. 5 Şubat 1951, Bayburt – ö. 22 Haziran 1945) Türk, İslâm felsefesi profesörü, gazeteci, yazar, avukat, televizyon programcısı, siyasetçi. Yaşar Nuri Öztürk, Bayburtlu bir anne ile Sürmeneli bir babanın çocuğu olarak Trabzon’un Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğmuştur. Çoğu Çaykara’da bulunan Niyazoğlu sülalesindendir. İlk eğitimini babasından Kur’an okuyarak aldı ve dokuz yaşında hâfız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında “İslâm Felsefesi” konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore ve Japonya’da kendi alanı ile ilgili akademik araştırmalar yapan Öztürk, ayrıca Fransa’da Grenoble Üniversitesinde çalıştı. New York’ta “İslâm Düşüncesi ve Çağdaş Sûfî Düşünce” dersleri okuttu. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982’de “Türkiye Millî Kültür Vakfı” ödülünü kazandı. Yurt dışında ve yurt içinde pek çok yerde İslâm dininin zihniyeti, insan ve insan hakları konularında konferanslar verdi. Türkiye’de Kur’ân-ı Kerîm’in Özüne Dönüş Hareketi’nin öncüsü olan ve Time Dergisi’nin gerçekleştirdiği “20. Yüzyılın En Önemli Kişileri” listesinde kamuoyunca belirlenen yüz isim arasında ilk on arasına giren Yaşar Nuri Öztürk[4] aynı zamanda da, Türk üniversitelerinde öğretim üyesi ve dekan olarak 26 yıl görevde bulundu. ABD-New York’ta (The Theological Seminary of Barrytown) bir yıl misafir profesör olarak “İslâm Düşüncesi” dersleri okuttu. Aynı süre içinde The World Scripture’ın İslâm bölümünün hazırlanışında görev aldı. Büyük çoğunluğu İslâmiyet hakkında elliye yakın kitabı vardır. Özellikle onun “Kur’an’daki İslâm” adlı ansiklopedi vasfındaki kitabı, Yaşar Nuri Öztürk tarafından çoğu konferansında telkin edilmektedir. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi kuruldu. 19.11.1993 yılında ise Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kurucu dekan olarak atandı.


Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk - Alâettin Bahçekapılı

İlk tercümesi Elmalılı M. Hamdi Yazır tarafından yapılan Kur’an’ın yorum katılmamış Türkçe çevirisini yayınlamıştır. 1993-2003 yılları arasında 126 baskı yapan bu çeviri, “Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Çok Baskı Yapan Kitabı” sayılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] 14 Şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır. Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Daha sonra CHP’den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatını sona erdirmiş oldu. Öztürk, İstanbul ilinin Beykoz ilçesine bağlı Paşabahçe semtinde ikamet etmektedir.[5] “Saba Tümer ile Bugün” programında Kur’an meali yorumlamış; Facebook, Twitter ve telefon üzerinden gelen sorulara cevap vermiştir. Aydınlık gazetesinde makaleler yazdı.


Necmettin Karaduman kimdir? 1927 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon’da yaparak 1944 yılında Trabzon Lisesinden mezun oldu. Siyasal Bilgiler Okulunun “İdari Şubesi”nden mezun olduktan sonra kaymakamlık mesleğine girdi. 1960 yılına kadar çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. Aynı yıl Mülkiye Müfettişliği’ne atandı. Bu görevi beş yıl sürdü. 1966 yılı Ocak ayında Kahramanmaraş Valiliği’ne atandı. Kahramanmaraş’tan sonra Erzurum ve İçel Valiliklerinde bulundu ve İçel Valiliği’nden 1977 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı. Emekliye ayrıldıktan sonra İstanbul’da bir şirketin Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlüğünü yaptı.


Necmettin Karaduman-Alâettin Bahçekapılı 6 Kasım 1983 tarihinde yapılan genel seçimlere Anavatan Partisi adayı olarak katıldı ve Trabzon’dan Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 4 Aralık 1983 tarihinde seçilen Necmettin Karaduman aynı göreve 12 Eylül 1985 tarihinde yeniden seçilmiştir. 22 Haziran 2017’te aramızdan ayrılmıştır.

Coşkun Özarı Kimdir?

