top of page
< Back

Ahmet Taner Kışlalı, Hikmet Bila, Hakkı Tarık Us, Durul Gence

Bugün 21 Ekim. Hakkı Tarık Us, Ahmet Taner Kışlalı, Hikmet Bila ve Durul Gence'nin ölüm yıldönümleri. BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz. Hakkı Tarık Us kimdir? 1889'da Gördes'de doğdu. İlk, orta öğrenimini Gördes'de yaptı. Gördes Belediyesi'nde ve Sandık Emaneti'nde çalıştı. Daha sonra İstanbul'a gelerek Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Tanin, Tercüman-i Hakikat ve Tasvir-i Efkar gazetelerinde yazdı. İstanbul'da çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yaptı. Kardeşi Mehmet Asım US ile Ahmet Emin YALMAN' ın 1917'de çıkardığı Vakit gazetesindeki yazıları ve Mim Mim grubuna yardımıyla Kurtuluş Savaşı'nı destekledi. 1923-1939 arasında Giresun milletvekili olarak TBMM' de bulundu. Matbuat Cemiyeti'nin ve Basın Birliği'nin kurucuları arasında yer aldı. Hakkı Tarık US'un bağışladığı kitap ve süreli yayınlar koleksiyonlarıyla, İstanbul Beyazıt'ta kendi adını taşıyan bir kütüphane kurulmuştur. İlk Osmanlı Meclisi-i Mebusan'ının tutanaklarını Meclisi-i Mebusan 1877 adlı kitapta toplayan US, Ahmet Midhat'ın bazı yapıtlarını da dilini yalınlaştırarak yeniden yayımlamıştır. 21 Ekim 1956 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. Ahmet Taner Kışlalı kimdir? Bombalı bir suikast sonucu katledilen yazar, bilim insanı, eğitimci, siyasetçi ve aydın Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı ölümünün 23. yıldönümünde anılıyor.
Ahmet Taner Kışlalı kimdir?
Ahmet Taner Kışlalı, Tokat'ın Zile ilçesinde 10 Temmuz 1939 tarihinde dünyaya geldi. Gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı'nın küçük kardeşi dir. Kilis Kemaliye İlkokulu'ndan sonra, Kilis Orta Okulu'nu ve Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi.
Kışlalı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1962-63 seneleri arasında Yenigün Gazetesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1968-72 seneleri arasında öğretim görevlisi olan Ahmet Taner Kışlalı, 1967 Paris Hukuk Fakültesi'nde doktorasını yaptı. Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak akademik yaşamına atıldı. 1988 senesinde profesör olan Kışlalı, 1977 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi`nden 5. Dönem İzmir Milletvekili seçildi. Kışlalı, Bülent Ecevit tarafından kurulan 42. Hükümet'te 1978-79 senelerinde Kültür Bakanı olarak görev yaptı.
12 Eylül sonrasında üniversiteye dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde siyaset bilimi dersleri verdi. Kışlalı, aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi'nde ''Haftaya Bakış'' başlığıyla köşe yazıları yazdı.
Kışlalı, 1971 senesinde "TRT Bilimsel başarı Ödülü"nü aldı. Kışlalı, 9 Eylül 1995 tarihinde geçirdiği trafik kazasında, 28 mayıs 1968 tarihinde evlendiği ilk eşi Nilgün Kışlalı öldü , kendisi ağır yaralı olarak kurtuldu. İlk eşi Nilgün Hanım'dan Dolunay ve Altınay adında iki kız çocuğu olan Kışlalı'nın ikinci eşi Nilüfer Kışlalı'dan da Nilhan Nur adında bir aylık bir kız çocuğu vardı.
Kışlalı, 21 Ekim 1999 Perşembe günü, Ankara'da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Hikmet Bila kimdir? 1954 yılında Zonguldak'ta doğdu, 21 Ekim 2011 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetti.
Gazeteci ve köşeyazarı olan Hikmet Bila, Türkiye politik tarihi hakkında yazılan üç kitabın yazarıdır. 1975'te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirmiştir. Yeni Ulus, Anka Ajansı, Türk Haberler Ajansı ve Hürriyet Gazetesi'nde çalışmıştır. Milliyet Gazetesi'nde Yayın Koordinatörlüğü yaptıktan sonra Cumhuriyet Gazetesi'nde çalışmıştır.NTV'de yayın koordinatörlüğü ve danışmanlık görevlerini yürüten Hikmet Bila son olarak Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapıyordu. Akciğer kanseri nedeni ile 21 Ekim 2011'de ölen Hikmet Bila'nın cenazaesi Ulus Mezarlığı'nda toprağa verildi. Kitapları:
Sosyal Demokrat Süreç İçinde CHP ve Sonrası, Milliyet Yayınları (1987)
12 Eylül: Türkiye'nin Miladı, Doğan Kitap (2002) (Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar ile birlikte)
CHP 1919-2009, Doğan Kitap (2008) Durul Gence kimdir? 1954 yılında girdiği Deniz Harp Okulu'nda davul çalmaya başlayarak müzik hayatına atılan Durul Gence, 1970 yılında yaptığı Şeyh Şamil plağı ile ünlendi.
Mart 2013'teki "Durul, Davul ve Dostları” isimli konserde efsane müzisyenle beraber Erkut Taçkın, Fatih Erkoç, Nilüfer, Nükhet Duru, Modern Folk Üçlüsü, Özdemir Erdoğan, Timur Selçuk ve aynı zamanda müzisyen olan gazeteci Sedat Ergin sahne almıştı
Okul yıllarında kurduğu müzik topluluğu ve ardından çalıştığı "İstanbul Express", kurduğu "Asia Minor Mission" topluluklarıyla, Ajda Pekkan , Rüçhan Çamay , Gönül Yazar , Alpay , Tanju Okan , Ertan Anapa gibi isimlere eşlik eden sanatçı, yurt dışında da Herb Geller , Sonny Sharock , Bertice Reading , Four Pennies , Lili İvanova , Mads Vinding , Peter Bastian , Anders Koppel , Herbie Mann gibi isimlerle çalıştı.

Bir yıl kadar Norveç'te kaldı. ODTÜ'de ve Hacettepe Üniversitesi'nde "İnsan, müzik ve caz" dersleri veren Gence Mart 2005'te 50. sanat yılını kutladı
1971 yılında yılın sanatçısı seçilerek ödülünü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ‘dan aldı.
Caz eğitimine katkılarından dolayı Arif Mardin ‘in önerisiyle “Boston Berklee School of Music”ten gönderilen bir burs ile ödüllendirildi. Bilgehan Erten (Klavye), Atilla Şentin (Üflemeli ve Vurmalı çalgılar) ve Murat Ulus (Bas)’tan oluşan DG-4 adlı grubu ile konserler verdi. 21 Ekim 2021'de aramızdan ayrıldı.

Durul Gence Diskografi
Long Play (LP)

Durul Gence 5 (Bir Yaz Akşamı)
Durul Gence 5 (Yıldızlara Ziyaret)
Durul Gence 10 (İlk konser canlı kayıt)
Durul Gence/Mehmet Ozan (İstanbul Express 1)

Single

Durul Gence 5 (A Taste of Honey-Pied Piper)
Durul Gence 5 (Sings BeeGee’s)
Durul Gence 10 (Şeyh Şamil- Hilal)

Ahmet Taner Kışlalı, Hikmet Bila, Hakkı Tarık Us, Durul Gence

Bugün 21 Ekim. Hakkı Tarık Us, Ahmet Taner Kışlalı ve Hikmet Bila'nın ölüm yıldönümleri.
BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, s

bottom of page