top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Yurtta coşkulu 1 Mayıs kutlamalarından...


Arşiv 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2 yıllık pandemi kısıtlamalarının ardından tüm yurtta binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Kutlamalarda işçi ve emekçilerin yaşam koşullarının güçleşmesi sürecindeki ekonomik istekleri ön plana çıktı.

ANKARA'DA COŞKULU 1 MAYIS KUTLAMASI

Ankara'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Anadolu Meydanı’nda coşkuyla kutlandı.


Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs, Ankara Anadolu Meydanı’nda kutlandı. Çeşitli siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların katıldığı kutlamaya Ankara’nın uzak ilçelerinden de yoğun katılım gerçekleştirildi.

Kutlamalara, sendikaların yanı sıra, siyasi partiler, yöresel dernekler, çevreci örgütler, öğrenciler, kadın dernekleri, taraftar grupları ve bazı meslek örgütlerinin temsilci ve üyeleri katıldı. Kortejde toplanılmasının ardından kalabalık ellerinde pankartlar, dövizler ve sloganlarla Anadolu Meydanı'na yürüdü. Meydana toplanan kalabalık sloganlar attı. Alanda kurulan platform çevresinde toplanan kalabalık, 1 Mayıs Marşı'nı söyledi. Konuşmaların yapıldığı alanda daha sonra çeşitli müzik grupları sahne alarak, alandakileri coşturdu.KIZILAY'A YÜRÜYÜŞE İZİN YOK Anadolu Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılanlar müzik eşliğinde halaylar çekip, dans etti. Meydandaki kutlamaların ardından bazı gruplar Kızılay Meydanı'na yürümek istedi. Güvenlik önlemi alan polis ekipleri buna izin vermedi. Polisler, kaldırımda toplu halde yürüyenleri dağılmaları için uyarınca da gerginlik çıktı. Kalabalık, polisin müdahalesiyle dağıldı.

İZMİR'DE 1 MAYIS COŞKUSU İzmir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Gündoğdu Meydanı'nda kutlandı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bu yıl Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda kutlandı. Kutlama alanında geniş güvenlik önlemleri alındı. Meydanın etrafı demir bariyerlerle kapatıldı, polis ve bomba uzmanı köpekler, arama yaptı. Gerekli güvenlik onayını aldıktan sonra meydan tertip komitesine kutlama için teslim edildi. 3 bin emniyet personelinin görev yaptığı alanda 1 dron ile 1 helikopter de havadan destek verdi. Deniz polisi ve Sahil Güvenlik botları da denizde görev yaptı. Kutlamalar kapsamında sendikalar, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, siyasi partiler ve vatandaşlar, kortejlerle alana geldi. Meydana gelenler, belirlenen 4 girişten üst aramaları yapıldıktan sonra alana giriş yaptı.

İşte Evrensel'den Fatih Sürenkök'ünizlenimleri:

Patates soğan, güle güle Erdoğan

Alanın kulağa ve göze en hoş gelen sloganı “Patates soğan, güle güle Erdoğan” oldu. Alanın 13 gün sonraki seçime odaklandığı ve sloganların da özgürlük, adalet, insanca yaşam olduğu görülüyordu.

