top of page
< Back

En önemli 20 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber 05 Ocak 2023 Perşembe 1
Erdoğan, bir gün önce yüzde 25 diye açıkladığı memur ve emekli maaş zammını yüzde 30’a çıkardı
Memur ve emeklilere yapılan yüzde 25’lik maaş zammı yetersiz bulununca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında maaş artışını yüzde 5 artırdıklarını ve yüzde 30’a çıkardıklarını duyurdu. 3.500 lira olan en düşük emekli aylığı da 5.500 TL’ye yükseltildi. Zam güncellemesiyle birlikte 5 bin 832 lirayla geçen aralık ayında asgari ücretin üzerinde olan en düşük emekli aylığı 7.581 TL’ye çıksa da 8 bin 506 liralık yeni asgari ücretin de 8 bin 130 liralık açlık sınırının da yine altında kaldı. Yüzde 30’a çıkarılan zamla birlikte en düşük memur maaşı 9 bin 640 liradan 12 bin 532 liraya, öğretmen maaşı 10 bin 750 liradan 13 bin 975 liraya, polis maaşı 13 bin 763 liradan 17 bin 891 liraya çıktı. 6 bin lira olan emekli aylığı 7 bin 800 lira, 6 bin 500 lira olan emekli aylığı da 8 bin 450 lira oldu. 3.500 lira olan en düşük emekli aylığı ise 2.000 lira artırılarak 5.500 liraya çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrette işveren desteğinin de 400 liraya çıkarıldığını duyurdu.
2
Kılıçdaroğlu: Sen devlet mi yönetiyorsun, evcilik mi oynuyorsun?
Memur ve emekli maaşlarına bir gün arayla ilave zam yapılmasının ardından Erdoğan’a seslenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Önce yüzde 25 zam de, sonra kork yüzde 30 de. Sen devlet mi yönetiyorsun, evcilik mi oynuyorsun? Asgari ücrete yaptığın zammın aynısını buraya da yapacaksın. Neyi anlamıyorsun sen Erdoğan ” dedi. Ahmet Davutoğlu da zamma tepki gösterdi. Gelecek Partisi lideri “Böyle ciddiyetsiz devlet yönetimi mi olur? Dalga mı geçiyorsunuz? Mevcut enflasyon ortamında bu artış yok hükmündedir. Memuru ve emekliyi yoksulluğa mahkum ettiniz” diye konuştu.
3
Ateş cinayetinde MHP’li yönetici tutuklandı, tetikçinin Suriye’ye kaçtığı öne sürüldü
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin soruşturmanın Ankara Başsavcılığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü hatırlattı. Soylu “Tetiği çeken dışında bir kişi daha aranıyor; 3 kişi arıyorduk, 2 kişiye düştü. Onları da bulup adalete teslim edeceğiz . Sosyal medya dedikoduları ve tezviratları ile adım atmak soruşturmayı selamete getirmez. Buradan siyaset üretmeye çalışmak soruşturmayı selamete getirmez. Milletimiz emin olsun. Soruşturma kamuoyu bilgilendirilerek devam edecektir” dedi. Soruşturmada MHP İstanbul İl yöneticisi Ufuk Köktürk dahil 6 kişi tutuklanmıştı. Tetikçi olarak aranan Eray Özyağcı’nın olduğu motosikleti kullanan Vedat Balkaya’nın mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı. Balkaya “Eray Özyağcı bana ‘ Husumetlim var, Ankara’ya gidelim ‘ dedi. Olay günü de ‘Küçük bir hesabım var, sen beni ileride bekle’ dedi. Onu bırakıp bekledim. Daha sonra silah sesleri duydum. Eray’ı alarak uzaklaştım” dedi. Tetikçileri olaydan önce evinde ağırlayan Hakan Saraç da ifadesinde “Beni İstanbul’dan bir arkadaşım aradı. İki arkadaş Ankara’ya gelecek, kalacak yerleri yok ilgilenir misin dedi. Ben de o yüzden evime kabul ettim. Cinayetle ilgim yok” diye konuştu. DW Türkçe’den Alican Uludağ ise tetikçi Eray Özyağcı ile cinayetin planlamasında rol alan Dodo lakaplı Doğukan Çep’in Suriye’ye kaçarak bir dönem rejim güçleri ile YPG’ye karşı savaştıkları Türkmen Dağı bölgesinde saklandıklarını öne sürdü.
4
Sinan Ateş’in eşi, “Beni öldürmediklerine pişman olacaklar” demiş
Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş‘in eşi Ayşe Ateş‘in, “Sinan’ı şehit edenler, beni öldürmediklerine pişman olacaklar” dediğini aktardı. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in ailesiyle yaptığı görüşme hakkında açıklama yaptı. Özdağ’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımı şu şekilde: “Rahmetli Sinan Ateş’in Bursa’da baba ocağını ziyaret ettim. Annesine, babasına ve eşine başsağlığı dileklerimizi ifade ettim. Yüksek bir tevekkül içindeler. Eşi Ayşe Hanım şu ifadesini kamuoyu ile paylaşmama izin verdi: ‘Sinan’ı şehit edenler beni öldürmediklerine pişman olacaklar.'” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile “Milliyetçi Atatürkçü bir akademisyen, Ankara’nın göbeğinde katledildi” dediği eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş hakkında açıklama yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin “kahramanım” dediği Kürşad Yılmaz‘ın Sinan Ateş hakkındaki, “Ülkücü katili ülkücü olamaz. Türk Silahlı kuvvetlerinde general bir zamanlar ülkü ocaklarında genel başkan olsalar da bu kurumlara sızmış FETÖ ajanlarıdır ancak.” açıklamalarına atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “Hapisten çıkardıkları çetelere ‘mesajı siz verin’ diyorlar. Rahmetli ülkücü gence FETÖ’cü damgası yapıştırıyorlar. Çok açık söyleyeyim, bu en hafif tabirle adiliktir” ifadesini kullandı.
5
İmamoğlu: Kavgayı büyütüyoruz, gök kubbeyi başınıza yıkarız
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkındaki soruşturma nedeniyle ikinci kez basın toplantısı düzenledi. İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘terörle iltisaklı’ dediği isimlerin adli sicil kayıtlarının temiz çıktığını söyledi. “Ak Partili Mevlüt Uysal döneminde işe alınanlar arasında bombalı saldırı gerçekleştirenler dahil beş terörist kaydı var” diyen İmamoğlu Uysal bu döneme ilişkin soruşturma başlatılmadığının altını çizdi. Soylu’nun İBB için söylediği belediye iştiraklerinde çalışanlar hakkında işten çıkarma yetkisinin olmadığı sözlerini hatırlatan İmamoğlu İzmir’de yaşanan olayın belgesini gösterdi. İzmir’de bakanlık oluruyla belediye iştiraklerinde çalışan bazı kişilerin işten atıldığını anlattı. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın kardeşinin FETÖ firarisi olduğunu hatırlattı. İmamoğlu “Kavgayı büyütüyoruz. Cumhurbaşkanı ve ortağı pasta keserek İstanbul iradesiyle oynamaya karar vermişse, bu hukuksuzluğa karşı gök kubbeyi başınıza yıkarız. Yargıtayla, siyasi baskılarla bizi millete hizmet etme yolundan çevirmeye kalkarsanız gök kubbeyi başınıza yıkarız. Eğer bu yola gidilirse hiçbir sıfata gerek olmadan, tüm Türkiye’yi mahalle mahalle, cadde cadde dolaşırım . İstanbullu’nun hakkına çökmeye kalkarsanız karşınızda milyonlarca insanın vicdanının gücünü göreceksiniz” diye konuştu. Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
