top of page

Yavuzer Çetinkaya, Verda ErmanBugün 21 Temmuz. Yavuzer Çetinkaya ve Verda Erman’ın ölüm yıldönümü.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

Yavuzer Çetinkaya kimdir?Oyuncu, öykücü olan Yavuzer Çetinkaya.1948 yılında İzmir’de doğdu. 21 Temmuz 1992 yılında İstanbul’da öldü. Talas Amerikan Ortaokulu, Robert Koleji, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Yüksek lisansını Ege Üniversitesinde Güzel Sanatlar dalında yaptı. Fransız hükümetince verilen bursla gittiği Paris Sorbonne Üniversitesinden doktorluk unvanı aldı, Fransız Ulusal Tiyatrosunda üç yıl oyunculuk yaptı. Uzun yıllar Dostlar Tiyatrosunda ve birçok sinema filminde, “Bizimkiler” adlı televizyon dizisindeki “Doktor” rolünü oynadı. Paris izlenimlerini içeren iki röportajla 1980 Abdi İpekçi Barış Ödülünü, Savaş ve Doğum adlı eseriyle 1992 Haldun Taner Öykü Ödülünü kazanmıştı. 1992 yılında Savaş ve Doğum adlı bir öykü kitabı yayınlanmıştır..


Verda Erman kimdir?(1944, İstanbul) Türk piyanist.

Müzik öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarında başladı. Rana Erksan ve Ferdi Statzer'in öğrencisi oldu. Kısa zamanda üstün yeteneğini belli etti ve olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 yılında Paris'e gönderildi. Paris Konservatuvarında piyano öğrenimini sürdürdü ve Lucette Descaves'in öğrencisi oldu. Okulunu birincilikle bitirdi. Kariyerini geliştirmek amacıyla ayrıca ünlü piyanist ve pedagog Lazare-Levy ile çalıştı.

Noel Gallon'dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Paris'te bulunduğu süre içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye'de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.


1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jacques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru'nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965'de Kanada Uluslararası Piyano Yarışması'nda ikincilik kazandı. 1971'den sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi. Rudolf Serkin tarafından Marlboro (Vermont) Festivaline çağrıldı. Müzik merkezlerindeki ünlü orkestralar eşliğinde konçertolar çaldı. Belgrad, Paris, Montreal ve Bükreş'te başarılar kazandı.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solist sanatçısı olan Erman, orkestranın Avrupa turnelerine birçok kez katılmış ve verdiği konserler dış basında övgüyle karşılanmıştır. 21 Temmuz 2014'te aramızdan ayrılmıştır.

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page