• HaberciGazete

Yenişehir'den 'beşibiryerde' haber

Güncelleme tarihi: 26 OcaYenişehir Belediyesi Mersin'e uluslararası spor organizasyonu kazandırdıTriatlon Avrupa Kupası Yarışları Yenişehir’de Yapılacak


Mersin Yenişehir Belediyesi, Mersin’e yeni bir uluslararası spor organizasyonu kazandırdı. Avrupa Triatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası 16-17 Nisan’da Mersin Yenişehir’de koşulacak. Triatlonda yüzlerce yerli ve yabancı sporcu ter dökecek. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, organizasyonun Mersin için önemine dikkat çekerek, “Daha üçüncü yılında bir Avrupa yarışmasına ev sahipliği yapmak bizim için gurur vesilesi” dedi.


2019 yılında Mersin’de ilk kez bir triatlon yarışının düzenlenmesine öncülük eden ve organizasyona ev sahipliği yapan Mersin Yenişehir Belediyesi, Türkiye Triatlon Federasyonu ile işbirliğini üst boyuta taşıdı ve Mersin’e uluslararası bir spor organizasyonu kazandırdı.

Yenişehir Belediyesi ile Türkiye Triatlon Federasyonu arasında imzalanan protokolle Avrupa Triatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası 16-17 Nisan’da Yenişehir’de koşulacak. Organizasyona 300’ü yabancı, 300’ü Türk vatandaşı olmak üzere 600 sporcunun katılması hedefleniyor.

Avrupa Triatlon Kupası ve Avrupa Triatlon Gençler Kupası organizasyonlarının Mersin Yenişehir’de yapılmasına dair protokolü imzalayan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, 2019 yılında Yenişehir’de ilk defa gerçekleştirdikleri triatlon yarışlarını 2020 yılında pandemi nedeniyle gerçekleştirmediklerini, 2021 yılın ortalarında ikincisini gerçekleştirdiklerini hatırlattı.Avrupa şampiyonasının bir ayağını Yenişehir’de yapma hedefini en başından beri önlerine koyduklarını ifade eden Başkan Özyiğit, “Triatlon Federasyonu ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 16-17 Nisan’da Avrupa Triatlon Yarışması Elit Gençler, Junior Cup Yarışması Yenişehir’de gerçekleşecek. Avrupa’nın değişik ülkelerinden 300 sporcu ile birlikte 300 de yerli sporcu bekliyoruz. Kentimize hayırlı uğurlu olsun. Şu anda bu sözleşmeyi imzaladık, bu sözleşmenin sonucunda yeni hedeflere doğru ilerlemenin yani Avrupa yarışlarının burada daha fazla olması için çaba sarf edeceğiz” dedi.


“Mersin’i, Yenişehir’i tanıtacak”

Sporun doğası gereği toplumu birleştiren bir unsur olduğuna işaret eden Başkan Özyiğit, “ Yenişehir Belediyesini yönetirken birinci hedefimiz hareketti, o hareket ilkemizi oluşturan çok önemli çalışmalardan bir tanesi de kentimize marka kazandıran bir yarışma. Daha üçüncü yılında bir Avrupa yarışmasına ev sahipliği yapmak bizim için gurur vesilesi. Burada Mersin Büyükşehir Belediyemizin büyük desteklerini görüyoruz ve bütün illerde ilçe belediyeleri bunu gerçekleştiriyor. Alanya’da bugün herhalde 30 yılın üzerine çıktı. Birçok kentimizde yapılıyor. Yenişehir’in de buna ihtiyacı vardı. Büyükşehir Belediyemizin de büyük katkı ve destekleriyle burada bir Avrupa yarışmasını gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda 300 Türk sporcunun da seçmeleri gerçekleştirilmiş olacak. Burada dereceye giren çocuklarımız Türkiye’nin temsili noktasında bir derece için yarışacaklar o seçmelerde gerçekleşmiş olacak. Böyle ev sahiplikleri bizi son derece mutlu ediyor. Avrupa’nın değişik ülkelerinden insanların Mersin’i, Yenişehir’i tanımaları, onun dışında ülkemizin dört bir yanından gelecek olan sporcuların Mersin’i tanımaları, onların ailelerinin Yenişehir’i, Mersin’i tanımaları ve burada yaratacağı bir hareketlilik çok kıymetli. Sporun ruhunda bunlar var, birleştirici, kaynaştırıcı ve insanların sosyal, sportif manada bir araya gelmesi çok kıymetli. Bunun için mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.“Akdeniz Barış Parkuru” geçişi WOWSA Yılın Etkinliği’ne aday gösterildi