6
Babacan: 6’lı masa beni desteklerse seçilebilirim
DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Başdanışmanı Ali İhsan Merdanoğlu’nun vefat eden eşinin taziyesine katılmak için Diyarbakır’a gitti. 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna Babacan “Masadaki genel başkanlardan aday çıkabilir. Masa dışında uygun isimler gündeme gelirse, yine 6 parti kabul ederse masa dışından olabilir. Bugün itibarıyla her türlü seçeneğe açığız. 6’lı masa beni aday olarak desteklerse hem seçilebilirim hem de en iyi şekilde yaparım ama bu 6’lı masanın mutabakatıyla yapılacak olan bir şey. Başka partilerin başka önerileri de olabilir. Her parti farklı isimlerle gelebilir. Bunları konuşa konuşa çözebiliriz. 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı 13. cumhurbaşkanı olacak. 6 parti sımsıkı ortak adayının arkasında durduktan sonra Türkiye’de ortam birden değişecek ” yanıtı verdi.
7
Yoksa dalga terse mi dönüyor? Dünyada popülist liderler ve onların otoriter rejimleri 20 yıl sonra ilk kez gerilemeye başladı
Dünyada 20. yüzyılın son on yılı, yani 90’lı yıllar, soğuk savaşın bitmesinin ve Sovyetler Birliği’nin çökmesinin etkisiyle liberal demokrasilerin yükseldiği yıllardı. Doğu Avrupa ülkeleri hızla demokrasiye geçti; dünyanın başka yerlerinde de diktatörlükler sona erdi, demokrasi geri geldi. Ama 2000’li yıllarla bilikte demokrasiler yeniden gerilemeye başladı, popülist liderlerin başı çektiği yeni otoriter düzenlere kuruldu. İngiltere’de kurulu Tony Blair Institute’ün yayınladığı son rapora göre bu trend terse dönmüş olabilir. 2022 yılı, Brezilya’da Jair Bolsonaro’nun, Slovenya’da Janez Jansa’nın, Sri Lanka’da Gotabaya Rajapaksa’nın, Filipinler’de Rodrigo Duerte’nin iktidardan uzaklaştığı yıl oldu. 2022 başında dünyada popülist liderler ve onların otoriter rejimleri altında yaşayan insan sayısı 2,5 milyar kişiydi. Bu ülkelerdeki değişimle 800 milyon kişi otoriter yönetimlerden çıktı, demokrasiye geçti. Enstitüye göre bu yıl da Türkiye ve Polonya’da yapılacak seçimler kritik olacak.8
Galatasaray evinde 2-1 kazandı, Kadıköy’e lider gidiyor
Süper Lig’de MKE Ankaragücü’nü 2-1 mağlup eden Galatasaray, deplasmanda pazar günü Fenerbahçe ile oynayacağı derbiye lider gitti. Mücadelede gol perdesini MKE Ankaragücü açtı. Galatasaray’dan Ankaragücü’ne kiralanan bir diğer oyuncu Emre Kılınç’ın asistinde harika bir röveşata golüne imza atan Taylan Antalyalı başkent ekibini 1-0 öne geçirdi. Barış Alper Yılmaz takımını 1-1’lik eşitliğe taşıdı. 30. dakikada bu kez Bafetimbi Gomis Galatasaray’a üç puanı getiren golü attı. Bu sonucun ardından sarı kırmızılı takım haftayı 36 puanla zirvede kapattı.

9
63 suç kaydı bulunan taksici iki kadına kabusu yaşattı
İstanbul Kadıköy’de arkadaşına giden Y.S, başka bir kadın arkadaşıyla saat 03.00’te evine dönmek için otomobiliyle yola çıktı. İki kadın, araçla seyir halindeyken peşlerine bir taksici takıldı. Taksici E-5 üzerinde bir süre takip ettiği araca arkadan çarptı. Çevrenin ıssız olması sebebiyle durmaktan korkan Y.S. ve arkadaşı yollarına devam etti. Taksicinin takip ettiğini gören iki kadın kaçmaya çalıştı. Taksi sürücüsü Göztepe’ye doğru sapan araca 100-120 kilometre hızla gidilirken 4 kez daha çarptı. Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’nde devriye gezen polis durumu fark etti. Harekete geçen ekipler aracın peşine düştü . Y.S. yaşadıkları şoku sosyal medyada paylaştı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri takici R.Ş.’yi gözaltına aldı. Taksicinin 35’i oto hırsızlıktan olmak üzere toplam 63 suç kaydı olduğu ortaya çıktı.

10
Boşandığı kadının evini silahla bastı: 1 ölü, 2 yaralı
İstanbul Ümraniye’de boşandığı kadının evine gelen Ferhat Emre P., eski kayınbiraderini öldürdü. Olay, saat 19.30 sıralarında Altınşehir Mahallesi Yeni Filiz Sokak’ta yaşandı. Ferhat Emre P., 2 yıl önce boşandığı kadının yaşadığı 4 katlı binanın giriş katına geldi. İddiaya göre; Ferhat Emre P.; eski baldızının sözlüsü Rüştü Can Ü.‘nün, eski eşinin evine girip çıktığını fakat kendisinin gelemediğini söyledi. Bunun üzerine Ferhat Emre P. ile eski kayınbiraderi Murat Polat kavga etti. Taraflar evden çıkarak bina kapısının önüne geldi. Eski kayınbirader Murat Polat elindeki silahla Ferhat Emre P.’ye ateş etti. Bunun üzerine Ferhat Emre P. ise Murat Polat’a ve Rüştü Can Ü.’ye ateş ederek karşılık verdi. Ferhat Emre P. ihbar üzerine olay yerine gelen polis ekiplerine teslim oldu. Yapılan olay yeri incelemelerinde 3 silah bulundu. Silahlardan 2’sinin kurusıkı olduğu belirlendi. Başından vurulan Murat Polat, ambulansla Ümraniye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Olayda ağır yaralanan Rüştü Can Ü. ise Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ağır yaralı Murat Polat (28) hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Murat Polat’ın ailesi ve yakınları hastanede sinir krizi geçirdi.

11
Eda Taşpınar ifade verdi, özür diledi
Mihrabın önünde çektirdiği fotoğraflar nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan manken Eda Taşpınar savcılıkta ifade verdi. Four Seasons Otel Sultanahmet ile fotoğraf çekmek için görüşme yaptığını söyleyen Taşpınar “Otele gelmeden önce nerede fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra fotoğraf çekeceğim alanı beklemek için oteli gezdim. Restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde iki Japon turist fotoğraf çekiyordu . Bende bu alanda fotoğraf çekilebileceğini düşündüm. İçinde ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu hususta uyarıda bulunmadı. Bu durum için gerçekten üzgünüm. Özür dilerim. Bu fotoğraf instagram hesabımda yayınlandıktan sonra sosyal medya hesabından paylaşımları görmem üzerine, fotoğrafları da korktuğum için kaldırdım. Dini değerleri aşağılama kastım yoktur. İnsanların dini, duygu ve düşüncelerine saygı duyan biriyim. Böyle olmasını istemezdim” diye konuştu.

12
TBB Başkanı Sağkan’ın eşini süt iznindeyken devletteki işinden atmışlar
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan’ın İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde asistan olarak çalışan eşi Ayça Sağkan’ın işine bir ay önce süt izninde bulunduğu sırada son verildi. Eşinin akademisyen, hukukçu ve sosyolog olduğunu ve Ankara Üniversitesi’nde doktora yaptığını söyleyen Sağkan “Bir ay önce Akademi başkanının imzasıyla işine son verildi. Ancak ben bu konunun İçişleri Bakanı’nın önüne birkaç kez götürüldüğünü, farklı farklı unsurlardan duydum. Bilgisi olmaması mümkün değil. Benim TBB Başkanı olmam sebebiyle bir kadının hak ederek geldiği kurumdan, kendisiyle hiç ilgisi olmayacak şekilde Erinç Sağkan’ı eşi olması sebebiyle iş akdinin feshedilmesi bizlere dönük bir gözdağı. ‘Sizlere yaşam hakkı tanımayacağız’ demek, ‘konuşmayacaksınız’ demek, ‘haksızlıkları hukuksuzlukları dile getirmeyeceksiniz’ demek. Basın da konuşmasın, hukukçular da konuşmasın, Türkiye Barolar Birliği Başkanı yurttaşların haklarını, mağduriyetlerini dile getirmesin, onlar için mücadele etmesin demek” diye konuştu.