Fotoğraf: Aliye Ceylan/Evrensel Opr. Dr. Fatih SÜRENKÖK İzmir’de tüm yıllarda olduğu gibi bu yıl da gelenek bozulmadı. Başta Türk-İş ve DİSK olmak üzere tüm işçi sendikaları emeğin bayramında aktif olarak görev aldı ve alanda yerlerini aldılar. İzmir’de 1 Mayıs geçen yıllara göre sayıca daha kalabalık ve heyecanı yüksek bir şekilde kutlandı. Geçen yıllara göre sayının 80-100 bin civarında olan kitlenin bu sene 100-150 bin olduğu kesindi. Özellikle siyasi partilerin yaklaşan seçimle daha duyarlı olduğu ve sempatizanlarını, üyelerini alana taşıdığı görülüyordu. Aynı şekilde Türk-İş ve DİSK’in üyelerini alana taşımakta çaba gösterdiği ve alanda etkilerinin olduğu gözlemlenmekteydi. Diğer yıllarda olduğu gibi Eğitim Sen’in KESK içerisindeki etkisi çok belirgindi ve öğretmenler alanda talepleri ve sayılarıyla kendini hissettirdi. Yine TMMOB, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası üyeleri ile alandaydı. Türk-İş’in bu yıl gerek kadın işçilerle gerekse genç işçilerle alanda yer aldığını söylemek gerekir. Türk-İş’in de seçime yönelik daha aktif ve dinamik olduğunu gözlemledik. Alanın kulağa ve göze en hoş gelen sloganı “Patates soğan, güle güle Erdoğan” oldu. Alanın genel olarak 13 gün sonra yapılacak seçime odaklandığı ve sloganların da genel olarak siyaseten değişimin özgürlük, hak hukuk, adalet, insanca yaşam olduğu hissediliyordu. Yine ilginç taleplerden birisi 1.5 yaşındaki bir çocuğun tişörtünde “park, oyuncak, dondurma”nın yanında Emekli Sen’in daha yaşanabilir bir ücret talebi dikkati çekiyordu. Bu olumlu atmosferin yanı sıra girişte güvenlik tedbirleri sırasında gerek bariyerlerin insanların girişini zorlaştırmak adına abartılmış şekilde yapıldığı ve girişte aramalarda gazeteci arkadaşların kamera, ses cihazlarını akla gelmeyecek gerekçelerle almama uygulamaları, kadınların rujlarından, güneş kremlerine kadar alana sokulmaması son iki gün de aynı alanda Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı mitinglerini düşününce bugüne özel olarak uygulandığı görülmekte.

İZMİR MİTİNGİ'HDE SOYER: ÇOK AZ KALDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Gündoğdu Meydanı'nda on binlerin katılımıyla kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı ve ilçe teşkilatlarıyla öğle saatlerinde Kültürpark Lozan Kapısı'ndan kortej eşliğinde Gündoğdu Meydanı'na geldi. 1 Mayıs kutlamalarına CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat, Tacettin Bayır, Ednan Arslan, Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Millet İttifakı Milletvekili Adayları, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin, sendikaların, platformların temsilcileri ve emekçiler katıldı.

"ÇOK AZ KALDI"

Alanda konuşan Başkan Tunç Soyer, "On yıllardır emeğin hakkının gasp edildiği, alın terinin yok sayıldığı, haklarımızın elinden alındığı bir düzen içinde yaşadık. İlk defa bu düzeni değiştirmeye çok yakınız. Çok yakında hakkımızı gasp eden o çeteler, o zümreler var ya, onların elinden hepsini geri alacağız, halkımıza geri vereceğiz. Çok az kaldı. Bugüne kadar birçoğumuzu gömmeye çalıştılar; Deniz'ler, Ali İsmail'ler, Uğur Mumcu'lar… Ama biz tohumuz, gömüldükçe daha çok geliriz. Çoğalarak geliriz. Bundan sonra da çoğalmaya devam edeceğiz. Halktan, emekten yana iktidarı hep beraber kuracağız. Gün gelir zorbalar kalmaz gider. O güne çok az kaldı. O zorbalar tıpış tıpış gidecekler. Hakkımızı söke söke alacağız, hem de demokrasiyle oyumuzla. Bir şey değişecek her şey değişecek" dedi.

"BU SEÇİMDE TARİH YAZILACAK"

Gündoğdu Meydanı'nda gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Başkan Tunç Soyer, "İki mitingi karşılaştırdığımızda arada uçurum var. Bunlar önemli değil ama Türkiye çok net bir biçimde değişim ve dönüşümün içerisinde. Bu değişim halktan geliyor. Bu değişim sandıkta gerçekleşecek. Halkın isteği hiçbir siyasi gücün önüne geçemez. Bu değişimi Millet İttifakı gösterecek. Halkın istediği her şeyi bu ittifak alacak. Demokrasiyle, oyla alacak. Bu seçimde tarih yazılacak" diye konuştu.


