top of page
< Back

'Kötümser kategori'deki Tüketici Güven Endeksi bile düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün açıkladığı verilere göre, Mart ayında, deprem bölgesinin dışında yapılan anketlere dayanan Tüketici Güven Endeksi düştü. Bilindiği gibi, Tüketici güven endeksinin 100'den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100'den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir. Buna göre yıllardan beri "kötümser kategoride" bulunan ülkemiz tüketici güven endeksinin hesaplanmasında kullanılan alt endekslerde 2023 Ocak ayından itibaren mevsim etkisi tespit edilmemesine karşın, Mart ayındaki düşüş daha da anlam kazanmakta.
Mart ayında Tüketici güven endeksi 80,1 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %2,9 oranında azaldı; Şubat ayında 82,5 olan endeks, Mart ayında 80,1 oldu.

Tüketici güven endeksi, Mart 2023


Tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları, Mart 2023Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 19 Nisan 2023'tür.

'Kötümser kategori'deki Tüketici Güven Endeksi bile düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün açıkladığı verilere göre, Mart ayında, deprem bölgesinin dışında yapılan anketlere dayanan Tüketici...

bottom of page