13
MHP’den ilk açıklama: Fitne erbabını susturmasını biliriz
Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da öldürülmesinin ardından sessizliğini koruyan MHP’den ilk açıklama geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Davamızı, ülkücü hareketi ve partimizi ilgilendiren hassas konulardaki sessizliğimiz sakın ola ki aczimize yorulmasın” dedi. Yazılı açıklama yapan Yalçın “MHP’nin siyaset sahnesindeki yapıcı rolünü, itici gücünü ve millet nezdindeki itibarını hazmedemeyen bazı çevrelerin, son günlerde yaşanan bazı hadiseleri bahane ederek partimiz aleyhinde bozgunculuk krizlerine girdiği gözlemlenmektedir. Dost görünen düşmanlarımızdan da açık hasımlarımızdan da siyasi rakiplerimizden de partimize, teşkilatlarımıza ve mensuplarımıza akla hayale gelmedik asılsız suçlamalar yöneltilmekte, hakkımızdaki alçakça ithamlar birbirini kovalamaktadır. Zaman her şeyin ilacıdır. Sabırlıyız ama asla zayıf değiliz. Yeri ve zamanı geldiğinde konuşur, desise, entrika ve fitne erbabını susturmasını biliriz ” dedi.

14
Soylu: İBB başkanı ile bugüne kadar 40 arama gerçekleşti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2022 yılı değerlendirme toplantısında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kendisini arayıp yardım istediği iddiasını tekrarladı. Soylu “Ben bu arkadaşın niçin benimle görüştüğünün saklanması gerektiğini bilmiyorum. Birçok belediye başkanı benimle görüşür. İnsani açıdan da görüşme yapılabilir. İBB Başkanı yalan kodu içine girmiş, doğrudan uzaklaşmış. Ben İçişleri bakanıyım, beni arayanların tüm kayıtları vardır. Bir büyükşehir belediye başkanı telefon açıp, ‘CHP Genel Merkezi beni sıkıştırıyor, beni onlara ezdirmeyin’ gibi bir değerlendirme de yapabilir. Bazı cep telefonlarında kayıt alınıyor, ben bunu yapmam, doğru da değildir. Aramalar var. Bugüne kadar 40 arama gerçekleştirilmiştir. 20 tanesinde karşılıklı görüşme yapılmış. Bunun 29 tanesini karşı taraf, 11’inde de ben geri dönmüşüm. Bunlar olabilir, peki niye yalan söyleme gereği duyuyorsunuz” diye konuştu. İmamoğlu’nun basın toplantısına da tepki gösteren Soylu “Bir iflası görüyoruz. Bu adamları yoldan geçerken mi aldın? ‘İddia ettiğiniz kişileri belediyeye almadım, bana iftira atıyorsunuz’ demedi. Kıvırmak doğru değil. Değer ailesi nedir? Terör örgütü PKK dağa adam götürüyor, kardeşlerini işe sokuyor belediyelerde. Yaptığı açıklamalarda ‘terör örgütüyle irtibatlıları almadım’ demiyor. Bunun karşılığı yok. Devlet bunu sorgulamakla mükelleftir ” diye konuştu.

