top of page
< Back

Orhan Karaveli bugün, Niyazi Dalyancı yarın toprağa verilecek

Önceki gün vefatıyla basın ve yazın dünyasını yasa boğan, duayen gazeteci, yazar, TGC Onur Kurulu üyesi, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Hizmet Ödülü sahibi Orhan Karaveli 'nin ardından dün de TGC Genel Sekreter Yardımcısı gazeteci Niyazi Dalyancı , 80 yaşında yaşamını yitirdi. Karaveli'nin bugün Ataköy 5. Kısım Camisi'nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Kilyos'ta aile mezarlığında toprağa verileceği bildirildi. Niyazi Dalyancı ise 27 Mart Pazartesi (yarın) saat 13.30’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlecek törenin ardından Paşabahçe Camisi’nde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Paşabahçe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Dalyancı'nın ölüm haberi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından duyuruldu. TGC açıklamasında, " Değerli meslektaşımız, Önceki Onur Kurulu Üyelerimizden ve TGC Genel Sekreter Yardımcımız Niyazi Dalyancı’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz, Gazetecilik mesleğine ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne büyük emeği geçen Niyazi Dalyancı’yı hiç unutmayacağız. Ailesinin ve basın topluluğumuzun acısını paylaşıyor, sabır ve baş sağlığı diliyoruz " ifadeleri kullanıldı.
Başsağlığı mesajları
Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Tunç , Niyazi Dalyancı'nın vefatı sonrasında yayınladığı mesajda, " Elveda canım dostum…22 yıldır sırtımı yasladığım dingin, sağlam bir kayaydın sen. Onurlu yaşamına beni de dahil ettiğin için çok şanslıyım. Seni çok özleyeceğim… Niyazi Dalyancı " ifadelerini kullandı.
Gazeteci İsmail Saymaz , sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda " Gazeteci Niyazi Dalyancı da aramızdan ayrıldı. Bütün mücadelelerimizde en öndeydi. Büyüğümüzdü, ağabeyimizdi. Niyazi ağabeye Allahtan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum " diye yazdı.
Yazar Ataol Berhamoğlu , " Kardeşimiz, Barış Derneği ve cezaevi günlerinden yoldaşımız, sabırlı, iyimser, mangal yürekli arkadaşımız Niyazi Dalyancı’yı apansız kaybettik. “Ölüm adın kalleş olsun “deyiminin çok yakıştığı bir ölüm oldu bu " dedi.
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise " TGC Genel Sekreter Yardımcısı, meslek büyüğümüz Niyazi Dalyancı’yı da yitirdik. Dalyancı ailesine, basın camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun ." ifadelerini kullandı.Niyazi Dalyancı'nın cenaze töreni belli oldu
TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı için 27 Mart 2023 Pazartesi saat 13.30’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde bir tören düzenlenecek.
Niyazi Dalyancı’nın cenazesi daha sonra Paşabahçe Camisi’nde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Paşabahçe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Niyazi Dalyancı kimdir?
1943'te İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Mesleğe 1965'te Türk Haberler Ajansı’nda (THA) dış haberler muhabiri olarak başladı. 1974'te Cenevre’de Kıbrıs Barış görüşmelerini ajans adına izledi.

THA’nın Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. 1978'de Saddam güçleriyle savaşmakta olan Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kandil dağında televizyon ekibi ile yaptığı röportaj İngiltere, Almanya ve İskandinav televizyonlarından yayımlandı ve Türkiye’de 1979'da Televizyon Haberciliği dalında Sedat Simavi Ödülü’ne layık görüldü. 1982'de Bağımsız Basın Ajansı’nın (BBA) kurucu ortağı oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2009'da BBA’dan emekli oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapımı gerçekleştirilen, “Yaşamak Şakaya Gelmez” adlı İngilizce Nazım Hikmet belgeselinin ortak yönetmenliğini ve yazarlığını yaptı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onur Kurulu’nda da yer alan Dalyancı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Orhan Karaveli bugün, Niyazi Dalyancı yarın toprağa verilecek

Önceki gün vefatıyla basın ve yazın dünyasını yasa boğan, duayen gazeteci, yazar, TGC Onur Kurulu üyesi, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek...

bottom of page