• HaberciGazete

"Yeter artık usandık, zamlardan bunaldık"Elektriğe ve doğalgaza gelen yüksek zamlar, tüketicilerin yaşam koşullarını zora sokarken, Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) de sesini yükseltiyor.

İSTANBUL/GÜNGÖREN - Başkanlığını Aziz Koçal'ın yaptığı Tüketiciyi Koruma Derneği üyeleri, Güngören'de zamların geri alınmasını isteyen afişler eşliğinde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, "Elektrik ve doğalgazın temel tüketici haklarından biri olduğu, elektriksiz ve doğalgazsın evlerde yaşamının mümkün olmayacağı" vurgulanarak şöyle denildi:


Gelen zamlar ile elektrik tüketiciyi çarpmıştır.

"Elektriğe; 2021 yılının ilk üç ayında %6 ikinci yarısında 15,90 yıl sonu itibariyle ise %50 ila %125 arası zam gelmiştir. Bu tabloya bakınca son zam hesaplamasına istinaden 150 kw baz alırsak Örneğin 2021/Şubat ayında 150,00 Tl olan bir fatura şubat/2022 ayında 276,42 TL olarak tüketici tarafından ödenmek zorunda, bu hesaplamada 150 kw üzeri hesabı yoktur. Bu hesaba göre bir yılda tüketicinin elektrik faturasına %84,5 Zam gelmiştir. Bu oran Tüik’in yıllık Üfe oranı ile hemen hemen aynı. Aylık 150 kw üzeri elektrik kullanan tüketicinin halini anlatmak mümkün değildir.

Bu zamlar neden yapıldı, bir yılda elektrik üretim maliyet birimlerinde bu kadar artış oldu mu?

Soruyoruz neden, niçin, niye….. maliyetlerde bu artış yok ise bu zamlar neden?

Bu artışlar doğru ise bu oranda maaşlar ve ücretlere de yansıması gerekmiyor mu?"

Güçlü olan şirketleri koruyup, tüketiciyi kendi kaderiyle baş başa bırakıyorsunuz."


Dağıtım şirketlerinin Elektrik kaçaklarının önüne geçecek önlemleri almak, kayıplar için ise gerekli yatırımları yapmak yerine; zam taleplerinin karşılanması için lobi çalışması yaparak, Kayıp ve kaçak bedellerini yine dürüst vatandaşın cebine yüklediği ifade edilen TükoDer bildirisinde Yeni Zamlarla birlikte 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için tüketeceği varsayılan 230 kw/saatlik tüketim üzerinden aylık elektrik faturasının 400,00 TL'yi geçeceği vurgulanarak "Bu mudur Türkiyenin çağ atlaması.? Bu mudur haktan ve tüketiciden yana olmak? Çekin artık elinizi cebimizden." denildi.

Doğalgaz zammından dolayı tüketicilerin ısınamadığını, soğuğa mahkum edildiğini dile getiren TükoDer üyeleri, Özelleştirmeler, tüketime dayalı ekonomi politikalar, yanlış enerji politikaları ve plansızlığın ülkemizi getirdiği noktanın bu olduğunu ifade ederek, "Gittikçe yoksullaşan Tüketici yapılan zamlar ile alım gücünün düşmesi nedeniyle açlığa mahkum edilmektedir. Tüketicinin gücü tükendi, ZAMLARI GERİ ALIN." denildi.
55 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör