top of page
< Back

Nâbi, Feza Gürsey, Muhip Arcıman

Bugün 13 Nisan. Divan edebiyatı şairi Nâbi, Prof. Dr. Feza Gürsey ve Muhip Arcıman'ın ölüm yıldönümleri. BRT Yayın Grubu olarak bu değerlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyoruz. Nâbi kimdir?
Yusuf Nâbi , (Osmanlı Türkçesi: نابی) Nabî , d. 1642; Urfa - ö. 13 Nisan 1712 İstanbul ), Divan Edebiyatı şairi .

1642 senesinde Urfa 'da doğan Yusuf Nâbi yokluk ve sefalet içinde yaşayarak büyüdü ve 24 yaşındayken de İstanbul 'a gitti. Burada eğitimine devam eder ve şiirleri ile tanınmaya başlar. Paşa vefat edince ise Halep 'e gider. İstanbul 'da geçirdiği dönemde birçok önemli isimle arkadaşlıkları olmuş, sarayla da bazı ilişkiler kurmuştur. Bunun da etkisiyle, Halep 'te geçirdiği yıllarda (yaklaşık 25 yıl) devletin sağladığı imkânlarla rahat bir hayat sürdürmüştür. Eserlerinin çoğunu Halep'te geçirdiği bu yıllarda kaleme almıştır. Daha sonra arasının da iyi olduğu Halep Valisi Baltacı Mehmet Paşa Sadrazam olunca Nâbi'yi yanına aldı. Bu dönemlerde Nâbi, Darphane Eminliği , Başmukabelecilik gibi görevlerde bulundu. Ayrıca, bazı kaynaklara göre Nâbi aynı zamanda çok güzel bir sese sahipti ve müzik konusunda da fazlasıyla başarılı idi. "Seyid Nuh" ismiyle bazı besteleri olduğu bilinir. Nâbi, İstanbul 'da 1712 yılında öldü. Kabri Karacaahmet Mezarlığı'nda Miskinler Tekkesi'ne giden yolun sol kenarında olup, II. Mahmut ve II. Abdülhamit tarafından tamir ettirildi. Nabi bazı kaynaklara göre espriliydi.
Dönemi, çalışmaları