15
Bozdağ: Yargıyla kavga edeceğine İstanbul’un sorunlarıyla ilgilensin
Adalet Bakanı Bekir Bakan Bozdağ da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı hedef aldı. Yargı görevlilerini etkilemeye teşebbüsün ve yargı görevini yapanları tehdit etmenin suç olduğunu belirten Bozdağ “Tehdit ederek onlara karşı her türlü saygısız dili kullanıp sonra hukuk işlediğinde şikayet etmek doğru değildir. Hiç kimse yargı görevini yapan kimseyi tehdit edemez. İmamoğlu da tehdit edemez, başkası da tehdit edemez . Tehdit eden karşısında her zaman hukuku bulur. Hakim ve savcıları kendi aleyhine çıkan sonuçlar nedeniyle tehdit edenler hukuku da, hukuk devletini de içselleştirememiş ilkel bir zihniyeti temsil eder. İlkel zihniyeti Türkiye çok çekti. İstinaftan lehine karar çıkmazsa istinafın, Yargıtay’dan karar çıkmazsa Yargıtay’ın başına gök kubbeyi yıkacaklarını söylüyor. Biz işimize bakarız. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı da kendi işini yapmaya, işiyle meşgul olmaya davet ediyorum. Yargıyla kavga edeceğine İstanbul’un sorunlarıyla ilgilensin” dedi.

16
Erdoğan: ‘Son defa’ ifademizi birileri yanlış anlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında 6’lı masayı eleştirdi. “Varsın birileri ucube bir masa etrafında köşe kapmaca oynasın, birbirlerinin ardından film çevirsin, gözünü oysun. Varsın bizim emeğimizi, alın terimizi iki çift lafla, iki satır sosyal medya mesajı ile çalmaya kalksın. Biz işimize bakacağız” dedi. Başörtüsü düzenlemesi için referandum sinyali verdi. “Bu teklif 400’ün altında ve 360’ın üzerinde bir oy sayısıyla Meclis’ten çıkarsa, Anayasa gereği halk oylamasına götürmemiz gerekiyor. Böyle bir tablo oluşması halinde milletimizin hakemliğine gitmekten çekinmeyiz” ifadelerini kullandı. 2023 seçimlerinde son kez oy istediği ifadelerinin yanlış anlaşıldığını savunan Erdoğan “Ben bu seçimle ilgili söylüyorum. Bu seçime yönelik bütün gayretimizi ortaya koyacağız. Start değil bu, finish… Ve bunu bu şekilde başaracağız” dedi. Grup toplantısı sonrası seçim tarihine ilişkin soruya “ Kamuoyunda ne konuşuluyorsa hepsi gündemimize gelir ” yanıtını verdi. Erdoğan, akşam saatlerinde Anadolu Medya Ödülleri töreninde konuştu; “Ülkemizin basın yayın tarihini bilen, elini vicdanına koyup, objektif muhasebe yapan herkes medyamızın bugün daha bağımsız, çoğulcu zengin bir yapıya sahip olduğunu kabul edecektir” dedi.

