top of page
< Back

Arif Şentürk'ü yitirdik...

Rumeli türküleriyle bilinen 81 yaşındaki Arif Şentürk hayatını kaybetti. Şentürk, sağlık durumu ağırlaşması üzerine pazar günü kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alınmıştı.

Rumeli türkülerinin sevilen ismi Arif Şentürk , yaşamını yitirdi. 81 yaşındaki sanatçı pazar günü yoğun bakıma alınmıştı. Şentürk dün yaşama veda etti.
Sanatçının cenazesinin bugün ikindi namazının ardından Zeytinburnu Seyitnizam Camisi’nden kaldırılacağı öğrenildi. Müzik hayatı boyunca toplam 12 albüm yapan Arif Şentürk, Balkan ve Rumeli bölgelerinden derlediği, özellikle “Deryalar”, “Ramize” ve “Safiye” gibi türkülerle akıllara kazındı.
ARİF ŞENTÜRK KİMDİR?
1941 yılında Makedonya’nın Kumanova kasabasında dünyaya gelen Arif Şentürk, ilk ve ortaöğretimini burada bulunan bir Türk okulunda tamamladıktan sonra, 1956 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti.
Önce Kırklareli’ye yerleşen aile, daha sonra İstanbul’un Zeytinburnu semtine taşındı. Bakırköy ve Yeşilköy Halkevi Müzik Okulu’nda müzik eğitimi alan Şentürk, 1975 yılında TRT Amatör Sesler Sınavı’nda başarılı oldu ve Nida Tüfekçi tarafından desteklendi.


Müzik hayatı boyunca toplam 12 albüm dolduran Arif Şentürk, Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Bosna Hersek, Yunanistan gibi bölgelerden derlediği özellikle Deryalar, Ramize, Safiye gibi Rumeli türküleriyle beğeni kazandı.

Arif Şentürk'ü yitirdik...

Rumeli türküleriyle bilinen 81 yaşındaki Arif Şentürk hayatını kaybetti. Şentürk, sağlık durumu ağırlaşması üzerine pazar günü...

bottom of page