top of page
< Back

Kaftancıoğlu Ödüllerini kazananlar açıklandı, tören 20 Nisan'da

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 20.si düzenlenen öykü yarışmasının sonuçları açıklandı. Birinciliği Armağan Can'ın aldığı yarışmanın töreni 20 Nisan'da yapılacak. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması'nda Adnan Özyalçıner , Mehmet Güler, Öner Yağcı , Zeynep Aliye, Feyza Akbulut Öner , Hakan Cucunel, Eşref Karadağ  ve Öztürk Tatar ’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda dereceye giren ilk 10 öykü belirlendi. Birincilik “Kaşınan Göz Kapağı” adlı öyküsü ile Armağan CAN İkincilik “Tahtarevalli” adlı öyküsü ile Engin KÜKRER Üçüncülük “Mikasa” adlı öyküsü ile Oğuz DİNÇ Mansiyon “Ağlayanlar” adlı öyküsü ile Tamer HIRCA “Çekiç” adlı öyküsü ile Bilal YILDIZ “Çırçır Böceği, Gümüşcün Böceği…” adlı öyküsü ile Esra DEVİREN “Serencam” adlı öyküsü ile Öykü YILMAZ “Dut Ağacı ve Kırlangıç” adlı öyküsü ile Başak ALTUĞ “Ruhum Firarda” adlı öyküsü ile Güner ARSLAN “Mürekkep Lekesi ” adlı öyküsü ile Duygu ÖZSÜPHANDAĞ YAYMAN  11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde faşist katillerce öldürülen Ümit Kaftancıoğlu'nun anısını yaşatmak için 20 yıldan beri düzenlenen Öykü Ödülleri töreninin 20 Nisan 2024 Cumartesi günü saat: 19:00 da Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapılacağı duyuruldu.

Ümit Kaftancıoğlu Kimdir?
Ümit Kaftancıoğlu, 1935 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesinin Koyunpınarı (Saskara) köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu Dede Korkut boylarının zengin anlatım geleneği içerisinde, halk âşıklarının, söz sohbet bilenlerin dizinin dibinde destan, masal, türkü, efsane dinleyerek, okuyarak geçti. İlkokulu bitirdikten sonra köy çocuklarına açık tek kapı olan Cılavuz Köy Enstitüsü’ne girdi. Kaftancıoğlu, Cılavuz Köy Enstitüsü’nün kapatılması üzerine Kazım Karabekir Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmeni olarak görevine başladı. Daha sonra Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirip bir süre Rize’nin Pazar ilçesinde Türkçe öğretmenliği yaptı. Yedek Subay olarak görev yaptığı askerlik dönüşü, TRT’nin açtığı sınavı kazanarak, Köy Yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu’nda “Av Bizim Avlak Bizim”, “Dilden Dile” ve “Yurdun Dört Bucağından” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. “Gerçek edebiyatın halkın ağzında, dilinde olduğunu bilmeliyiz. Halkın sözlü edebiyatını yazıya geçirecek, değerlendirecek olanlar da halk çocuklarıdır.” der. Bu gözlemlerini doğrularcasına, Anadolu’yu gezerek derlemelerle halkın sözlü yazınını ve halk türkülerini yazıya döktü. Günümüzde bile sevilerek dinlenen “Evreşe Yolları Dar” ve “Yüksek Yüksek Tepeler Ev Kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu’nun derlemeleri arasındadır.
Radyo programcılığı yanında edebiyat dünyasında da adını duyuran
Kaftancıoğlu, “Dönemeç”le (Öykü) TRT Büyük Ödülü birincilik (1970) ve “Hakullah”la (Röportaj) Milliyet Gazetesi Karacan Ödülü birinciliği (1972) aldı. 11 Nisan 1980 günü görev yaptığı TRT İstanbul Radyosu’na gitmek için çıktığı evinin önünde öldürüldü.
Yapıtları
* Dönemeç (Öykü) 1972 (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)
* Hakullah (Röportaj) 1972
* Yelatan (Roman) 1972
* Tek Atlı Tekin Olmaz (Halk Masalları) 1973
* Tüfekliler (Roman) 1974 (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)
* Köroğlu Kolları (Halk Destanları) 1974
* Çarpana (Öykü) 1975
* İstanbul Allak Bullak (Öykü) 1983
Çocuk Kitapları
* Kekeme Tavşan (1974) (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)
* Çizmelerim Keçeden (1979)
* Altın Ekin (1979)
* Dört Boynuzlu Koç (1979)
* Kan Kardeşim Doru Tay (1979)
* Hızır Paşa (1980)
* Çoban Geçmez (1980) (Yeni Basım Yalın Ses Yayınları-2006)
* Şülgür Deresi (1981)
* Salih Bey (1981)

Kaftancıoğlu Ödüllerini kazananlar açıklandı, tören 20 Nisan'da

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl...

bottom of page