Akdeniz Barış Parkuru dünya çapında ses getirmeye devam ediyor

Mersin Yenişehir Belediyesinin destekleriyle, Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü tarafından organize edilen ve “Akdeniz Barış Parkuru” adıyla gerçekleşen Mersin ve KKTC arasındaki yüzme geçişi Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Yılın Yüzme Etkinliği”ne aday gösterildi. 1 Eylül 2021 tarihinde üçüncüsü yapılan yüzme geçişine 7 ülkeden 10 yüzücü katılmış ve geçiş 27 saatte tamamlanmıştı.

İlk olarak “Barışa Kulaç At” sloganıyla 2019 yılında yapılan Mersin-KKTC arası yüzme geçişi üçüncü yılında dünya çapında ses getirmeye devam ediyor. Türkiye ve KKTC arasında bir yüzme parkuru oluşturarak, uluslararası yüzücüleri buraya çekmek ve Akdeniz’deki barışa katkı sunmak amacıyla yapılan “Akdeniz Barış Parkuru” yüzme geçişi Dünya Açık Su Yüzme Birliği (WOWSA) tarafından “Yılın Yüzme Etkinliği”ne aday gösterildi.

Başkan Abdullah Özyiğit, “Bu parkuru dünyaya tanıtmak istiyoruz”Tüm vatandaşları oylamaya davet eden Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Barış Parkuru’nun “Yılın Yüzme Etkinliği” seçilmesinin çok önemli olacağına dikkat çekti. Akdeniz Barış Parkuru’nun daha üçüncü yılında uluslararası anlamda büyük ilgi çektiğini kaydeden Başkan Özyiğit, “Hedeflediğimiz gibi bu parkuru dünyaya tanıtmak ve yüzücüleri buraya çekmek için çalışıyoruz. Burada Cebelitarık Boğazı, Manş Denizi gibi parkurlara alternatif yeni bir parkur oluşturabilirsek ki ben bunu başarabileceğimize inanıyorum. İşte o zaman çok yönlü bir kazanım elde edeceğiz. Akdeniz Barış Parkuru, yılın 10 ayı yüzülebilecek su sıcaklığına sahip bu da açık su yüzücülerini buraya çekmek için önemli bir avantaj. Ve bu konuda elimizden geleni yapacağız. Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Kuriş’e ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda hep birlikte büyük işler başaracağımızı düşünüyorum.” dedi.

Hüseyin Kuriş “Akdeniz Barış Parkuru uluslararası bir rota haline geldi.

Hacettepe Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Kuriş ise yaptığı açıklamada “Akdeniz Barış Parkuru uluslararası bir rota haline geldi. Bizleri destekleyen Mersin Yenişehir Belediyesine ve tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Bu organizasyona hep birlikte sahip çıkmalıyız ve devamını da getirmeliyiz. WOWSA tarafından aday gösterilmemiz çok önemliydi. Şimdi sıra halkımızda, oylamaya katılmalarını rica ediyoruz. Birinci seçilmemiz halinde sesimizi daha fazla duyurmuş olacağız. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.” dedi.


