top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Yalova Üniversitesi'nde dekanlığa Mehmet Bahçekapılı atandıYalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı görevine, Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı atandı.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’nin Dekan vekilliğini yürüttüğü, İslami İlimler Fakültesi’nin Dekanlığına, İslami İlimler Fakültesi’nde Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı atandı.Devir teslim töreni, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Jülide Hızal Yücesoy, Prof. Dr. Rahmi Karakuş ve İslami İlimler Fakültesi’nden akademik personellerin katılımlarıyla gerçekleşti. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Dekanlık görevini Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı’ya devrederken yaptığı konuşmada Yalova Üniversitesi ailesi olarak yegâne hedeflerinin üniversitemizi ileriye taşımak, Yalova İline ve ülkemize faydalı akademik çalışmalar yapmak olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı’yı yeni görevinden dolayı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Suat Cebeci: “İslami İlimler Fakültesi’nin yeni Dekanının Yalova Üniversitesi ve tüm mensupları adına hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Görevi Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’den devir alan Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ise “Bizlere bu kıymetli görevi layık gören Rektörümüze teşekkür ediyorum. Yalova Üniversitesi mensubu olmaktan her zaman onur duydum. Bu bilinçle, fakültemizi ve üniversitemizi ileriye taşıyacak çalışmalar yapacağımızı ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu.


Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı kimdir?


Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaşayan, ancak kökeni Trabzon'un Maçka ilçesine dayanan Bahçekapılı sülalesindendir.

1978’de Yalova’da doğdu. İlkokulu, Atatürk İ.Ö.O’unda, ortaöğretimini ise Bursa, Orhangazi İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.

2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2001-2002 yıllarında İngiltere’de dil eğitimi aldı. 2005’de DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Temel İslam Bilimlerinde Yüksek Lisans yaptıktan sonra, 2010’da İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Felsefe ve Din Bilimlerinde (Din Eğitimi) doktorasını tamamladı.

2004’te MEB’de öğretmenliğe başladı. 2006’dan 2011’e kadar Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İngiltere ve İsveç’te din eğitimi alında 3 farklı AB projesinde yürütücü ve proje ortağı olarak görev aldı.

2011 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, daha sonra İstanbul Üniversitesinde öğretim üyeliği yapan Bahçekapılı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde Din Bilimleri Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak çalıştı. Yalova Üniversitesi'nde İslami İlimler Fakültesi’nde Din Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmalarını sürdürürken aynı fakültenin dekanlığına atandı. Din eğitimi alanında kitap, makale, bildiri vb. yayımlanmış çalışmaları bulunmaktadır.

669 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page