• HaberciGazete

Yeni Yusufeli'nde kuralar çekildiYapımı süren Yusufeli Barajı'nın suları altında kalacağından ilçeyi taşımak için inşa edilen yeni konut ve işyerlerinin kura çekimi, Artvin valisi Yılmaz Doruk'un katılımıyla yapıldı.Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Yapımı süren Yusufeli Barajı'nın suları altında kalacağından ilçeyi taşımak için inşa edilen yeni konut ve işyerlerinin kura çekimi, Artvin valisi Yılmaz Doruk'un katılımıyla yapıldı.


TOKİ Başkanlığı ile DSİ Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşen programda baraj yapımı nedeniyle yeniden inşa edilen Yusufeli ilçesindeki hak sahiplerinin yeni yerleşim yeri konut ve iş yeri belirleme kurası noter huzurunda yapıldı.Kura töreninde konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli için önemli bir gün olduğunu belirterek, “Bildiğiniz gibi ilimiz sınırlarından geçen Çoruh nehri buranın ayrılmaz bir parçası. Yıllarca yöreye can veren nehir şimdi üzerine konulan altın gerdanlıklarla ülkemize güç veriyor. Türkiye’de baraj denilince ilk akla gelen illerdeniz. Barajlar her geçen gün artan enerji ihtiyacımızın karşılanması bakımından önemli bir yere sahip. Bu noktada Artvin olarak ülkemize sunduğumuz katma değer her zaman gurur kaynağımızdır. Bu gurur duyduğumuz eserlerden biri de Yusufeli’nde inşa edildi. Bildiğiniz üzere Yusufeli barajı özellikleri itibariyle Türkiye’nin birinci dünyanın üçüncü en yüksek barajı. Bugün, baraj inşası vesilesiyle yeniden inşa edilen ilçemizde hak sahipliği çekilişini gerçekleştiriyoruz. Bu noktada öncelikle büyük bir sabır ve fedakârlık gösteren sevgili Yusufelili hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. Yaşanan bu zorlu süreçte Yusufeli halkı her zaman devletinin ve milletinin yanında oldu.” diye konuştu.AK Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta ise, yapılan yeni yerleşkenin Yusufeli halkına hayırlı olmasını diledi. Yeni yerleşke yapılırken yaşanılan zorlu süreci anlatan Balta, bu süreci muvaffakiyete erdirmenin onuru ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.


TOKİ Finans Dairesi Başkanı Ayhan Karaca, Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden olan Çoruh Nehri üzerinde 26 Şubat 2013’te temeli attılan ve yapımı süren Yusufeli Barajı ve HES projesinin yeni yerleşim yerine olan ihtiyacı da beraberinde getirdiğini vurgulayarak şöyle dedi: "Oluşturulan yeni yerleşim yerinde de yapılaşma hızla devam ediyor. 2 bin 638 hak sahipliğiyle Türkiye’nin en büyük iskan projesi sayesinde vatandaşlarımız yepyeni konutlarına kavuşmuş olacak. Bugün çekilecek kuralarla vatandaşlarımızın yeni ev ve işyerleri noter huzurunda belirlenecektir."


Konuşmalarından Artvin kura çekimine geçildi. İlk kurayı Vali Yılmaz Doruk çekti.

Törene, AK Parti Artvin Milletvekili Av. E. Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yusufeli Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak, Ak Parti Artvin İl Başkanı Fatih Tahtalı, Milliyetçi Hareket Partisi Artvin İl Başkanı Serdar Kılıç, Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Katip Çiçek, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak, TOKİ yetkilileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bazı daire amirleri ile hak sahipleri katıldı.


37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör