top of page
< Back

Doğum günü: Sabih Şendil, Doğan Cüceloğlu, Cemal Kamacı, Okan Demiriş

Bugün 9 Şubat. Sabih Şendil, Doğan Cüceloğlu, Cemal Kamacı, Okan Demiriş'in doğum günü. BRT Yayın Grubu olarak aramızda olmayanları saygı ile anarken, yaşayan değerlerimize uzun, sağlıklı, huzurlu yıllar dileriz. Doğum günü: Sabih Şendil kimdir? 1926’da Tekirdağ’da doğdu. Tam adı Mehmet Sabih Şendil’dir. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam ettiyse de, öğrenimini yarıda bırakarak iş yaşamına atıldı. Çeşitli bankalarda çalıştı. 15 Şubat 2002’de İstanbul’ da öldü. Şiir ve yazıları İstanbul, Kaynak, Varlık, Fikirler, Doğan Kardeş, Yeryüzü, Çağdaş, Güney ve Hisar dergilerinde yayımlandı. Çocuk şiiri ve çocuk masalları da yazdı. Yapıtları:
Bizim İskele (şiir, 1948)
Gelin Dünya (1951)
Yaşamak herkesin hakkı (şiir, 1953)
Altın sakallı dev (masal, 1958)
Köylü Prenses (masal, 1958)
Bir Çatı Altında (şiir, 1961)
Çiftlikte Sabah(çocuk şiiri, 1955)
Dilek ile İpek (çocuk şiiri, 1966). Doğum günü: Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu kimdir?
(9 Şubat 1938, Mersin – 16 Şubat 2021, İstanbul ), Türk psikolog ve akademisyendir.
Kişisel gelişim kitapları ve televizyon programı ile tanınmıştır. 1980-1996 yılları arasında ABD 'nin Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde görev yaptı; kırktan fazla bilimsel makale yayımladı. 1990'lardan itibaren Türk insanının duygu, düşünce ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları ile inceleyen Türkçe kitaplar yayımladı. 1992'de yayımlanan İçimizdeki Çocuk adlı kitabı, onun en popüler kitaplarındandır. 1996'da Türkiye’ye dönerek üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları yapmıştır.
Mersin 'in Silifke ilçesinde 11 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak 9 Şubat 1938 tarihinde dünyaya geldi. Ortaokulu Silifke'de; liseyi Ankara ve Kırklareli 'de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra aynı üniversitede akademik kariyerine başladı ve Mümtaz Turhan 'ın asistanlığını yaptı.
1964 yılında Amerikan Psikoloji Derneği bursu ile ABD'ye giderek Illinois Üniversitesinde Charles E. Osgood danışmanlığında dil psikolojisi ( psikolinguistik ) alanında doktora yaptı (1967). Doktora eğitimi sırasında evlendi ve bu evlilikten üç çocuk sahibi oldu.
Türkiye'ye döndükten sonra akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesinde devam etti. 1975 yılında doçent unvanını aldıktan sonra Fulbright Araştırma Bursu için başvurdu ve aldığı burs ile Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley) 'de ziyaretçi öğretim üyesi olarak bulundu.
Ailesini ABD'de bırakarak Türkiye'ye dönen Cüceloğlu, Hacettepe ve Boğaziçi üniversitelerinde yarı zamanlı olarak ders verdi. İlk kişisel gelişim kitabı " İnsan İnsana "yı yayımladı (1979). Ailesine yakın olmak için 1980'de ABD'ye döndü 1996 yılında emekli olana kadar Fullerton şehrindeki Kaliforniya Eyalet Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı.
ABD'de yaşarken Türkçe kişisel gelişim kitapları yayımlamaya devam eden Cüceloğlu, ikinci kitabı olan " İnsan ve Davranışı "nda (1991) modern psikolojinin temel kavramlarını Türkiye'den yerel öykülerle ele aldı. Emekli olduktan sonra Türkiye'ye döndü ve üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenlemeye ağırlık verdi. [3] 1999 yılında bir temizlik firmasının sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen "Temiz Aile, Temiz Gelecek" başlıklı sohbet programları çerçevesinde televizyonda sohbet programları yapmaya başladı. Yazdığı kitaplar ve televizyon programları yoluyla Türkiye’de alanında, eğitim camiasında ve veliler arasında tanındı.Televizyon programlarının ve seminerlerinin içeriğini kitap hâline getirdi. Yıldız Hacıevliyagil ile ikinci evliliğini yaptı.
Hayat öyküsünü anlatan İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog adlı kitabını 2013 yılında yayımladı. Deniz Bayramoğlu 'nun Doğan Cüceloğlu ile yaptığı söyleşi kitabı " Kendini Keşfetmeye Zorluklarla Başa Çıkmaya Var mısın? - Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler " adlı söyleşi kitabı Ocak 2021'de yayımlandı.
16 Şubat 2021'de İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki evinde aort damarı yırtılması nedeniyle 83 yaşında hayatını kaybetti. 18 Şubat 2021'de Levent Camii 'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Aşiyan Mezarlığı 'nda defnedildi.

2021'de İstanbul'un Küçükçekmece ilçesindeki Küçükçekmece Fen Lisesinin adı Doğan Cüceloğlu Fen Lisesi olarak değiştirilerek hatırası yaşatılmıştır.
Kitapları İnsan İnsana (1991) İnsan ve Davranışı (1992) İçimizdeki Çocuk (1992) 'Miş' Gibi Yetişkinler: Yetişkin Çocuklar (1994) İçimizdeki Biz (1996) İyi Düşün Doğru Karar Ver (1998) Savaşçı (1999) ‘Keşke’siz Bir Yaşam İçin İletişim: İletişim Donanımları (2002) Başarıya Götüren Aile - Sınav Döneminde Ana Babalık (2006) Bir Kadın Bir Ses (2006) Korku Kültürü: Niçin 'Mış Gibi' Yaşıyoruz? (2008) Onlar Benim Kahramanım (2009) İnsan İnsana Sohbetler (2011) İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog (2013) Gerçek Özgürlük (2014) Derviş'in Aklı: Profesör Ahmet Dervişoğlu ile Sohbetler (2016) Öğretmenim Bir Bakar Mısın?- Öğretmen'in Gücü Üzerine (2018) Var Mısın? (2021) Geliştiren Anne-Baba (2021) Doğum günü: Cemal Kamacı kimdir? Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa şampiyonu olan ilk boksörü Cemal Kamacı 9 Şubat 1943 tarihinde Trabzon'un Maçka ilçesinin Kapıköy'ünde doğdu.
Cemal Kamacı, 9 Şubat 1943 tarihinde Trabzon'un Maçka ilçesinin Kapıköy'ünde doğdu. 1958 yılında Fatih Güreş Kulübü'nde boks hayatına başladı. Kısa sürede büyük başarı yakalayan Kamacı, 1962 senesinde Milli Takım'a seçildi ve 1965, 1966, 1967'de Türkiye şampiyonu oldu. Bunun yanında 2 kez Balkan ikinciliği yaşadı. 1967'de profesyonel boksör olarak Avusturya lisansı altında dövüşmeye başladı, 1976-1980 yılları arasında 79 maça çıktı. 27 kez milli forma giyen Cemal Kamacı, 4 kez Avrupa şampiyonu oldu. Boksu bıraktıktan sonra siyasete atıldı. Refah Partisi ile Fazilet Partisi'nden milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. Öte yandan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. BRT Yayın Grubu olarak Cemal Kamacı'nın yaş gününü kutluyor, sağlıklı, mutlu nice yıllar diliyoruz. Doğum günü: Okan Demiriş kimdir? 9 Şubat 1942 yılında İstanbul'da doğdu. 5 yaşında müziğe başlayan Demiriş, İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda keman eğitimi aldı. 1963'teki mezuniyeti sonrasında Ankara Devlet Konservatuvarı'na geçti ve sınıf atlayarak eğitimini tamamladı.
İstanbul Şehir Orkestrası, Radyo Senfoni Orkestrası ve İstanbul Opera Orkestrası'nda görev yapan sanatçı, konservatuvarda keman ve armoni konusunda ders vermeye devam etmiştir. 1979 ve 1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesine 4 kez Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı.
Halkın büyük beğenisini kazanan ve en çok sahnelenen Türk operaları olma özelliğini taşıyan ''IV. Murat'', ''Karyağdı Hatun'', ''Yusuf ile Züleyha'' isimli operaları bulunan sanatçı,, ''Hançerli Düzü'', ''Posof'', ''Digor'', ''Pasinler'' ve ''Handere'' isimli orkestra süitlerini yedek subaylığı sırasında Doğu Anadolu'nun ritmik ve doğal müziğinden etkilenerek besteledi. ''Dere'', ''Uyum'', ''Boşlukta'', ''Bir Aşk'', ''Dadaşım'' isimli soprano için büyük orkestra eşliğinde konser aryaları ve ''Rüyalar'' isimli bale eserleri bulunan bestecinin, 1971 yılında bestelediği alışılagelmiş klasik biçimlerin dışında piyano konçertosu ve keman piyano süiti de bulunuyor. Armoni ve teori üzerine kitapları bulunan sanatçı, son olarak ''Büyük Hakan Alparslan'' ve ''Deniz Kurdu'' operalarını besteledi.
Eserleri yurt içi ve dışında birçok kez icra edilen Dr. Okan Demiriş, orkestra şefi olarak da yerli ve yabancı birçok opera ve baleyi yönetti. 1990 yılında ABD'de New York Senfoni Orkestrası'nı yöneten Demiriş'e, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından sanat ve kültürün gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından ötürü ''Fahri Doktora'' unvanı , 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca ''Devlet Sanatçısı'' unvanı verilmiştir.
Soprano Leyla Demiriş'le evli olan sanatçı, 18 Haziran 2010 günü yaşamını yitirmiştir.

Doğum günü: Sabih Şendil, Doğan Cüceloğlu, Cemal Kamacı, Okan Demiriş

Bugün 9 Şubat. Sabih Şendil, Doğan Cüceloğlu, Cemal Kamacı, Okan Demiriş'in doğum günü. BRT Yayın Grubu olarak aramızda olmayanları saygı...

bottom of page