top of page
< Back

Prof. Dr. Ayla Oktay'ı da yitirdik

Okul öncesi eğitimin mimarlarından Prof. Dr. Ayla Oktay dün gece saatlerinde yaşamını yitirdi.

Maltepe Üniversitesi Öğrenci Konseyi Prof. Dr. Alya Oktay’ın vefatını şu kelimelerle duyurdu:
“ Ülkemiz Okul Öncesi Eğitiminin Mimarlarından, Eğitim fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Ayla Oktay hocamız hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhum hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Mekanınız cennet olsun hocamız... ”

Vefatı eğitim dünyasında büyük üzüntüye neden olan Prof. Oktay için 31 Ekim Pazartesi günü görev yaptığı iki ayrı üniversitede tören gerçekleştirileceği açıklandı. Oktay için önce Maltepe Üniversitesi'nde saat 11.30'da tören yapılacak. Ardından Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlık binasında saat 13.30'da yapılacak törenden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nde ikindileyin cenaze namazı kılınacak . Prof. Dr. Ayla Oktay'ın naaşı Merdivenköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
Ayla Oktay kimdir?
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Pedagoji Bölümünden 1965 yılında mezun olan Prof. Dr. Ayla Oktay, 1971 yılında doktorasını ayni üniversitede tamamlamış ve 1979 yılında Doçent olmuştur. 1988 yılında Profesör olarak Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesine atananmış ve burada 1988-1991 yılları arasında Eğitim Yüksek Okulu müdürü olarak görev yapmıştır. 1992-2005 yılları arasında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü kurucu müdürlüğünü yürütmüş, bu arada İlköğretim bölüm başkanı ve Okulöncesi eğitim anabilim dalı başkanlığı görevlerini de sürdürmüştür. Eylül 2005- Haziran 2009 tarihleri arasında Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Oktay, 17 Haziran 2009 tarihinde Marmara üniversitesinden emekliye ayrılmıştır. Halen Maltepe üniversitesi Eğitim Fakültesinde görevli olup, Marmara Üniversitesinde de Doktora dersleri vermiştir.


Profesör Oktay, 1965 yılından bu yana özellikle okul öncesi eğitim, kızların eğitimi, disiplin, ilköğretimde rehberlik, karşılaştırmalı eğitim ve Türk eğitim tarihi vb. alanlarda uygulamalı ve teorik çalışmalar yaparak yurtiçi ve yurtdışında katıldığı toplantılarda bildiriler sunmuş, makale ve kitaplar yayınlamıştır. Ayrıca okul öncesi eğitim alanında açmış olduğu doktora ve yüksek lisans programlarında yetiştirdiği elemanlar ve yönettiği çok sayıda yüksek lisans ve doktora tezleri aracılığı ile alanın akademik olarak gelişmesine de katkı sağlamıştır. Prof. Dr. Oktay, ulusal ve uluslararası birçok derginin hakem kurulunda yer almaktadır. Kendisinin okul öncesi eğitim ve ilköğretim alanlarında editörlüğünü yaptığı çeşitli kitaplar bulunmaktadır .

Prof. Dr. Ayla Oktay'ı da yitirdik

Okul öncesi eğitimin mimarlarından Prof. Dr. Ayla Oktay dün gece saatlerinde yaşamını yitirdi. Maltepe Üniversitesi Öğrenci Konseyi...

bottom of page