Galatasaray Lisesi mezunu olan Coşkun Özarı 1931 yılında doğdu. 1953 yılında sarı kırmızılı forma ile futbola başladı. Teknik direktörlük görevi gördükten sonra Gündüz Kılıç’ın yardımcısı olarak Galatasaray’da antrenörlüğe başladı. Daha sonra da A Milli Takım’ın antrenörlüğünü yaptı. Galatasaray Lisesi mezunu olan Coşkun Özarı 1931 yılında doğdu. 1953 yılında sarı kırmızılı forma ile futbola başladı. Teknik direktörlük görevi gördükten sonra Gündüz Kılıç’ın yardımcısı olarak Galatasaray’da antrenörlüğe başladı. Daha sonra da A Milli Takım’ın antrenörlüğünü yaptı. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra kendini Galatasaray takımının hücum çizgisinde buldu. Bundan sonra on üç yıl boyunca Galatasaray takımının yanısıra milli takımın da defans belkemiği olan Özarı, çetin oyunculuğu, ancak yumuşak huylarıyla tanındı. Özarı’nın defanstaki liderliği, Gündüz Kılıç’ın koçluğu, Turgay Şeren’in kaleciliği ve Metin Oktay’ın forvetliği ile birleşince takımı sayısız şampiyonluğa ve Türkiye Kupası zaferlerine taşıdı. Özarı’nın oyuncu olarak kariyeri, koç olma tutkusu yüzünden erken sona erdi. 1954-55, 1955-56 ve 1957-58 sezonlarında takımın İstanbul Ligi Şampiyonluğu’nu yaşadığında Coşkun Özarı orta sağın ya da savunmanın sağında görev yaptı. 5 kez A Milli Takım’da oynayan Özarı futbolu 29 yaşındayken bıraktı. 1961 yılında, İngiltere’de efsanevi koç Winterbottom’ın başkanlığındaki koçluk seminerine katıldı. Yurda döndüğünde Galatasaray’ın yardımcı koçu oldu. Üç yıl sonra da koçu Gündüz Kılıç’ın görevini devraldı. Coşkun Özarı takımı dört kez şampiyonluğa taşıdı. 1965 yılında milli takıma koç olarak atandığında milli düzeydeki başkanlığı on yıl sürdü. Koçluk kariyerini 1986’da noktalayarak spor yazarı oldu. 22 Haziran 2011’de vefat etti.


Enis Fosforoğlu kimdir?


Enis Fosforluoğlu, 1948 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiş tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur'un oğlu olan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmektedir. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeştirler.Kızı da tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu.1970 - 1976 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde görev yaptı. Değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, kendi adına tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema filmleri çeviren sanatçı, senaryo ve yönetmenlik denemesinde de bulundu. TRT Fm ve Halk TV Radyo'da radyo programları yapmakta ve tiyatro üzerine dersler vermektedir.

Ödülleri 1981 “En yi yönetmen ödülü” 1989 “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” Jüri özel ödülü 1999 "Lions" İletişim Ödülü

Filmografisi Pek Yakında - 2014 Mavi Kolye - 2004 Keloğlan - 2003 Mutluyüz Ailesi - 2001 Şükran Büfe - 1999 Seven Unutmaz - 1978 Zor Oyunu Bozar - 1978 Derbeder - 1977 Herkesin Sevgilisi - 1970 Zeyno - 1970


Osman Seyfi Şirin kimdir?

Eskişehir'de 1961 yılında dünyaya gelen Seyfi Şirin, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1985 yılında mezun oldu. Şirin, 1985'te ilk şiir kitabı "Yaşanmamış Sonbahar"ı okurlarla buluşturdu. Aynı yıllarda Varlık Film ve TRT'de senaryo yazarlığı yapan Şirin, "Cennet Atları", "Berlin Türküleri", "Ata'nın Rüyası", "Bilimkurgucu Çocuk Krallar Dönemi"nin aralarında bulunduğu 30'a yakın roman kaleme aldı. "Devler ve Böcekler" adlı ikinci şiir kitabını okurların beğenisine sunan Orhan Seyfi Şirin, çocuk dizi film ve çizgi filmin yanı sıra bilim kurgu romanlarına, Uğur Dündar'ın programları başta olmak üzere gerçek hayat kesitleri sunan haber programlarına yazarlık ve dramaturgluk yaptı. Orhan Seyfi Şirin, 1987 yılında "Bekleyiş" adlı senaryosuyla TEV'in "En İyi Senaryo Ödülü"nü kazandı. Ayrıca 1996'da Hürriyet Gazetesi TV Yıldızları Yarışması'nda senaryo yazdığı programlara katkılarından dolayı ödül aldı. Ankara ve İstanbul'da çalışmalarını sürdüren Şirin'in yazdığı birçok şiir bestelenerek dinleyicilerle buluştu. Şirin'in bestelenmiş eserleri Songül Karlı, Zeyno, Naide Polat, Seher Dilovan, Arif Nazım, Güler Işık, Kerem Özdemir gibi sanatçılar tarafından seslendirildi. Bu bestelerden en tanınmışı Songül Karlı'nın yorumladığı "Omuz Omuza" adlı eseri oldu. Eser, üç milyondan fazla satmasının yanı sıra birçok siyasi parti tarafından seçim şarkısı olarak kullanıldı. Şirin, aynı zamanda TRT, TGRT, Kanal 6 ve Kanal D kanalarında uzun yıllar çalıştı ve çeşitli bölümlerde idarecilik görevi üstlendi. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yükselokulu'nda ve özel dershanelerde "Senaryo" ve "Yaratıcı Yazarlık" dersleri de veren Şirin, 1999'da bütün bu çalışmalarının bir özeti sayılabilecek "Din Sömürgenleri ve Cuma Eylemlerinin 400 Yıllık Tarihi" adlı kitabı kaleme aldı. 22 Haziran 2021'de aramızdan ayrıldı.Doğum günü: Çetin Altan kimdir?