17
Akşener: İstanbul ve Ankara gibi Türkiye’yi de özgürleştireceğiz
İYİ Parti lideri Meral Akşener grup toplantısında Ankara’da öldürülen Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş cinayeti için “Bu suikast, emniyet birimlerini ayağa kaldırmalı, acilen aydınlatılmalı” dedi. Erdoğan’ı hedef alan Akşener “Sen şimdiye kadar bizim sesimizi duymadın. Son günlerde kulaklarında bir iyileşme gözlemlesek de artık çok geç. Çünkü sandık ufukta göründü. Hayırlısıyla çok yakında seni emekli ediyoruz. En düşük emekli maaşını bir an önce asgari ücret seviyesine çıkar. 12 Eylül, 28 Şubat diye geldiler 6 Nisancı, 14 Aralıkcı oldular. ‘Bu fakir’ diye geldiler, karun gibi zengin oldular. Hem de ne zenginlik be. Er ya da geç çiğnedikleri millet iradesinin altında ezilip çekip gidecekler. Hem de geldikleri gibi gidecekler” diye konuştu. İBB Başkanı İmamoğlu’na bir kez daha sahip çıkan İYİ Parti lideri “Düşünenin hain olduğu, konuşanın çürük olduğu, itiraz edenin terörist olduğu, hak arayanın şükürsüz olduğu, Ekrem olmanın düpedüz suç olduğu, onlar gibi düşünmeyen herkesin düşman olduğu ucube bir düzen kurdular. Ankara ve İstanbul’daki 25 yıllık saltanatları devrildi. İstanbul’u, Ankara’yı özgürleştirdiğimiz gibi Türkiye’yi de özgürleştireceğiz. İstediğin tezgahı kur, dümeni çevir. Yanına da yerli veya yabancı istediğin kumar dostunu al. Mançuryalı arkadaşlarını bile çağır. Hepinizi teker teker alt edip kurduğunuz bu harami düzeni parlamenter sistemle değiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

18
Şentop: Uluslararası anlaşmanın gizli maddesi olamaz, Lozan’ın da yok
TBMM Başkanı Mustafa Şentop Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Lozan’da gizli maddeler tartışmasını ‘espri’ olarak ele aldığını belirten Şentop “Lozan süreli bir anlaşma değil. ‘100 yıl doldu bitecek’ diye bir anlaşma değil. Çok taraflı bir anlaşma, birçok ülkenin dahil olduğu bir anlaşma. ‘Gizli madde’ meselesi hukukçular açısından tuhaf karşılanacak bir durum. Bir anlaşma yapıldığı zaman imzalayan ülkelerin parlamentolarına gelir, burada onaylanır. Gizli olan bir hüküm nasıl parlamentoda onaylanacak? Buna kim bakacak. Gizli bir hüküm olamaz, uluslararası anlaşmalarda. Böyle bir şey yok ” diye konuştu.

19
Karamollaoğlu: 20 yıllık bir uykudan şimdi panikle uyandılar ama iş işten geçti!
Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde 2023 yılının ilk basın toplantısını düzenledi. 2023’ün değişim ve umudun yılı olacağını söyleyen Saadet lideri, “Tıpkı koskoca bir dönem gezip tozan, yatıp uyuyan ve ancak sınavdan bir gün önce sınavda hiçbir şey yapamayacağını idrak edip son gece ve son dakikalarda çırpınmaya başlayan bir öğrencinin telaşına kapılmış durumdalar. 20 yıllık bir uykudan şimdi panikle uyandılar ama iş işten geçti! Bugüne kadar yaptığımız uyarılara kulak asmayan, tüm muhalif partileri “iç-düşman” kategorisinde değerlendiren iktidar, kaybedeceğini şimdi anladı; ne yaparsa yapsın sonucu değiştiremeyeceğini ise çok kısa bir süre sonra yaşayarak görecek ve anlayacak ” diye konuştu.
20
HDP: Siyasi sipariş davalarla seçim kazanamazsınız
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İmamoğlu, Fincancı, Gezi ve Kobani davalarını ‘siyasi sipariş davaları’ olarak niteledi. Beştaş “Siyasi rakiplerini devre dışı bırakmak için tam hız yargı darbesini devam ettiriyorlar. Siyasetleri kalmadı. Bu siyasi sipariş davalarla, cezalarla seçimi alamazsanız. Bu seçimi çoktan kaybettiniz. Ve bu kaybedişiniz o kadar hızlı ki artık çok hata yapıyorsunuz. İtiraflara başladınız, gitgide büyüyecek bu itiraflar biliyoruz. Bizim söylememize gerek bile kalmayacak ” diye konuştu. Kaynak: www.10haber.net

En önemli 20 Haber

Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 20 Haber 05 Ocak 2023 Perşembe 1 Erdoğan, bir gün önce yüzde 25 diye açıkladığı memur ve...

bottom of page