Vatandaşlar aşağıdaki link üzerinden oylamaya katılabilecek. Oylama 31 Ocak 2022 tarihinde sona erecek.

https://www.openwaterswimming.com/contestants/mediterranean-peace-route-cyprus-turkey-2021/Mersin Yenişehir Belediyesi destek verdi, hedefini büyüttü


Mersin’in başarılı Master atleti 71 yaşındaki Nevzat İçyer, 30 yılı aşkın süredir maratonlara katılıyor, neredeyse katıldığı her maratondan başarıyla dönüyor. İçyer, elde ettiği dereceleri düzenli ve disiplinli çalışmaya borçlu olduğunu söyledi. Son bir yıldır Mersin Yenişehir Belediyesi adına yarışmalara katılan ve Yenişehir’e 6 madalya getiren Mersin Yenişehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği üyesi Nevzat İçyer, bundan sonraki hedefinin dünya şampiyonluğu olduğunu ifade etti.


30 yılı aşkın süredir maratonlara katılan ve çok sayıda önemli dereceler alan 71 yaşındaki Master atlet Nevzat İçyer, son bir yıldır Yenişehir Belediyesi adına maratonlara katılıyor. Yenişehir Belediyesinin desteği ile hedefini büyüten İçyer, Mersin Yenişehir’e bir dünya şampiyonluğu getirmek istediğini söylüyor. İçyer, “Şimdiye kadar hemen hemen 80’in üzerinde madalya kazandım. 30 tane kupam var. Üç tane Balkan şampiyonluğum var, Avrupa ikinciliği, dünya dördüncülüğüm var, uluslararası çok şampiyonluklarım var. Antalya’da, İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da, Tarsus’ta şampiyonluklarım var. Gaziantep’te ikinci oldum, Kayseri’de birinci oldum, Toroslar’da ikinci oldum” dedi.


“Hedefim dünya şampiyonu olmak”

50 yıldır sporun içinde olduğunu ve bugün olduğu gibi geçmişte de Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in kendisine her zaman destek verdiğini anlatan İçyer, “50 senedir sporun içindeyim, 50 senedir sporun içinde olduğum için devamlı koşuyorum. Kayak, futbol sporlarının hepsini yaptım. En sonunda karar verdim atlet oldum. 30 yıl önce Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit Bey ile tanıştım. O zaman kooperatifler birliği başkanıydı, beni destekledi, cesaret verdi onun sayesinde spora başladım. Avrupa şampiyonlukları, Balkan şampiyonlukları, Türkiye Şampiyonlukları aldım. Başkan bey çağırdı beni, Yenişehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne üye yaptı. Şimdi de kulüp adına yarışmalara katılıyorum. Kulüp adına katıldığım yarışmalarda şimdiye kadar 6 madalya kazandım. Bundan sonra da amacım dünya şampiyonu olmak. Daha önce dünya şampiyonasına katıldım, 95 yaşındaki insanlar 42 kilometre koşuyorlardı, bende neden böyle olmayayım dedim azmim biraz daha gelişti en sonda bu seviyeye geldim. Şimdi amacım kupa ve madalya getirmek” diye konuştu.


“Çok çalışmazsam derece alamam”

Başarısını düzenli antrenman yapmaya borçlu olduğunu kaydeden İçyer, “Her sabah hemen hemen 40 kilometre koşuyorum. Amacım Yenişehir Belediyesi adına sporcu yetiştirmek, Türkiye şampiyonu ve uluslararası yarışmalarda şampiyon çıkarmak. Master sporcuyum ama gençlerin yüzde 98’ini geçiyorum. Mesela on bin sporcunun katıldığı yarışlarda ilk iki yüzün içerisinde oluyorum. Master sporcuyuz ama çalıştığımız için, çok çaba sarf ettiğimiz için gençleri yarışlarda geçiyoruz. Eğer çok çalışmazsak zaten derece alamayız. Çok kuvvetli yaş gruplarımız var. Şimdiye kadar hemen hemen 80’in üzerinde madalya kazandım. 30 tane kupam var. Üç tane Balkan şampiyonluğum var, Avrupa ikinciliği, dünya dördüncülüğüm var, uluslararası çok şampiyonluklarım var. Antalya’da, İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da, Tarsus’ta şampiyonluklarım var. Gaziantep’te ikinci oldum, Kayseri’de birinci oldum, Toroslar’da ikinci oldum. Yenişehir Belediyesi adına yarışmaya başladığım bir yıldan bu yana Türkiye şampiyonasında 4 birinciliğim,2tane ikinciliğim var. Bundan sonraki hedefim gençleri spora kazandırmak ve dünya şampiyonasına katılmak. Başkanımız Abdullah Özyiğit’e sonsuz teşekkür ediyorum. Onun destekleri sayesinde bu seviyeye geldim. Bundan sonra amacım gençlere hizmet etmek, onları çalıştırmak ve onları şampiyon yapmak” dedi.


