top of page
< Back

Arın Karamürsel'i yitirdik!

Ülkemizin önde gelen piyanistlerinden Arın Karamürsel'in vefat ettiği bildirildi. Banu Güven'in sosyal medya hesabında paylaştığı mesaja göre Arın Karamürsel (81) bu gece aramızdan ayrıldı. Arın Karamürsel kimdir? Beethoven ve Mussorgsky’nin eserlerini yorumladı. Arın Karamürsel İstanbul’da doğan, Piyano eğitimine İstanbul Konservatuvarı’nda Ferdi Statzer ile başlayan sanatçı, orkestrayla ilk konserini 11 yaşında, Mozart’ın No. 24 Do Minör Piyano Konçertosu’nu yorumlayarak verdi. Arın Karamürsel, çalışmalarını 1960’larda Paris’te Academie Marguarite Long’da ve Moskova’da Çaykovski Konservatuvarı’nda yürüttü. Paris’te, sırasıyla Lucette Descaves ve Germaine Mounier ile çalıştı. 1976’da Moskova’ya bu kez aspirantura çalışması için giden Karamürsel, burada Prof. Dr. Jacob Izakovich Milstein ve Alicia Kezeradze ile çalıştı. Daha sonra çalıştığı isimler arasında, Marina Ambokadze de yer aldı. Arın Karamürsel, Moskova’daki çalışmalarının ardından sırasıyla, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solisti oldu. Kariyeri boyunca Türkiye’nin yanısıra dünyanın dört bir yanında, Fransa, Rusya, İngiltere, İsviçre, Polonya, Lüksemburg, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, K.K.T.C, Küba, Lübnan, Meksika, Çin Halk Cumhuriyeti ve Japonya’da solo ve orkestrayla konserler verdi.
Meksika’da 1983’te yaptığı konser turnesinde, medya ondan “La Dama de las Sonatas” diye söz etti. Karamürsel, Cervantes Festivali’nde “En İyi Performans” ödülünü aldı. Tony Aubin, Gotthold Lessing, Enrique Batiz, Helmut Thiefelder, Pietr Bronsky, Stefan Marzuck, Gürer Aykal, Erich Bergel, Dimitri Manalov gibi şeflerle konserler veren Karamürsel, romantik bestecilere ait eserleri yorumlayışıyla özellikle dikkat çeker. Mozart, Beethoven, Schumann, Rachmaninov, Prokofiev, Scriabin’in yanısıra, Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin gibi Türk bestecilerin yapıtları da Arın Karamürsel’in repertuvarının önemli unsurlarıdır. Arın Karamürsel, Adnan Saygun’un, Yalçın Tura’nın ve Ali Darmar’ın bazı yapıtlarının da ilk seslendirilişini yapmıştır.

Arın Karamürsel'i yitirdik!

Ülkemizin önde gelen piyanistlerinden Arın Karamürsel'in vefat ettiği bildirildi. Banu Güven'in sosyal medya hesabında paylaştığı mesaja...

bottom of page