top of page
 • Yazarın fotoğrafıHaberciGazete

Ziya Taşkent, Alâettin Kurt


Bugün 17 Ağustos. TSM sanatçısı Ziya Taşkent ve Kocaeli Milletvekili Alâettin Kurt'un ölüm yıldönümü.

BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz.


Ziya Taşkent kimdir?Ziya Taşkent (1932, Adapazarı - 17 Ağustos 1999, Yalova). Türk sanat müziği bestekârı, solist.


Liseden mezun olduktan sonra, üniversitede bir yıl hukuk okudu. 1953 yılında Ankara Radyosu'nda başlayan sanat hayatını daha sonra Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) çatısı altında, kesintisiz 45 yıl solist, hoca, besteci ve şef olarak sürdürdü. 1998 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Taşkent'e Devlet Sanatçısı unvanı verildi.


17 Ağustos Marmara depreminde ses sanatçısı eşi Ulviye Taşkent, kızı Rengin Dalmanoğlu, torunları Ece ve Efe Dalmanoğlu ile birlikte Yalova'nın Çiftlikköy ilçesinde öldü. Taşkent'in cenazesi Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Ankara´daki Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Bestelerinden bazıları

 • Ne gelen ne soran var, acı geçti günlerim

 • Bir gün bu ayrılık biter diyordun

 • Dinmiyor hiç bu akşam ne gözyaşım ne acım

 • Rüzgâr susmuş ses vermiyor nedendir

 • Ne bekledim sevgiden ne kaldı bak elimde

 • Bir sabah istiyorum

 • Bir gün sevdiğimi anlayacaksın (Gücüme gidiyor böyle yaşamak)

 • Ay batarsa batsın, bakışın yeter

 • Karanlık etme artık, çekil benim ufkumdan

 • Hiç şansım kalmadı sevdadan yana

 • Ne istedin ne verdin, aklında mı hesabı


Ödüller

 • 1998: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı - Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

Alâettin Kurt kimdir?İnşaat Yüksek Mühendisi, Siyasetçi, XVIII. ve XIX. Dönem Kocaeli Milletvekili (D. 1949, Sürmene / Trabzon – Ö. 17 Ağustos 1999). Baba adı İsmail Hakkı, anne adı Zeliha. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdikten sonra aynı fakültede Master yaptı. Fransızca biliyordu. Alaettin Kurt, İller Bankası Genel Müdürlüğü Memuru, Petrokimya Aliağa Kompleksi Polimer Ambarları İnşaat Şantiye Şefi, Serbest Mühendis Müteahhit, Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 1987 ve 1991 genel seçimlerinde DYP’den XVIII. ve XIX. Dönem Kocaeli Milletvekili seçilerek 29.11.1987 – 24.12.1995 arası TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

17 Ağustos 1999’da deprem sırasında yaşamını yitirdi. Evli ve 5 çocuk babasıydı.
ALAETTİN KURT HAKKINDA....

TBMM'nin en çalışkan milletvekillerinden biri olan Alâettin Kurt, 1995 seçimlerine hazırlanırken, lise arkadaşı, TRT Prodüktörü Alâettin Bahçekapılı'ya siyasal çalışmalarını ve Gebze'de gerçekleştirilmesine katkıda bulunduğu yatırımları tanıtan bir kitap sipariş etti. Bahçekapılı'nın yoğun ve derinlemesine araştırmalarına dayanan GEBZE'NİN ALTIN YILLARI adlı kitap kısa sürede iki baskı yaptı.

Alâettin Kurt'un siyaset dışı kalmasından sonra da süren dostluklarını Bahçekapılı, hakkında yazılan Yitik Umutların Gece Bekçisi Alâettin Bahçekapılı kitabında uzun uzun anlatır. Kurt'un depremde şehit oluşunu da duygusal ve yazınsal biçimde dile getiren Bahçekapılı'nın 4 ciltlik bu kitabı bir gazetecinin penceresinden ülkenin toplumsal,siyasal ve kültürel tarihine özgün bakışı içeriyor. Mutlaka okunmalı.
38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page