top of page
< Back

Gezi Parkı Davası: Kavala ve Atalay'ın cezaları onandı, tepkiler yoğun...

Yargıtay, Gezi Parkı davasında Osman Kavala ve Can Atalay'ın arasında olduğu 5 sanığın cezalarını onadı. Cezası bozulan Mücella Yapıcı, kararın ardından tahliye edildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen 18'er yıl hapis cezalarını onadı.
Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada, 25 Nisan 2022'de verdiği karara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.


Ajansların haberlerine göre, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan iş insanı Osman Kavala hakkındaki mahkumiyet hükmü onandı.
Daire, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçlamasıyla 18'er yıl hapis cezası verilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku hakkındaki mahkumiyet hükümlerinin de onanmasını kararlaştırdı.
Dairenin, Atalay ve Kahraman'a ilişkin onama kararının gerekçesinde, "sanıkların bir plan ve organizasyon dahilinde gerçekleştirilen Gezi Parkı olaylarının başlaması ve tüm ülke sathına yayılarak derinleştirilmesi kapsamında eylemlerinin bulunduğu" belirtildi.
Kararda, Taksim Dayanışması'nın Gezi Parkı eylemleri sürecinde "provokatif" paylaşımlar yaptığı, eylem çağrıları ile "eylemcileri tahrik ederek şiddet olaylarının tırmanmasına neden olduğu" iddia edildi. Atalay ve Kahraman'ın, Taksim Dayanışmasını yönlendirdikleri öne sürülen kararda, şu gerekçeye yer verildi:
"Gezi Parkı eylemlerinin gerçekleştirilmesindeki organizasyonda baş aktör olan ve bu eylemleri finanse eden diğer sanık Mehmet Osman Kavala ile de irtibatlı olarak birlikte hareket ettikleri anlaşılmakla, bu şekilde vuku bulan eylemleri, TCK'nın 312/1. ve 37/1. maddeleri kapsamında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçunu oluşturduğu halde, delillerin takdir ve değerlendirilmesinde düşülen yanılgı sonucu hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım suçundan mahkumiyetlerine karar verilmesi, aleyhe temyiz olmadığından bozma nedeni yapılmamıştır."
BOZMA KARARLARI: MÜCELLA YAPICI HAKKINDA TAHLİYE KARARI
Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında verilen 18'er yıl hapis cezaları ise Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.
Dairenin kararında, bu sanıkların eylemlerinin, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" kapsamında olmadığı; sanıkların eylemlerinin "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.
Daire, mahkumiyet hükümlerini bozduğu sanıklar Yapıcı ile Altınay'ın adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesini kararlaştırdı.
MÜCELLA YAPICI: BU NASIL ADALET, ANLAMIŞ DEĞİLİM
Kararın ardından Mücella Yapıcı, tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Cezaevi'nden tahliye edildi.
Cezaevinden çıkarken Halk TV'ye açıklama yapan Yapıcı, "Hiçbirimizin tek bir suçu yoktu. Bu nasıl bir adalet, anlamış değilim. Ben burada canlarımı bıraktım çıkıyorum. İçeride kalan canlarımızı bir an önce çıkarmamız lazım. Böyle bir adaletsizliği hak etmiyor bu ülke" dedi.

Gezi Parkı Davası: Kavala ve Atalay'ın cezaları onandı, tepkiler yoğun...

Yargıtay, Gezi Parkı davasında Osman Kavala ve Can Atalay'ın arasında olduğu 5 sanığın cezalarını onadı. Cezası bozulan Mücella Yapıcı,...

bottom of page