top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Yurdumuz kar altında, yerel yönetimler çalışıyor...Yurdun bütün bölgelerinde kar ve yağışlı hava etkisini gösterirken, merkezi ve yerel yönetimlerin aldığı önlemler sayesinde olumsuzluklar yaşanmıyor.

BRT Yayın Grubu haber kaynaklarının bildirdiğine göre, İstanbul geneliyle ilçelerinde karla mücadele sürüyor: Küçükçekmece, Ataşehir, Kadıköy ve ana arterlerde İBB'nin karla mücadelesi ve alınan öteki önlemleri yaşamı olumlu yönde etkilerken, Türkiye'nin en doğusundan da olumlu haberler geliyor: Artvin'de, Şavşat'ta yöneticiler çalışmaları yakından izliyor ve denetliyor.
İSTANBUL - İstanbul’da soğuk ve yağışlı hava etkili olmaya başladı. Silivri, Çatalca, Büyükçekmece ilçelerinde başlayan kar yağışı ilerleyen saatlerde kent genelinde etkili oldu. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ve beraberindeki İBB heyeti, alınan önlemleri denetledi, çalışmaları AKOM’dan takip etti. Alınan önlemler sonuç verdi. Sabaha kadar devam eden çalışmalar sayesinde, İstanbul genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.


Soğuk ve yağışlı hava dün saat 17.00’dan itibaren tüm Marmara Bölgesi’yle birlikte İstanbul’da da etkisini gösterdi. İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar AKOM’da ilgili İBB birimlerinin yöneticileriyle İstanbul’da alınan önlemleri gözden geçirdi. Ek önlemler alınması için değerlendirme toplantısı yapıldı. İstanbul trafiği anbean takip edildi. İLK GÜN OLUMSUZLUK YAŞANMADI Aralarında Yol Bakım, İBB İtfaiyesi, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, Zabıta, İGDAŞ, ALO 153 Çözüm Merkezi, Park Bahçeler Müdürlüğünün de bulunduğu toplam 26 İBB Biriminin yöneticileri, ekiplerinin çalışmalarını AKOM’dan takip etti. Veriler anında değerlendirildi. Gerekli müdahaleler yapıldı. Karne tatiliyle birlikte İstanbul’da kar yağışının akşam saatlerinde etkili olması yoğunluğu yüzde 90’lara çıkarsa da kent geleninde kapanan yol olmadı. Trafikte olumsuzluk yaşanmadı. 5 BİN TON TUZ, 6.5 TON SOLÜSYON DÖKÜLDÜ İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışma yürüttü. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Gelen veriler ışığında üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar gibi kritik noktalarda da kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından anında müdahale edildi. İBB Yol Bakım ekibi şuana kadar 5 bin ton tuz, 6,5 ton da solüsyon kullandı.

İBB EVSİZLERİ MİSAFİR EDİYOR Sokakta yaşayan evsizler, zabıta ekipleri tarafından ikna edilip sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra İBB tesislerinde misafir edildi. Erkekler için Esenyurt’ta bulunan 300 kişi kapasiteli bakım merkezi, kadınlar için de 100 kişi kapasiteli Kayışdağı’ndaki misafirhane hizmet vermeye başladı. Bu merkezlerde giyim, hijyen, ilaç desteği veriliyor. Buna ek olarak, sağlık taramasından sonra, COVID pozitif çıkan evsizler, belirlenen alanlarda izolasyona alınacak. Bu çalışmalar, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor.


MOBİL BÜFELER HAZIR BEKLİYOR Yoğun kar yağışlarında, kişisel arabalarını kullanmayı tercih eden vatandaşların trafikte kalmaları senaryosuna karşın İBB: sıcak içecek, çorba ve su servisi hizmeti sunan mobil büfelerini hazırda tutuyor. CAN DOSTLARIMIZA GÜNLÜK YAKLAŞIK 2 TON MAMA İBB Veteriner Hizmetleri, soğuk günlerde sokaktaki canlarımız için çalışmalarına ara vermeden sürdürecek. Alo 153’e gelen hasta ve yaralı hayvan ihbarları, 24 saat boyunca alınmaya devam ediyor. Belirlenen iki bakımevinde gece çalışması kapsamında 21 personel ve 4 araç ile sahipsiz hayvanların muayene, tedavi ve bakımları yapılacak. İl genelinde 500 noktada günlük yaklaşık 2 ton mama ile sahipsiz hayvanlara gıda desteği yapılıyor. İSTAÇ 780 PERSONEL İLE SAHADA Avrupa ve Anadolu Yakası Kent Temizlik Şefliği ekipleri, bugün beklenen yoğun kar yağışıyla ilgili öncelikli olarak; E-5 güzergâhındaki yaya üst geçit-alt geçit -yürüyüş yolları, merdivenleri, duraklardaki bekleme yerleri; sahil yolları, hastane, okul gibi kamu kuruluşlarının önlerinde kar küreme gibi temizlik işlemlerini gerçekleştiriyor. Avrupa Yakası ve Anadolu yakasında tıbbı atık toplama işlerine ara verilmedi. METROBÜS HATTINDA 33 İŞ MAKİNASI GÖREVDE Köy yollarını açık tutmak için 142 kepçeli traktör görevlendirilirken, 11 vinç ve kurtarıcı da görev başında olacak. Metrobüs güzergahı boyunca da 33 iş makinası ortaya çıkabilecek olumsuzluklara müdahale için hazır bekliyor. 7 BİN 421 PERSONEL, 1.582 ARAÇ 7/24 GÖREV BAŞINDA İstanbul'da toplam 7 bin 421 personel, 1.582 karla mücadele aracı ve iş makinası, ana cadde ve meydanların açık tutulması için görev başında. Şehrin 350 farklı noktasına kurulan istasyonlarda toplam 206 bin 56 ton tuz ve 64 farklı tankta toplam 1.290 ton solüsyon, karla mücadele için aralıksız çalışıyor. VERİLERLE İBB KIŞ ÇALIŞMALARI İBB’nin kışa hazırlık kapasitesi aşağıdaki gibidir; Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km Personel Sayısı: 7.421 Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.582 Tuz Stoku: 206.056 ton Kutu Tuz (kritik noktalara): 350 adet Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim) Traktör Sayısı (köy yolları için) : 142 Vinç - Kurtarıcı Sayısı: 11 Metrobüs Güzergâhı: 187 km (33 iş makinesi) Buzlanma Erken Uyarı Sistemi: 60 istasyonARTVİN BELEDİYESİ TÜM EKİPLERİ İLE SAHADAArtvin Belediyesi Fen İşleri ekipleri İl genelinde karla mücadeleye devam ediyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi ekipleri şehirde 3 gündür devam eden kar yağışı ardından kar temizleme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Belediye Başkanı Demirhan Elçin kar temizleme çalışmalarını her aşamada kontrol ederek ekiplerin çalışmalarını denetlemeye devam ediyor.