Nâbi'nin ünlü Hayriyye 'sinin yazma nüshalarından birinin ilk iki sayfası
Nâbi, Osmanlı 'nın duraklama devrinde yaşamış bir şairdi, idare ve toplumdaki bozukluklara şahit oldu. Çevresindeki bu negatif olgular onu didaktik şiir yazmaya itmiş, eserlerinde devleti, toplumu ve sosyal hayatı eleştirmesine neden olmuştur. Ona göre şiir, hayatın karşılaşılan sorunların ve günlük hayatın içinde olmalı, hayattan, insandan ve insanî konulardan izole edilmemelidir. Bu yüzden şiirleri hayat ile alâkalı, çözümler üretmeye çalışan, yer yer nasihatta bulunan bir şairdir. Eserlerinin herkes tarafından anlaşılması ve hayatla iç içe olmasını istemesindendir belki de, kullandığı dil yalın ve süssüzdür.
"Bende yok sabr u sükûn, sende vefadan zerre; İki yoktan ne çıkar fikredelim bir kere."
Nâ ve bî kelimeleri Farsça 'yok' manasına gelmektedir. Bu beyitte Nabî mahlasının oluşumunu belirtmektedir.
Eserleri
Hayr-âbâd Hayriyye Tuhfetü'l Harameyn Sûrnâme Feza Gürsey kimdir? 7 Nisan 1921 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası askeri doktor Ahmet Reşit Gürsey, annesi ise Türkiye Cumhuriyeti’nin öncü bilim kadınlarından kimyager Remziye Hisar‘dır. Anne-babasının çocuklarının eğitimi üzerine titizlikle eğilmesi ve küçük yaşta İstanbul aydın çevresinin içinde yer almak onun çok yönlü ve sanata düşkün kişiliğinin oluşmasını sağladı.
Feza Gürsey Galatasaray Lisesi’ndeki eğitimini 1940 yılında tamamladı. 1944 yılında da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik–Fizik Dalı’ndan mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’ndeki fizik asistanlığı sırasında M.E.B. tarafından yapılan sınavı kazanarak İngiltere’de Imperial College’de doktora yapma imkanını elde etti. Kuaterniyonların alan teorisine uygulanmaları konusunda yaptığı ve 1950’de tamamladığı çalışması, bilim dünyasında uyandırdığı yankıların yanısıra, onun için de yaşam boyu sürecek bir araştırma ilgisinin odak noktası oldu.
1950-51 yılları arasında Cambridge Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptıktan sonra 1951’de İstanbul Üniversitesi’ne fizik asistanı olarak tayin edildi. 1952’de kendisiyle birlikte fizik asistanlığı yapmakta olan Suha Pamir ile evlendi. Bu evlilikten Yusuf isminde bir çocukları oldu.
1953’de İstanbul Üniversitesi’nden doçent unvanını aldı. 1954-61 yılları arasında süre öğretim üyeliği boyunca Türk bilim tarihinin ilk ve son Teorik Fizik Kürsüsü’nün temelini oluşturan iki öğretim üyesinden biri olarak kürsünün geleceğini hazırlamıştı. Bu arada 1957-61 yılları arasında Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda, Princeton Üniversitesi’nde İleri Araştırma Enstitüsü’nde ve Columbia Üniversitesi’nde araştırmalar yapmış olan Feza Gürsey’in bu dönemi onun bilimsel açıdan en verimli dönemlerinden biri olmuş, bu sırada ona hayatının sonuna kadar hayranlık duyan ve onu destekleyen Nobel Fizik Ödülü sahibi Wolfgang Pauli ile, atom bombasının babası olarak bilinen J.R. Oppenheimer ile, yine Nobel Ödüllü fizikçiler olan E. Wigner, T.D. Lee ve C.N. Yang ile tanışmış, onlarla dostluklar kurmuştu.
Uluslararası ününe ve önünde açılan yurtdışı prestijli iş olanaklarına rağmen 1961’de Türkiye’ye döndü ve ODTÜ’nün sunduğu profesörlük unvanını kabul ederek ODTÜ Teorik Fizik Bölümü’nün kurulmasında önemli bir rol üstlendi. 1960’lı yıllarda Kiral Bakışım Kuralını ortaya koyarak uzay-zaman bakışımı çalışmalarının genişletilmesine ön ayak olan Gürsey, kuantum renk dinamiği kuramı çevçevesinde çalışmalara imza atmıştır.
1974 yılına kadar ODTÜ’de ve Yale Üniversitesi’nde dönüşümlü olarak öğretim üyeliği görevine devam eden Feza Gürsey, sayısız öğrenci yetiştirdi ve etkin bir araştırma grubu kurdu. 1974’de Yale Üniversitesi’nde kürsü başkanlığına getirildi. [1990]’lı yıllarda emekli olarak Türkiye’ye dönmeye hazırlanırken prostat kanserine yakalandı.
Feza Gürsey, bu hastalıktan 13 Nisan 1992’de ABD’nin New Haven kentinde hayata gözlerini kapattı.
1993’te Ankara’da kurulan Türkiye’nin ilk bilim merkezine adı verilmiştir.
Muhip Arcıman kimdir?
(d. 1916, Ankara - ö. 13 Nisan 1998, İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olarak, 1938 yılında Şehir Tiyatroları kadrosuna giren, uzun yıllar hizmet ettiği kurumda sayısız oyunda rol alan Arcıman, 1978 yılında emekli olmuştur. Sanatçı, tiyatronun dışında sinema ve dizi filmlerde de oynamış, ayrıca seslendirme çalışmaları yapmıştır. Sanatçı, kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Saime Arcıman ile evliydi.
Filmografisi
Bir Aşkın Bittiği Yer - 1996 Şehnaz Tango - 1996 Ayaşlı ve Kiracıları - 1989 Sevimli Hırsız - 1988 Yarın Yarın - 1987 Yolun Sonundaki Karanlık - 1987 Ölümünün Ellinci Yılında Mehmet Akif Ersoy - 1986 Sekreter - 1985 Acımak - 1985 Yangın - 1984 Küçük Ağa - 1983 Nasıl İsyan Etmem - 1982 Kızını Dövmeyen Dizini Döver - 1977 Aile Şerefi - 1976 Kader Değişmez - 1959 Tilki Leman - 1958 Fırtına Geçti - 1957 Irz Düşmanları - 1955 Beklenen Şarkı - 1953 Hüküm Sabahı - 1952 Son Gece - 1952 İmralı'dan Doğan Güneş - 1952 Yavuz Sultan Selim Ve Yeniçeri Hasan - 1951 İstanbul Kan Ağlarken - 1951 Harmankaya - 1948 Şehvet Kurbanı - 1940 Allahın Cenneti - 1939 Tosun Paşa - 1939

Nâbi, Feza Gürsey, Muhip Arcıman

Bugün 13 Nisan. Divan edebiyatı şairi Nâbi, Prof. Dr. Feza Gürsey ve Muhip Arcıman'ın ölüm yıldönümleri. BRT Yayın Grubu olarak bu...

bottom of page