top of page
< Back

CHP'li Tanal: Mevsimlik işçilik kölelik düzenidir

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Bakanlık eliyle mevsimlik tarım işçilerine kölelik düzeninin dayatıldığını belirtti. Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Tanal, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlemesiyle mevsimlik tarım işçilerinin 2023 yılı için günlük yevmiyelerinin brüt asgari ücretin 30’da 1'i olan 447 lira 15 kuruş olarak belirlendiğini aktararak, birçok yerde işverenlerin mevsimlik tarım işçilerine bu ücreti dahi vermediğini dile getirdi. Şanlıurfa’da Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TİGEM Ceylanpınar İşletmesi arazilerinde taşeronların çalıştırdığı tarım işçilerine günlük 200 TL yevmiye ödendiği şikâyetinin kendilerine iletildiğini belirten Tanal, “Bu resmen kölelik düzenidir! 2023’ün Türkiye’sinde, devletin kendi kurumunda kölelik düzeni var!” ifadelerini kullandı.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ ÜCRETTE DE HAKSIZLIĞA UĞRUYOR

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal’ın mevsimlik tarım işçileriyle ilgili açıklaması şöyle:

“İnsan onuruna yakışmayan tarzda çadırlarda barınan, temiz ve sağlıklı gıdaya, içme suyuna, enerji, sağlık olanaklarına erişemeyen mevsimlik tarım işçileri, kavurucu sıcakta, yağmurda, çamurda çalıştıkları tarlalarda, bağ ve bahçelerde günlük yevmiye alırken de haksızlığa uğramaktadır. Bizim eleştirdiğimiz Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlemesine göre, bu yıl (2023) için mevsimlik tarım işçilerinin yemeksiz günlük yevmiyeleri, brüt asgari ücretin 30’da biri olan 447 lira 15 kuruş olarak belirlendi. Biz bunu yetersiz görüp sosyal güvenlik ödemesiyle birlikte adil bir yevmiye miktarının belirlenmesini savunurken, birçok bölgede işverenler tarafından 447 liralık yevmiye dahi mevsimlik tarım işçilerinden esirgeniyor. Mevsimlik tarım işçilerinin tarlalarda daha düşük ücretle çalıştırıldığı yönünde çok sayıda şikâyet alıyoruz.

CEYLANPINAR TİGEM’DE YEVYİME 200 TL! En büyük şikâyeti de Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TİGEM Şanlıurfa Ceylanpınar İşletmesi’yle ilgili almaya devam ediyoruz. Düşünün TİGEM Ceylanpınar İşletmesi arazilerinde taşeronların çalıştırdığı tarım işçilerine günlük 200 TL yevmiye ödendiği şikâyeti bize iletildi. Bu resmen kölelik düzenidir! 2023’ün Türkiye’sinde, devletin kendi kurumunda kölelik düzeni var! TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde kadrolu işçilere verilen kahvaltının, taşeron işçilerden esirgendiği konusunu da soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşımıştık. Açıklama yapan dönemin Bakanı, kahvaltının verilmeme nedenini kendince savunmaya çalışmıştı.

GAP BİTİRİLMİŞ OLSAYDI… Mevsimlik tarım işçilerine en büyük haksızlığı, AKP iktidarı yapmakta, Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kurumları yapmakta! Sorunun kaynağı olan bu iktidar, mevsimlik tarım işçiliği sorununda da çözüm adresi olamaz. Eğer Şanlıurfa’da GAP bitirilmiş olsaydı, Şanlıurfalılar karın tokluğuna mevsimlik tarım işçisi olarak ırgatlık yapmak zorunda kalmayacaktı. Ancak AKP iktidarı, bilinçli olarak GAP’ı tamamlamıyor. İktidarın ve ortaklarının tercihi, Kanal İstanbul denilen rant projesidir.”

CHP'li Tanal: Mevsimlik işçilik kölelik düzenidir

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Bakanlık eliyle mevsimlik tarım işçilerine kölelik düzeninin dayatıldığını belirtti. Twitter...

bottom of page