top of page
< Back

Şair-yazar Nurer Uğur toprakla buluşturuldu

Şair, yazar ve yayıncı Nurer Uğurlu, önceki gün 82 yaşında yaşamını yitirdi - Nurer Uğurlu'nun vefatının ardından Yayıncılar Birliği taziye mesajı paylaşarak “Yayıncı, şair, araştırması Nurer Uğurlu’nun vefatını üzüntüyle öğrendik. Tüm sevenlerine, ailesine ve okurlarına başsağlığı dileriz” dedi.
Örgün Yayınevi’nin kurucusu olan Nurer Uğurlu, Şişli Camii’nde dün düzenlenen cenaze törenin ardından toprağa verildi.

Nurer Uğurlu yazar arkadaşlarıyla (sağ başta)
Nurer Uğurlu kimdir?

1940 yılında Adana'da doğdu. Mersin Lisesi'nden mezun olduktan sonra hukuk fakültesine girdi. Örgün Yayınları'nı kurdu. GE-DA Yayın Dağıtım Şirketi'nde yöneticilik yaptı. Şiirleri Yeditepe, Dost, Yeni ve A gibi dergilerde yayınlandı.
İlk şiiri Adana'da Salkım adlı dergide 1955 yılında çıktı. 1964 yılında ilk şiir kitabı Masal yayımlandı. Deneme yazılarının yanı sıra liseler için tarih ve edebiyat ders kitapları hazırladı. Nurer Uğurlu, Almanya'nın Köln Radyosu için, Alâettin Bahçekapılı'nın yapımcılığında 12 izlencelik "Divan Edebiyatı" dizisi hazırladı. Eserleri şöyle Divan Bahçesi, Orhan Kemal'in İkbal Kahvesi, Rüzgardan Rüzgara, Sürekli Bir İlkbahar, Masal, Türkiye'nin Mavisi, Anadolu'nun Türküsü, Yazıtlar, Mor Beyaz Arası. Edebiyatçılar: Orhan Kemal (Kaptan), Ülkü Tamer, Şükran Kurdakul, Adnan Özyalçıner, Egemen Berköz, Nurer Uğurlu, Feridun Aksın, Mehmet Setda ve yedek Bedri Koraman (karikatürist)

Şair-yazar Nurer Uğur toprakla buluşturuldu

Şair, yazar ve yayıncı Nurer Uğurlu, önceki gün 82 yaşında yaşamını yitirdi - Nurer Uğurlu'nun vefatının ardından Yayıncılar Birliği...

bottom of page