Çetin Altan 22 Haziran 1927’de İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe Cumhuriyet Halk Partisi’nin yayın organı olan Ulus gazetesinde muhabir olarak başladı. Daha sonra Devrim, Tan, Akşam, Sabah, Milliyet, Yeni Ortam, Hürriyet, Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Bunun yanında Çarşaf ve Halkçı dergilerinde de yazılar yazdı. Ayrıca Balkabağı isminde bir mizah dergisi çıkardı. Öte yandan Çetin Altan Diyor ki adlı bir radyo programı hazırladı. Bu yayın özellikle gençler tarafından büyük beğeniyle takip edildi. Çetin Altan 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne girerek siyasi kariyerine başladı. Milletvekilliği döneminde de köşe yazarlığına devam eden Altan, Akşam gazetesinde TİP lehine yazılar yazdı. Daha sonra Ant dergisini çıkararak sert eleştirileriyle gündemden düşmedi. 9 Mart 1971 darbe teşebbüsünü destekleyen “Devrim gazetesi mensubu olduğu gerekçesiyle 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün tarafından tutuklanarak sorguya çekildi. Siyasi hayatının yanı sıra pek çok roman ve eserde kaleme aldı. Yaşamı boyunca yazdığı yazılardan dolayı birçok kez mahkemeye verilerek hakkında 300’den fazla dava açıldı. Çetin Altan, köşe yazılarına Milliyet gazetesinde devam ederken 22 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da vefat etti. ROMANLARI Büyük Gözaltı Bir Avuç Gökyüzü Viski Küçük Bahçe Rıza Bey’in Polisiye Öyküleri Aşk, Sanat ve Servet ŞİİRLERİ Üçüncü Mevki (1946) Öykü Dünyada Bırakılmış Mektuplar (1997) Kalem Bahçelerinden Yedi Hayat (2009) OYUNLARI Beybaba (1960-61) Yedinci Köpek (1964) Çemberler (1964) Mor Defter (1965) Suçlular (1965) Dilekçe ve Tahtırevalli (1966) Komisyon (1969) Islıkçı (1977) Bütün Tiyatro Eserleri (2001) Anı Ben Milletvekili İken (1971) Bir Yumak İnsan (1977) Kavak Yelleri ve Kasırgalar (1999) İyi ki Şu Köyceğiz Var (2001) Enseyi Karartmayın (2015) Gezi Bir Uçtan Bir Uca (1965) Al İşte İstanbul (1981) DENEMELERİ Atatürk’ün Sosyal Görüşleri Öldürülmüş Şehzadeler ve Devrilmiş Padişahlar İdam Edilen 44 Vezir-i Azamın Dramı Şeytanın Gör Dediği Kadın, Işık ve Ateş Yeryüzü Tanrıçaları Kullar ve Sultanlar Enseyi Karartmayın Uçuk Mizah Taş Sömürücülerle Savaşı Onlar Uyanırken Geçip Giderken Kopuk Kopuk Suçlanan Yazılar Kahrolsun Komünizm Diye Diye Nar Çekirdekleri Zurna’da Peşrev Olmaz Gölgelerin Gölgesi Şeytan Aynaları 2027 Yılının Anıları Sobe Çocuk Alfabe203 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page