Yenişehirli çocuklar atölye temelli eğitimlerle geleceğe hazırlanıyorMersin Yenişehir Belediyesinin kurduğu ve “eğitim yuvası” olarak nitelendirilen Yenişehir Belediyesi Akademide farklı yaş guruplarından çocuklar robotik kodlama ve satranç eğitimleri alırken, aileleri de merkezde bulunan Ülkü Ongun Kütüphanesi’nde kitap okuyarak, kaliteli vakit geçiriyor.

Yenişehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Erken Çocukluk Gelişimi Projesi; Yenişehir Modeli kapsamında ücretsiz verilen 6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitim’lerle Yenişehirli çocuklar geleceğe bilimle hazırlanıyor. Bugüne kadar128 çocuk 15 haftalık robotik kodlama, 120 çocuk 20 hafta süren temel düzey satranç eğitimlerini tamamladı. Yenişehir Belediyesi Akademide bulunan Ülkü Ongun Kütüphanesi’nde kitap okuyarak çocuklarını bekleyen aileler de Yenişehir Belediyesinin verdiği eğitimlerle çocuklarının hızlı geliştiğine dikkat çekiyor.

Aynur Özcan “Bu kursların aile bütçesine masrafsız olması biz aileleri çok mutlu ediyor.”

Yenişehir Belediyesi Akademi iki çocuğunun robotik kodlama eğitimi aldığını söyleyen Aynur Özcan, çocuklarının çok eğlendiklerini ve çağın gerektirdiği teknolojiden en güzel şekilde yararlandıklarını dile getirdi. Eğitimlerin ücretsiz olması nedeniyle mutlu olduklarını ifade eden Özcan şunları söyledi: “İki çocuğum buraya geliyor. Öncelikle bu imkânları sunduğu için Yenişehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Kütüphanenin olmasından da çok etkilendim. Robotik kodlama da çocukların şuan ki teknolojide hiç vazgeçilmezleri. O kadar eğleniyorlar ki. Bu hafta sonu şehir dışına çıkmam gerekiyordu gelemeyecektik, çocuklar çok istediği için geldik. Çok zevkli geçiyor hocamız da sağ olsun. Çok güzel şeyler öğreniyorlar. Zekiler de zaten zamane çocukları. Çok mutlu olduk. Biz veliler olarak sıkılmıyoruz. Buraya gelip kitap okuyoruz. Güzel bir etkinlik. Çocuklar çağımızın gerektirdiği teknolojiden en güzel şekilde yararlanıyorlar. Biz bile yetişemiyoruz çocuklara, çok mutlular. Güzel teknolojik araçlarla güzel şeyler yapıyorlar. Bu kursların aile bütçesine masrafsız olması biz aileleri çok mutlu ediyor. Çocuk evet istiyor ama bütçe yetersiz olunca maalesef gönderemiyoruz. Birden fazla çocuk olunca da ‘ben niye gitmedim’ diye aralarında bir sıkıntı da oluyor ama tamamen ücretsiz oluşu aile bütçesini çok mutlu ediyor, yüzümüz gülebiliyor.”Melike Zülan “Eğitimlerden bu şekilde memnun kalacağımı tahmin etmemiştim”