Başkan Elçin “Şehrimizde 3 gündür devam eden kar yağışı sonrasında ana caddelerde biriken karlar iş makineleri ile kamyonlara yüklenerek şehir dışına taşımaya devam ediyoruz. Ekiplerimizin daha rahat çalışabilmesi için lütfen ana yol kenarlarına araç park edilmemesini rica ediyorum. Bunun yanında yola çıkan sürücülerimizde kış lastikleri ile yola çıksınlar ve araçlarında mutlaka zincir bulundursun.

Belediye ekiplerimiz Şehit Dursun Acar (Halkevi) Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve İnönü Caddesi üzerinde çalışmalarımızı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için caddelere araç park etmeyeniz.” açıklamasında bulundu.


ŞAVŞAT KAYMAKAMI AKIN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ.Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, karla mücadele kapsamında Karaköy köyünde yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Hayati Akbaş

ŞAVŞAT-Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, karla mücadele kapsamında Karaköy köyünde yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Kaymakamı Yusuf Akın Kış şartlarıyla mücadelede özveriyle çalışan Özel İdare personeline teşekkür ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Ziyarette Kaymakam Akın’a İl Genel Meclis Üyesi Sedat Demir, İlçe Özel İdare Müdürü Güven Karagöz, Karaköy Muhtarı Sunay Karahan, Şantiye Şefi Adnan Taşdemir eşlik etti.


ATAŞEHİR BELEDİYESİ BÜTÜN OLANAKLARIYLA SAHADA...İSTANBUL/ATAŞEHİR - Dün öğle saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı Ataşehir genelinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmadı. Belediye ekipleri kar yağışının etkili olduğu cadde ve sokaklarda açma ve tuzlama çalışması yapmak üzere hazır bekletiliyor.


KÜÇÜKÇEKMECE 1489 PERSONEL, 259 ARAÇLA TEYAKKUZDAİSTANBUL/KÜÇÜKÇEKMECE - Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul’da dün akşamdan itibaren etkili olan İzlanda kışına karşı teyakkuza geçti. Önümüzdeki hafta ortasına kadar süreceği tahmin edilen kar yağışının hayatı olumsuz etkilememesi için ekipler gerekli önlemleri aldı.

Belediye ekipleri, ilçede yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek için hazırlıklarını tamamladı. Fen İşleri Müdürlüğü tarafından karla mücadele kapsamında 10 bölgeye ayrılan ilçede, kar yağışıyla birlikte 1489 personel, 259 araç ve ekipmanla sahada görev yapacak. İlçedeki ana arter yollar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile planlanarak takip edilecek.

Belediye Başkanı Kemal Çebi: Ekiplerimiz hazırBelediye ekiplerinin kar yağışına karşı gerekli iş bölümünü yaparak teyakkuzda beklediğini ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Karla mücadele programımızı AKOM ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporuna göre düzenliyoruz. Olası bir kar yağışına karşı tüm birimlerimizle hazırız. Küçükçekmeceliler, 7/24 ilgili telefonlardan belediyeye ulaşarak destek talebinde bulunabilirler.” diye konuştu.

1489 personel, 259 araç ve ekipman sahada olacak

Ekipler, karla mücadele kapsamında 11 tuzlama ve küreme, 21 el ile tuzlama, 2 greyder, 21 jcb, 33 adet olası su taşkınları için özel donanımlı ekipman başta olmak üzere toplam 259 araç ve ekipmanla sahada olacak. İhtiyaç halinde siteler ve vatandaşların talebini karşılamak için Fen İşleri Müdürlüğü stoklarında 4 bin ton tuz ve 4 bin adet çuvallanmış tuz, evde yatan hastalar için ise 2 adet elle taşınabilir jeneratör hazır bulunuyor.

Belediye ekiplerinden 7/24 mesai

Küçükçekmece Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Park ve Bahçeler, Veteriner İşleri, Zabıta, Kadın ve Aile Hizmetleri, Sosyal Yardım, Ulaşım, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri karla mücadele planlaması kapsamında 7/24 sahada görev yapacak. Olası bir kar yağışında acil bir durumla karşılaşan vatandaşlar 444 4360 nolu telefondan Küçükçekmece Belediyesi İletişim Merkezi’ne ulaşabilirler.


Editör: BRT Yayın Grubu Genel Yönetmeni Alâettin Bahçekapılı

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page