top of page
  • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Zühtü Müridoğlu, İsmail ArcaBugün 21 Ağustos. Zühtü Müridoğlu ve İsmail Arca'nın ölüm yıldönümleri.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.

İsmail Arca kimdir?ESKİŞEHİRSPOR TARİHİNDE BU ŞANLI FORMAYI EN UZUN TAŞIYAN FUTBOLCUMUZ İSMAİL ARCA... Eskişehirspor'un futbol tarihi boyunca en fazla forma giyen oyuncusu İsmail Arca, en fazla gol atanı Fethi Heper, en fazla kırmızı kart göreni Halil Kök, en fazla sarı kart göreni Veysel Sarı oldu. Siyah-kırmızılılar bu maçlarda sahadan 661 galibiyet, 458 beraberlik, 497 de mağlubiyetle ayrıldı. Es-Es'ler, rakip filelere 2 bin 94 gol atarken, kalesinde de bin 702 gol gördü. Es-Es'te 1965-1982 sezonlarında forma giyen İsmail Arca, 520 maçta siyah-kırmızılı formayı terleterek takımın en fazla forma giyen futbolcusu durumunda bulunuyor. Arca'yı 1966-1979 sezonlarındaki 348 maçla Burhan İpek, 1965-1974 arasında 300 maçta forma giyen Fethi Heper takip ediyor.

Zühtü Müridoğlu kimdir?


1906 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Heykel Bölümü’nde İhsan Özsoy Atölyesi’nde öğrenim gördü. Avrupa Bursu ile Paris’te Colorassi Akademisi’nde Marcel Gimond Atölyesi’nde bir yıl öğrenim gördü.

1992 yılında vefat etti. Türkiye’deki anıt-heykel geleneğinin öncülerinden biri olan Zühtü Müridoğlu, bu geleneği yansıtan bir dizi çalışmadan sonra, özellikle yaşamının son döneminde serbest formlar denemeye ve bu konuda genç kuşakların başlatmış olduğu yeni atılımlara uyum sağlayıcı çalışmalar yapmaya başladı. Heykel sanatını, çağdaş bir disiplin olarak yaygınlaştırıcı ve genç kuşaklara benimsetici çaba gösterenlerin öncüleri arasında yer alır.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bình luận


bottom of page