Eğitim aldığı ilk iki haftada çocuğunda büyük değişikliler gözlemlediğini dile getiren Melike Zülan, “Çocuğum burada robotik kodlama dersi alıyor. İlk defa bu kursa geldik. Daha öncesinden kaydımızı yaptırmıştık sıramız geldiği zaman bizi çağırdılar zaten. Çocuğum iki haftadır kursa geliyor. İki haftada çocuğumda çok büyük değişiklik oldu. İlk derste öğretmenimiz ileri derecede anladığını söyledi. Ve çocuğum da bunu zaten istekli bir şekilde yapıyor. Eve gittiğimiz zaman öğretmeninin verdiği ödevi hemen yapıyor. Çok memnunuz. Eğitimlerden bu şekilde memnun kalacağımı tahmin etmemiştim, ‘belki isteksiz olur, beğenmeye bilir, ilgi alanına girmez’ diye düşünüyordum.” dedi. Yenişehir Belediyesi Akademideki eğitimleri herkese tavsiye ettiğini belirten Zülan “Bence kütüphanenin olması gayet güzel bir şey ben çok memnun kaldım. İlk gördüğümde de ‘bayıldım’ diyebilirim ve gördüğüm herkese de tavsiye ettim. Kesinlikle buraya gelip kitap alıp okuyabilirler, öğrenciler gelip burada derslerini yapabilir. Çok sessiz sakin ve temiz bir ortam. Ben çok beğendim ve herkese de tavsiye ediyorum.” diye konuştu.


“Yenişehir Belediyesi çok güzel çalışmalar yapıyor”

Yenişehir Belediyesinin çalışmalarını yakından takip ettiğini de sözlerine ekleyen Melike Zülan şu ifadeleri kullandı: “Yenişehir Belediyesi çok güzel çalışmalar yapıyor. Çok yakından takip ediyorum ve mümkün olduğu kadar bütün etkinliklerine katılmaya çalışıyorum. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e yaptığı çalışmalar için teşekkür ediyorum. Umarım bu şekilde devam eder. Ben yaptığı çalışmaları her şekilde takip ediyorum ve çok beğeniyorum. Yenilikleri üst üste katarak devam ediyor. Taleplerimizi gerçekten önemsiyor ve dikkat ediyor, bu konuda takip ediyorum çünkü ben Yenişehir Belediyesine çok fazla talepte bulunuyorum ve her başvurumda tekrardan bana dönüş sağlandı.”


Yenişehir Belediyesi öğrencilere eğitim yardımının ilk ödemesini yatırdıMersin Yenişehir Belediyesi, Yenişehirli üniversite öğrencileri için belirlediği 1500 TL’lik eğitim yardımının ilk ödemesi olan 750 TL'yi öğrencilerin hesaplarına yatırdı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, "Söz verdiğimiz tarihte öğrencilerimize ilk ödemeyi yaptık. 750 TL’lik ikinci ödemeyi ise 15 Nisan'da hesaplarına yatıracağız. Eğitim hayatlarına katkı sağlamasını diliyorum." dedi.


2021-2022 eğitim döneminde devlet üniversitelerinin 4 yıllık bölümlerine veya vakıf üniversitelerinin 4 yıllık bölümlerine tam burslu olarak kayıt yaparak, Yenişehir Belediyesinin eğitim yardımına başvuruda bulunan 668 üniversite öğrencisine ilk ödeme olan 750 TL yatırıldı.

Öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak destek veren Yenişehir Belediyesi üniversite öğrencileri için yaptığı 2020-2021 yılı dönemini kapsayan 1200 TL’lik eğitim yardımını ise yeni yıl öncesinde öğrencilerin hesaplarına yatırmıştı.

Yenişehir Belediyesi ön lisans öğrencilerini de unutmadı

Öte yandan Mersin Yenişehir Belediyesi 2021-2022 eğitim döneminde devlet üniversitelerinin 2 yıllık bölümlerine veya vakıf üniversitelerinin 2 yıllık bölümlerine tam burslu olarak kayıt yapan ön lisans öğrencilerine de 750 TL eğitim desteğinde bulunacak. Son başvuruları 14 Ocak’ta alan Yenişehir Belediyesi, başvuru değerlendirme sonucunda ön lisans öğrencilerine de destek verecek.

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör