top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Yassıada, ıssız ada oldu!

27 Mayıs’ta Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı, 4 yıl önce iktidarın büyük kampanyasıyla yapılaştırılarak Demokrasi ve Özgürlük Adası adıyla açılan Yassıada, beklenen ilgiyi görmüyor. Yılda 20 bin kişinin bile ziyaret etmediği ada'daki 5 yıldızlı otel zarar ettiği gerekçesiyle kiracısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri’nin tarafından 18 Ocak 2023'te Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iade edilmiş, ardından da Albayraklar Grubu'na ihale ile verilmişti.

Yeni adıyla "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" Yassıada’daki otelin işletmesi Albayrak Grubu'na geçti. Albayrak Grubu'na ait Birun Ada isimli firma, yıllığı 4.2 Milyon Lira olmak üzere adayı 20 yıllığına kiraladı.

Daha önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) şirketi 29 yıllığına “yap-işlet-devret” modeliyle işlettiği oteli 18 Ocak 2023’te Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iade etmişti.

14 Şubat’ta yapılan ihalede Albayrak Grubu tesisi 103 bin 750 metrekare yüzölçümlü hazine taşınmazı ile 10 bin 43 metrekarelik dolgu alanı üzerinde 324 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel tesisi yıllığı 4.2 Milyon Lira bedel üzerinden 20 yıllığına Birun Ada Otelcilik Turizm A.Ş’ye kiralandı.

Demokrasi ve Özgürlük Adası'ndaki tesisler, müzeler ve konaklama birimleri, ilk bir-iki yılda gördüğü ilgiyi zamanla yitirerek, günümüzde ıssız adaya dönüşme aşamasında.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page