TRABZON'DAKİ KUTLAMALARA ÇYDD DAMGA VURDU


1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Atatürk Meydanı'nı ilk olarak Hak-İş üyeleri geldi. Ardından da TÜRK-İŞ üyeleri kutladılar bayramı.

ÇYDD Trabzon Şubesi'nin kolaylaştırıcılığında düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları Atatürk Meydanı'na yürüyüşle başladı. Uzun Sokak Eski Öğretmenevi Alanı'nda toplanan KESK, Birleşik Kamu İş, Halkevleri, KTÜ Öğrenci Kolektifi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Maçkalılar Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Emekli Sen, Beşikdüzü Genç Köy Enstitülüleri Derneği, TTB, Türk Kadınlar Birliği ve öteki meslek örgütleriyle STK'lar sloganlar eşliğinde Meydan'a kadar yürüdü.
Yürüyüş sırasında "Yaşasın 1 Mayıs", "İşçi Gençlik El Ele, Tam Bağımsız Türkiye", "1 Mayıs'ta Biz Burdayız, Ya Sen!", "Geleceğin Sözünü Gençlik Söyleyecek!", "Yaşasın Çağdaş Demokratik Türkiye!", "Yandaş Eğitim Değil, Çağdaş Eğitim!", "İşçinin Emekçinin Yanındayız, Biz Çağdaş Yaşamlıyız!" sloganları atıldı. Meydandaki kutlamalar sırasında horon halkaları kuruldu.HOPA’DA 1 MAYIS BU YILDA MEYDANLARDA KUTLANDI

Tüm Dünya’da kutlanan 1 Mayıs Dünya Emekçiler günü Hopa’da bu yılda meydanlarda kutlandı.HOPA- Tüm Dünya’da kutlanan 1 Mayıs Dünya Emekçiler günü Hopa’da bu yılda meydanlarda kutlandı. Hopa 1 Mayıs düzenleme komitesi tarafından düzenlenen kutlamalara katılanların Orta Hopa’da hastane önünde toplanan grubun Turgay Ciner Caddesi üzerinden başlattıkları yürüyüş Hopa meydanına kadar devam etti.1 Mayıs kutlamalarına bu yıl KESK, Eğitim-Sen Hopa-Kemalpaşa ve Borçka temsilcilikleri- SES Artvin Temsilciliği, Tüm-Bel-Sen Hopa Temsilciliği, Eğitim-İş Hopa Temsilciliği, Halkevleri, Umut-Sen, Hopa CHP, Yeşil Sol Parti, Emek Partisi-TİP, ESP, Türkiye Gıda-İş, Tüm Emeklilerin Sendikası Hopa ve Kemalpaşa Şubesi üyeleri katılırken, en anlamlı katılımda Zonguldak’tan gelen 12 kişilik Tiyatro Arın grubu oldu.Hopa Cumhuriyet Meydanı girişinde Polisin güvenlik önlemlerine mitinge katılan bir grubun tepki göstermesi kısa süreli bir gerginlik yaşanmasına neden olsa da mitingde herhangi Bir olumsuzluk yaşanmaması gözlerden kaçmadı.Miting saygı duruşu yapılması ardından mitinge katılan Zonguldak’tan gelen Tiyatro grubu Tiyatro Arin ’in platformda sergiledikleri gösteri katılımcılar tarafından alkışlandı.

Mitinge katılan grupların temsilcilerinin günün önem ve anlamını içeren konuşmalar yapmaları ardından Miting’te sona erdi.


KAYNAKLAR: Metin SERDAR (Trabzon ÇYDD Başkanı), Hayati Akbaş (ARTVİN),

Kaan ULU-Fatih POYRAZ/ANKARA, (DHA) - Tolga TAHÇI / İZMİR, (DHA)

105 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page